شنبه, 22 دی 1397 ساعت 13:59

تعطیلی دولت آمریکا رکورد زد

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

 تعطیلی دولت آمریکا (شنبه)وارد بیست و دومین روز خود شد وطولانی ترین تعطیلی آن به نام دولت ترامپ رقم خورد. این در حالی است که اختلافات«دونالد ترامپ» رییس جمهوری آمریکا با نمایندگان دمکرات کنگره درباره تامین بودجه ساخت دیوار مرزی همچنان ادامه دارد.

شبکه تلویزیونی سی ان ان گزارش داد که نمایندگان کنگره آمریکا درحالی ساعاتی قبل مجلس نمایندگان را ترک کردند که درصورت بازگشت (پس ازتعطیلات آخر هفته) هیچ دستور کاری در این خصوص نخواهند داشت.
دیروز نخستین موعد پرداخت حقوق حدود ۸۰۰ هزار کارمند دولت در سال جدید میلادی بود که باتعطیل ماندن دولت هزاران کارمند امنیت فرودگاهها، زندانبان‌ها و حتی افسران پلیس فدرال آمریکا(اف‌بی‌آی)ناچار به ادامه کار بدون مزد شدند.
امروز برخی از کارمندان دولت که حقوقی به حساب‌شان واریز نشده بود، از فیش های بدون حقوق خود عکس گرفته ودرشبکه‌های اجتماعی منتشر کردند.
سی ان ان افزود:ترامپ همچنین برای اعلام حالت فوق العاده امنیت ملی هشدار داده و اعلام کرده است که درصورت عدم تامین بودجه لازم برای احداث دیوار مرزی با مکزیک؛ می تواند از محل بودجه پنتاگون هزینه ساخت دیوار مرزی را تامین کند.
رهبران دمکرات ‌های کنگره می‌گویند دونالد ترامپ جلسه مذاکره با آنها را روز چهارشنبه نیمه‌ کاره رها کرده و با عصبانیت اتاق را ترک کرده است.
سناتور «چاک شومر» و «نانسی پلوسی،» رهبران دمکرات های کنگره ؛ چهارشنبه گذشته برای مذاکره با رییس ‌جمهوری آمریکا برای خروج از بن ‌بست بر سر لایحه بودجه دولت و بازگشایی بخش‌های تعطیل شده دولت فدرال به کاخ ‌سفید رفته بودند.
شومربعد ازاین جلسه گفت:'او(ترامپ)ازخانم پلوسی پرسید:'آیا با طرح دیوار من موافقت می‌کنید؟'و وقتی پلوسی گفت نه، او برخاست و گفت 'پس دیگر دلیلی برای این مذاکره باقی نمانده ' و اتاق را ترک کرد.'
سناتور شومر گفت که ترامپ پیش از ترک اتاق کنفرانس'روی میز کوبیده است'. استیو اسکالیس، از رهبران جمهوری‌خواهان در مجلس نمایندگان این مسئله را رد کرده و گفت که کسی روی میز نکوبیده است.
گفتگوها میان دمکرات‌ها و رئیس‌جمهور آمریکا در حالی دوباره بی‌نتیجه ماند که تعطیلی بخش‌هایی از دولت فدرال وارد بیست ودومین روزخود شده و این مدت طولانی، یک رکورد به شمار می رود .آخرین تعطیلی طولانی (21 روز )مربوط به دوران «بیل کلینتون» رییس جمهوری اسبق آمریکاست.
بخش هایی از دولت فدرال آمریکا در پی مخالفت شخص ترامپ با دمکرات ها بر سر تامین بودجه دیوار مرزی میان آمریکا و مکزیک از 22 دسامبر 2018 میلادی ( یکم دیماه ) تعطیل شده است.
ترامپ تخصیص پنج میلیارد و 600میلیون دلار بودجه سالانه برای ساخت دیوار مرزی با مکزیک را درخواست کرده و این درحالی است که دمکرات ها در مجلس نمایندگان تا سقف دو میلیارد دلار و آنهم برای تامین امنیت مرزها موافقت کرده اند.
این تعطیلی که در آستانه سال نو میلادی رخ داد، 800 هزار نفر از کارکنان دولت فدرال را تحت تاثیر قرار داد که از این میان، 420 هزار نفر از کارکنان دولت فدرال بدون دستمزد به سرکار می روند و 380 هزار نفر دیگر نیز به خاطر نبود بودجه در مرخصی اجباری به سر می برند.
این تعطیلی بخش هایی از وزارتخانه هایی همچون خارجه و امنیت ملی آمریکا را نیز در بر می گیرد.
تعطیلی دولت فدرال آمریکا مسبوق به سابقه است و در چهار دهه گذشته و از دوره ریاست جمهوری 'جرالد فورد' 22 بار تعطیل شده است.
بیشترین تعطیلی دولت فدرال در زمان ریاست جمهوری «جیمی کارتر» و طولانی ترین دوره تعطیلی دولت در زمان ریاست جمهوری بیل کلینتون رخ داد.
در دوره ریاست جمهوری جیمی کارتر بین سال های 1977 تا 1979دولت فدرال پنج بار و در مجموع 56 روز تعطیل شد.
نخستین تعطیلی دولت در دوره ریاست جمهوری بیل کلینتون بین 13تا 19 نوامبر 1995 به مدت پنج روز و دومین آن از از 15 دسامبر 1995 تا 6 ژانویه 1996به مدت 21 روز بود.

منبع: ایرنا

خواندن 163 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395