شنبه, 22 دی 1397 ساعت 11:42

مراکز اقتصادی اروپا در انتظار ساز و کار اقدام مالی هستند

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

 ولادیمیر ساژین پروفسور، خاورشناس و متخصص در علوم سیاسی، نظامی و اقتصادی روسیه با بیان اینکه اتحادیه اروپا برای حفظ اعتبار خود به تعهداتش در برجام عمل می کند، اظهار داشت: بسیاری از صاحبان صنایع و مراکز اقتصادی اروپا در انتظار راه اندازی ساز و کار اقدام مالی هستند.

«ولادیمیر ساژین» روز شنبه با بیان اینکه اتحادیه اروپا برای حفظ وجهه خود مجبور است ساز و کار اقدام مالی ویژه همکاری با ایران را ایجاد کند، اظهار داشت: سرمایه گذاران اروپایی و شرکت های قدرتمند قاره سبز هم به دنبال اجرایی شدن این ساز و کار هستند تا تجارت خود با ایران را از سر بگیرند.
وی اظهارات فدریکا موگرینی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا مبنی بر حفظ برجام به عنوان مهمترین دغدغه اروپا در سال 2018 را نشانگر اهمیت توافق هسته ای با ایران از نگاه اروپایی ها توصیف کرد و گفت: مقام های اروپایی خواهان حفظ برجام هستند؛ مساله این است که شرکت های اروپایی از تحریم های آمریکا می ترسند. 
صاحبنظر انستیتو شرق شناسی آکادمی علوم روسیه اظهار داشت: بخش تجاری روسیه نیز علاقه مند به همکاری با ایران است و با ایجاد ساز و کار اقدام مالی چنین شرایطی برای توسعه روابط ایران و روسیه در عرصه های اقتصادی و مالی ایجاد خواهد شد. 
این پروفسور و تاریخ شناس روس معتقد است: ایران در طول سه سال اخیر بطور کامل به تعهدات خود در چارچوب برجام پایبند بوده و آژانس بین المللی انرژی اتمی در جریان راستی آزمایی و بازرسی ها از مراکز ایران، ماهیت صلح آمیز برنامه هسته ای ایران و عدم عدول از تعهدات این کشور را تایید کرده است. 
وی خاطرنشان کرد: امروز آمریکا از برنامه موشکی ایران انتقاد می کند و آن را برای کشورهای منطقه خطرناک می داند اما ربط دادن برجام به برنامه موشکی ایران غیر منطقی است.
ساژین اظهار داشت: برجام یک راه حل خوب در خصوص برنامه هسته ای است و دیگر موضوعات مورد اختلاف میان ایران و آمریکا باید خارج از این چارچوب بررسی شود.
وی ادامه داد: نمی توان برنامه های دیگر را در چارچوب این توافق بین المللی بررسی کرد بنابراین تنها راه خروج از بن بستی که آمریکا بوجود آورده اجرای کامل برجام و پایبندی اتحادیه اروپا به آن به عنوان یکی دیگر از طرف های اصلی این توافق است. 
برجام در سال 2015 بین ایران و گروه 1+5 امضا شد.
ایران مفاد این توافق بین المللی در مورد برنامه هسته ای خود را اجرا کرده و آژانس بین المللی انرژی اتمی هم بارها آن را تایید کرده است.
«دونالد ترامپ» رییس جمهوری آمریکا 18 اردیبهشت ماه امسال، خروج آمریکا از برجام را اعلام کرد اما بلافاصله دیگر کشورهای امضا کننده این توافق یعنی انگلیس، فرانسه، آلمان، چین و روسیه ضمن محکوم کردن خروج این کشور از این توافق چندجانبه بین المللی، تاکید کردند که به برجام پایبند مانده و از تجارت شرکت هایشان با ایران حمایت می کنند.
ترامپ با حربه تروریسم اقتصادی و تحریم های یک جانبه غیرقانونی و فشار به جامعه جهانی به دنبال ایجاد جنگ روانی و القای انزوای ایران است، ولی تجربه ماه های اخیر و همراهی نکردن جهان با آمریکا نشان داد که این کشور هیچگاه به هدف خود دست نخواهد یافت.
تحریم هایی که آمریکا یکجانبه علیه ملت ایران اعلام می کند، از مدت ها قبل شروع شده و جامعه جهانی با آنها همراهی نکرده تا جائی که ترامپ مجبور شده است از برخی از آنها عقب نشینی کند.
مقامات ایران نیز اعلام کرده اند که تحریم های جدید آمریکا بیشتر یک موضوع تبلیغی و روانی است و اتفاق خاصی نخواهد افتاد. 

منبع: ایرنا

خواندن 263 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395