شنبه, 22 دی 1397 ساعت 10:40

اطلاعات تکميلي

  •   اقتصاد چین به دنبال جهانی کردن واحد پول خود

شانس بالای یوآن برای خاتمه سلطه جهانی دلار  

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

 

محمد حسن گودرزی

عصراقتصاد: اقتصاد چین در اولین سال های هزاره جدید با پیشرفت و رشد بسیار خوبی رو به رو شده است و یکی از نتایج این پیشرفت را می توان در افزایش استفاده از واحد پول این کشور به نام یوآن دانست.

رشد اقتصادی چین یکی از عوامل همه گیر شدن واحد پولی این کشور است. در واقع می توان گفت که رشد اقتصاد چین باعث شده واحد پولی این کشور از واحد پولی محلی به واحد پولی در جهان تبدیل شود که نه تنها در شرق آسیا، بلکه در جهان مورد اقبال مشتریان و اقتصادهای دیگر قرار گرفته و استفاده از آن از کشورهای شرق آسیا شروع و به سایر کشورهای جهان کشیده خواهد شد.

البته اقتصاد چین در طول سال گذشته به دلیل جنگ تجاری با آمریکا با کاهش رشد و رکود رو به رو شد. در واقع بعد از دهه ها رشد بی سابقه در جبهه های مختلف، اکنون اقتصاد چین در حال کند شدن و دلیل اصلی آن جنگ تجاری با آمریکا است که به ضرر اقتصاد هر دو کشور خواهد بود.  تلاش ها برای کاهش بدهی های در حال افزایش کشور نیز باعث کاهش بودجه زیرساختی و سرمایه گذاری ها شده و رشد درآمد ناخالص داخلی نیز کاهش یافته است. حتی اظهارات همواره مثبت و خوش بینانه مقامات حزب کمونیست و رسانه های دولتی نیز به روایتی با لحن مبهم و منفی روزافزون تبدیل شده است، اما به نظر می رسد که چینی ها نباید چندان نگران ارزش پول خود باشند زیرا یوآن در حال بالا رفتن در سبد ارز های جهانی است.

یوآن ارز ذخیره جهانی می شود ؟

در شرایطی که دلار آمریکا در شرایط کنونی ارز عمده جهانی برای حفظ ذخایر ارزی است، برخی بانک‌های مرکزی کشورها می‌گویند که ارز برای همیشه ارز اصلی مبادلات تجاری باقی نخواهد ماند. این موضوع نه از سوی اقتصاددانان، بلکه از طرف مدیر یکی از بزرگ ترین نهاد های مالی در غرب راوپا پیش بینی شده است؛ بانک انگلستان.

رویترز گزارش داد که مارک کارنی (Mark Carney) مدیر به بانک انگلستان (Bank of England) گفته است که یوآن به احتمال زیاد به عنوان ارز ذخیره در کنار دلار جایگاه خود را پیدا خواهد کرد. 

مارک کارنی، رئیس بانک مرکزی انگلیس گفت: روزی دلار آمریکا با یوآن، ارز ملی چین رقابت می کند و احتمالا پول چین به ارز اصلی جهانی تبدیل شود. فکر می کنم که احتمالا در نهایت ارزهای ذخیره ای غیر از دلار آمریکا خواهیم داشت.

 رئیس بانک انگلیس افزود: نظام مالی جهان در حال حاضر از رشد اقتصاد جهانی عقب مانده و با تمرکز نامتقارن از دارایی های مالی در اقتصادهای پیشرفته و مرتبط با فعالیت اقتصادی، رو به رو است.

کارنی در ادامه گفت: زمانی که جهان دوباره منظم می شود، این عدم اتصال بین واقعیت و سیستم پولی احتمالا کاهش پیدا می کند و در این فرآیند دیگر ارزهای ذخیره پدیدار می شوند. در نگاه اول، انتظار می رود که این ارزها، ارزهای ملی از قبیل یوآن باشند.

رئیس بانک انگلیس ادامه داد: انتقال از دلار به یک ارز دیگر می تواند رایج شود، اما به سرعت رخ نخواهد داد. دلار آمریکا طی ۱۰۰ سال گذشته از پوند پیشی گرفته و به ارز کلیدی تبدیل شده است.

وی افزود: تاریخ نشان می دهد که این انتقالات یک شبه اتفاق نمی افتند. اقتصاد آمریکا در نیمه دوم قرن نوزدهم میلادی از بریتانیا سبقت گرفت، اما تا دهه ۱۹۲۰ میلادی زمان برد تا دلار آمریکا به ارز غالب در تجارت بین الملل تبدیل شود.

البته این اولین بار نیست که کارنی این چنین اظهاراتی را در مورد یوآن اعلام می کند. در سال 2011 و هنگامی که وی رئیس بانک مرکزی کانادا بود هم درباره جهانی شدن یوآن اظهاراتی کرده بود که در آن زمان مورد توجه قرار گرفت.

جایگزین دلار از شرق می آید

در سال ۲۰۱۶ میلادی یوآن در کنار دلار آمریکا، ین، پوند و یورو در سبد ارزهای اصلی جهان قرار گرفت. این اقدام به یوآن جایگاه ارزه ذخیره داد؛ البته یوآن تا فوریه سال گذشته میلادی کمتر از 2 درصد از جریان سرمایه بین المللی را در سیستم سوئیفت به خود اختصاص داده بود و این رقم برای دلار ۴۰ درصد است؛ بعداز آن یورو، ین و پوند انگلیس پشت سر دلار به ویژه در پرداخت های بین المللی قرار گرفتند.

اما با توجه به این اظهارات از سوی کارنی به نظر می رسد که اقتصاد جهانی رفته رفته باید به فکر جایگزینی برای دلار باشد. در واقع با وجودی که همچنان دلار درمیان سایر ارزهای جهان برتری دارد، اما تحولات سال‌های اخیر باعث شده است تا بانک‌های مرکزی دنیا و دولت‌ها در فکر یافتن جایگزینی برای آن باشند.

چند کشور هم اکنون تلاش می کنند که سهم دلار را در مبادلات خود کاهش دهند و حداقل در روابط دو جانبه تجاری خود با سایر کشورها از ارز های دیگری جز دلار یا ارز های ملی خود استفاده کنند.

برای مثال ایران با توجه به تحریم های یکجانبه آمریکا علیه این کشور و محدود شدن دسترسی خود به دلار تلاش کرده از وابستگی ارزی خود به دلار کم کند و این کار را با پیمان های چندجانبه و دوجانبه که با طرف های قرارداد های تجاری خود در مورد استفاده از پول ملی بسته است، پیگیری می کند.

گزارش صندوق بین‌المللی پول در ماه اکتبر نشان داد که بانک‌های مرکزی جهان معادل 193 میلیارد و 400 میلیون دلار، یوآن نگهداری کردند؛ این درحالی است که سهم یوآن در ذخایر ارزی جهان با وجود تنش‌های تجاری میان چین و امریکا رشد کرد و این ارز در میان تمام ارزهای جهان در جایگاه ششم قرار داشت؛ البته سهم 1.84 درصدی یوآن به‌عنوان یکی از ذخایر ارزی بانک‌های مرکزی همچنان در مقایسه با دیگر ارزهای جهانی مانند دلار، یورو و ین ژاپن ناچیز محسوب می‌شود.

هفته گذشته هم اعلام شد که بانک مرکزی روسیه تلاش می‌کند وابستگی خود به دلار را به شدت کاهش دهد. به همین منظور، سهم دلار را در ذخایر خارجی این کشور به پایین‌ترین سطح تاریخی رسانده است و بانک مرکزی این کشور حدود ۱۰۰ میلیارد دلار از ذخایر را به یورو، ین ژاپن و یوآن چین تبدیل کرده است.

 

 

 

 

 

 

 

 

خواندن 141 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395