شنبه, 22 دی 1397 ساعت 23:00

اطلاعات تکميلي

  • اجلاس ضد ایرانی یک ماه دیگر در لهستان برگزار می شود  

سایه دوگانگی بر روابط تهران-بروکسل  

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

 

محمد حسن گودرزی

 عصراقتصاد: اقدامات اروپا در قبال ایران به گونه ای است که مسائل مختلف و گاه متضاد با یکدیگر باعث تاثیرگذاری بر این روابط می شوند و این موضوع باعث عدم اعتماد در روابط تهران و بروکسل شده است. روابطی که بعد از برجام شکل دیگری به خود گرفت و اعتماد بین دو طرف تا اندازه ای شد که اروپایی ها حتی بعد از خروج آمریکا از برجام هم در کنار ایران ماندند و یک صدا از پایبندی ایران به برجام دفاع کردند.

اما ظاهرا اقدامات اروپا در حمایت از ایران تنها در حد حرف است و همچنان اروپا در مورد مسائل مختلف مرتبط با کانال مالی ایران-اروپا نتوانسته عملگرایی خود را اثبات کند و سرنوشت این کانال مالی موسوم به SPV با وجود امیدواری هایی که در روزهای اول در مورد کارآیی و نقش آن در روابط اقتصادی ایران و اروپا وجود داشت، همچنان نامعلوم است.

حال به نظر می رسد که اروپا علاوه بر این که عملگرایی خود را در موضوع SPV ثابت نکرده، به دنبال منزوی کردن ایران با تکیه کردن بر مسائلی مانند برنامه دفاعی ایران، نقش این کشور در منطقه و موارد ادعایی در مورد نقض حقوق بشر است  تلاش می کند تا منافع خود را در قبال ایران دنبال کند و در این مسیر حتی قول ها و قرار های خود را هم در قبال ایران عملی نکرده است.

کنفرانسی علیه منافع ایران و اروپا

اکنون خبر رسیده که یکی از اعضای مهم در اتحادیه اروپا قصد دارد در روز های 24 و 25 بهمن ماه میزبان کنفرانسی با محوریت ایران باشد. روز جمعه مایک پومپئو، وزیر امور خارجه آمریکا اعلام کرد آمریکا می‌خواهد در لهستان، کنفرانسی بین‌المللی درباره خاورمیانه و با تمرکز بر سیاست‌های منطقه‌ای ایران برگزار کند.

آن طور که رسانه ها گزارش داده اند این کنفرانس اقدامی تازه در مجموعه سیاست‌های دولت دونالد ترامپ علیه ایران خواهد بود .

پومپئو به شبکه امریکایی "فاکس نیوز" گفت که از اهداف مهم این نشست، حصول اطمینان از این مساله است که ایران به عنوان عامل "بی‌ثبات‌کننده" در منطقه خاورمیانه نقش‌آفرینی نخواهد کرد.

بر اساس گزارش‌های منتشر شده، وزیر امور خارجه آمریکا  از بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر رژیم صهیونیستی و همچنین وزیران امور خارجه کشورهای عربی برای شرکت در این کنفرانس دعوت کرده است.

 این موضوع را یک مقام‌ وزارت خارجه آمریکا مطرح کرد و به بی‌بی‌سی گفت که انتظار دارند نشست لهستان در سطح وزیران برگزار شود و قرار نیست که یک نشست "ضدایران" باشد و مسائل امنیتی خاورمیانه به طور کلی در آن مطرح خواهد بود.

با این همه، به نظر می رسد که برخلاف اظهارات این مقام وزارت خارجه آمریکا کنفرانس مزبور تماما در خدمت اهداف آمریکا علیه ایران باشد.

از طرف دیگر هم معلوم نیست که چرا دولت لهستان میزبانی چنین کنفرانسی را قبول کرده و چه امتیازهایی از واشنگتن در این رابطه گرفته، اما آماده شدن یک کشور تقریبا مهم و پرجمعیت اتحادیه اروپا برای میزبانی از یک کنفرانس ضد ایرانی در حالی که هنوز ظاهرا اروپایی‌ها درباره کشور میزبان سازوکار مراودات اقتصادی با ایران (SPV) به تفاهم نرسیده‌اند، باعث تامل است.

نکته جالب اینجاست که ایران و لهستان از آذر ماه سال 1299 رابطه رسمی دیپلماتیک و در پایتخت‌های یکدیگر سفارت دارند؛ البته پیشینه روابط دو کشور حتی به قبل‌تر از این تاریخ  و دوران صفویه بازمی‌گردد. 

آخرین نمایش ضد ایرانی توسط آمریکا

اما خبر برگزاری این کنفرانس با واکنش مقامات ایرانی رو به رو شد. محمدجواد ظریف، وزیر خارجه جمهوری اسلامی ایران، با انتشار عکسی از اجلاس شرم الشیخ مصر که سال ۱۹۹۶ با هدف صلح میان رژیم صهیونیستی و فلسطین برگزار شد، نوشت: یاد آوری به میزبان و شرکت کنندگان کنفرانس ضد ایرانی: کسانی که در آخرین نمایش ضد ایرانی توسط آمریکا شرکت کرده بودند، یا فوت کرده اند، یا بی آبرو شده یا به حاشیه رانده شده اند؛ و ایران قوی تر از همیشه است.

تصویری که ظریف از این کنفرانس منتشر کرده است، بیل کلینتون، رئیس جمهور وقت ایالات متحده، را کنار حسنی مبارک و بوریس یلتسین، روسای جمهور وقت مصر و روسیه، شیمون پرز، نخست وزیر وقت رژیم صهیونیستی و یاسر عرفات، رئیس وقت تشکیلات خودگردان فلسطین، نشان می‌دهد.

ظریف در ادامه توئیت خود نوشت: دولت لهستان نمی تواند این ننگ را پاک کند؛ در حالی که ایران لهستانی ها را در جنگ جهانی دوم نجات داد، این کشور اکنون میزبان یک سیرک درمانده ضد ایرانی می شود.

محمدجواد ظریف در توئیت خود عکسی از یک سند متعلق به سفارت بریتانیا در تهران منتشر کرده که نشان می‌دهد ۲۱ هزار و ۶۹۱ غیرنظامی همراه هزار و ۵۵۴ نظامی لهستانی در آن زمان به ایران پناه آورده‌ بودند.

عباس عراقچی، معاون وزیر خارجه ایران، نیز با انتشار توئیتی آماری از درگذشتگان لهستانی در ایران ارائه کرده که همچنان آرامگاه آنان در این کشور است. به گفته وی، «قبرستان‌ها در ایران بعداز ۳۰ سال قابل جایگزینی هستند، اما مردم تهران ۷۷ سال است که احترام میهمانان خودرا نگه داشته‌اند.»

بهرام قاسمی سخنگوی وزارت امور خارجه هم با رد سخنان و اتهامات بی بنیان وزیر امور خارجه آمریکا در قاهره اظهار کرد: آمريكا و به ویژه رژیم افراطی کنونی آن بخاطر خصومت دیرینه با ملت ایران و مخالفت با همه اقدامات دولت قبل از خود و در اثر سوء استفاده از سوی محافل بدنام و ناكام و فریب خوردن توسط جريان ها و لابی های خاص، راهی در پیش گرفته است که هیچ نفعی در این رفتار برای آمریکا متصور نیست.

قاسمی افزود: این رژیم از یک توافق جامع و مشروع که محصول مذاکره بود خارج شده و اکنون از اینکه نمی تواند جایگزینی برای آن پیدا کند دچار نوعی یآس و عصبانیت مزمن شده است.

قاسمی تصریح کرد: این یک تناقض بزرگ است که آمریکا از یک سو خصومت با ملت ایران را به اوج خود رسانده و از سوی دیگر ریاکارانه خود را طرفدار گفت و گو نشان می دهد. آقای پمپئو یکبار دیگر به صراحت اعلام کرد که رژیم آمریکا دشمن ایران است و این دشمنی جز دشمنی با مردم ایران نیست. او باید بداند و بدرستی فهم کند که ما در مقابل دشمنان ایران و ایرانی با تمام توان از منافع ملی و راهبردی خود دفاع خواهیم کرد.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی در ادامه تاکید کرد: ایران همواره نشان داده است که خواستار هم زیستی مسالمت آمیز با همسایگان خود است، اما رفتار آمریکا نشان می دهد که به دنبال تفرقه افکنی و ایجاد یک هرج و مرج جدید در این منطقه است که لزوم حفظ هوشیاری تمامی ملت های منطقه در مقابل نیرنگ و سیاست های تفرقه انگیز مقامات آمریکایی را دو چندان می کند.

قاسمی: برنامه دفاع موشکی حق ایران است

البته از طرف دیگر برنامه موشکی ایران و ادعاهای اروپا در مورد آن هم موضوعی است که بر روابط تهران و بروکسل سایه افکنده است.

ون در مول، سخنگوی وزارت خارجه فرانسه به دنبال اعلام تهران مبنی بر حصول توانمندی موشکی قرار دادن دو ماهواره در مدار زمین، روز جمعه اعلام کرد کشورش معتقد است که برنامه موشکی ایران ناقض قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت سازمان ملل است.

اظهارات مول در واکنش به سخنان رئیس جمهوری اسلامی ایران ابراز شد. حسن روحانی، رئيس جمهوری اسلامی ایران روز پنج‌شنبه گفته بود که این کشور به زودی دو ماهواره را با موشک‌های ساخت ایران به فضا پرتاب خواهد کرد.

اما این اظهارات بی جواب نماند. بهرام قاسمی، سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران در واکنش به سخنان سخنگوی وزارت امور خارجه فرانسه در خصوص برنامه موشکی ایران گفت: انتظار می رود فرانسه از تکرار ادعاهای نادرست مخالفان برجام خودداری کند.

قاسمی افزود: برخلاف ادعای سخنگوی وزارت خارجه فرانسه، نه برنامه موشکی ایران با اهداف غیرمتعارف پایه گذاری شده است و نه آنچه به عنوان حق طبیعی ایران برای تقویت توانمندی های علمی و دفاعی خود در قالب برنامه موشکی توسعه یافته است، برخلاف قطعنامه ۲۲۳۱ است. در هیچ بخشی از این قطعنامه ایران از برنامه موشکی متعارف و دفاعی و کاربردهای علمی منع نشده است. ما قویا معتقدیم تلاش برای القاء و تحمیل تفسیر و برداشتی نادرست از قطعنامه ۲۲۳۱ در مورد برنامه موشکی ایران رفتاری غیرمسئولانه است.

سخنگوی وزارت خارجه در پایان مجددا تاکید کرد: برنامه موشکی ایران دفاعی، ملی، متعارف و نه تنها قانونی است، بلکه حق طبیعی ملت ایران به شمار می رود.

یک کارشناس مسائل بین الملل: اروپا دچار دوگانگی شده است

یک کارشناس مسائل بین الملل برگزاری این اجلاس را نشان از دو گانگی اروپا نسبت به روابط خود با ایران دانست.

عبدالله مهربان، کارشناس مسائل بین الملل در گفت و گویی که با "عصراقتصاد"، در رابطه با اجلاس لهستان که با موضوع ایران برگزار خواهد شد با اشاره به مسائل پیش آمده در مورد برجام و آمریکا گفت: اروپا در مورد برجام، خروج یا عدم خروج ایران، عهد شکنی آمریکا و اعتبار اروپا و سیستم مالی ایران دچار دوگانگی شده است.

مهربان ادامه داد: خروج آمریکا باعث خدشه دار شدن اعتبار اروپا به عنوان پیشقراولان سازمان های بین المللی بعد از جنگ جهانی شده  و از سوی دیگر هم فشار آمریکا بر روی اتحادیه اروپا موجود دارد. به همین دلیل اروپا خواهان وضع سیستم مالی با ایران شد، اما از طرف دیگر در مورد بحث های حقوق بشری ادعایی در مورد ایران، باعث شده اروپا در رابطه با ایران به نوعی سردرگمی دچار شود.

وی اقدامات اخیر چند کشور اروپایی علیه ایران را در همین راستا دانست و گفت: کشورهایی مانند دانمارک و هلند که افرادی را با ادعای اقدامات تروریستی مرتبط با ایران بازداشت کرده اند . از طرف دیگر بحث های مرتبط با حضور منطقه ای ایران و برنامه موشکی این کشور با منافع اروپا در تضاد است و ایران هم این برخورد دوگانه را قبول ندارد؛ البته باید به این نکته اشاره کرد که آمریکا دارای یک در لهستان  و کشورهای دیگری در اروپا نفوذ سنتی دارد . لهستان هم همیشه گرایشات فراآتلانتیکی داشته و گسترش روابط با آمریکا و بریتانیا را خواستار است.

وی تصریح کرد: این نفوذ آمریکا با توجه به اینکه دولت ترامپ در چارچوب گفتمان  خود با حضور در سازمان های بین المللی مخالف است به نوعی می خواهد در برخی از کشورها اروپایی مانند لهستان که جمعیت بالایی هم دارد، نفوذ داشته باشد. این موضوع در مورد اجلاسی که قرار است در لهستان برگزار شود تاثیرگذار بوده است.

مهربان این اجلاس را ضد ایرانی توصیف کرد و گفت: از همین حالا هم در واکنش هایی که قبل از اجلاس از سوی ظریف وزیر امور خارجه ایران  و قاسمی سخنگوی وزارت خارجه  شاهد هستیم نشان از این دارد که این اجلاس ممکن است برای ایران سنگین تمام شود.

وی افزود: همه اینها نتیجه برخورد دوگانه اتحادیه اروپا در موضوع ایران است که  بین انتخاب ایران و آمریکا مردد مانده است. 

این کارشناس روابط بین الملل گفت: اروپا نمی تواند که آمریکا را که به عنوان مکمل قدرت جهانی خود می داند را  کنار بگذارند و اجلاس لهستان می تواند نقطه چرخشی در سیاست های اتحادیه اروپا باشد و برای ایران گران تمام  شود.

وی با اشاره به نقش برجام در سیاست خارجی اروپا ادامه داد: هدف برجام بیرون کشیدن ایران از زمین روسیه و چین بود اما بعد از برجام ایران در زمین روسیه و چین ماند . موقعیت ژئوپلتیک ایران برای اروپا و آمریکا و برای تاثیرگذاری منطقه ای خیلی مهم بود . ایران در دوران جنگ سرد یکی از پایگاه های مهم مهار شوروی بود و وضعیت ایران بعد از انقلاب اسلامی به شدت باعث نگرانی آنها شده بود . اروپا و آمریکا قصد داشتند به وسیله برجام ایران را از زمین روسیه و چین بیرون بیاورند که این اتفاق رخ نداد  و این موضوع باعث شد که آنها حس کنند سرشان کلاه رفته است.

مهربان در پایان گفت: در حال حاضر شاهد تحرکاتی در کشورهای اروپایی که تحت تاثیر آمریکا بوده اند و  شاهد بحث های مانند متهم کردن ایران در مسائل ادعایی اروپا هستیم که می تواند در اجلاس لهستان مورد بحث قرار بگیرد و سیستم مالی اروپا-ایران را تحت الشعاع قرار دهد.

 

 

 

خواندن 163 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395