دوشنبه, 24 دی 1397 ساعت 04:00

اطلاعات تکميلي

  • وزیر راه و شهرسازی در افتتاح نمایشگاه بازآفرینی شهری خبر داد

کاهش قیمت نهایی مسکن با اجرای کارت اعتباری مصالح

این مورد را ارزیابی کنید
(1 رای)

 

 عصراقتصاد وزیر راه و شهرسازی هدف از برگزاری نمایشگاه «مسکن، شهرسازی و بازآفرینی شهری» را شتاب در پروژه های مرتبط با این طرح عنوان کرد و گفت: با استفاده از منابع صندوق توسعه ملی این کار محقق خواهد شد.

به گزارش عصر اقتصاد ، محمد اسلامی روزگذشته در حاشیه گشایش این نمایشگاه در محل مصلی تهران افزود: خبر خوش برای متقاضیان مسکن مهر این است که روند اجرای این طرح به جز موارد حقوقی و قضایی از توقف خارج شده و در تلاشیم تا سریعتر به اتمام برسد.

وی با یادآوری روند تکمیل و تحویل 500 هزار واحد مسکن مهر در کشور ادامه داد: از این تعداد 260 هزار واحد تکمیل شده است و در صورت وصل شدن انشعابات تحویل متقاضیان می شود؛ همچنین 240 هزار واحد در دست اجرا قرار دارد.

اسلامی با بیان اینکه سقف مسکن مهر هنوز بسته نشده است، گفت: افرادی که در موعد مقرر سهم آورده خود را واریز کرده باشند واحد مورد نظر را دریافت می کنند.

وی ادامه داد: اکنون پردیس دیگر گنجایش ظرفیت جدید را ندارد و افراد می توانند در مسکن مهر پرند و یا هشتگرد ثبت نام کنند.

وزیر راه و شهرسازی به ساخت 400 هزار واحد مسکونی تا سال 1400 اشاره کرد و افزود: نقشه این کار تهیه شده و در مناطقی که مشکلات حقوقی حل شده است، پیمانکاران کار اجرایی را آغاز کرده اند.

به گفته اسلامی، پیام این حرکت به چرخش درآمدن چرخ تولید مسکن برای اقشار هدف است.

وی با بیان اینکه در تلاشیم تا مسکن از رکود خارج شود، تاکید کرد: برای رسیدن به این مهم لازم است تا سیاست های انقباضی را تعطیل کنیم و با اجرای طرح هایی مانند تسهیلگری در ساخت و ساز و یا عرضه زمین به دنبال سیاست های انبساطی باشیم.

اسلامی به کارت اعتباری مصالح نیز اشاره کرد و افزود: برای اجرای آن در حال مذاکره هستیم تا با کنترل نقدینگی و جلوگیری از افزایش قیمت ها، قیمت تمام شده مسکن را کاهش دهیم.

وی هدف از برگزاری این نمایشگاه را شتاب در پروژه های بازآفرینی شهری عنوان کرد و گفت: با استفاده از منابع صندوق توسعه ملی این کار محقق خواهد شد.

وزیر راه و شهرسازی با اشاره به اینکه در این طرح به دنبال این هستیم تا سرمایه گذاران را برای فعالیت در بافت های فرسوده فعال کنیم، ادامه داد: هدف این است تا زندگی در بافت های مرکزی و ناکارآمد احیا شود.

به گفته وزیر راه و شهرسازی در این طرح سه روش وجود دارد که شامل احیای بافت فرسوده توسط مالکین، احیای بافت توسط سرمایه گذاران و عرضه زمین از سوی دولت و وزارت راه و شهرسازی برای ساخت مسکن است که روش سوم خانه اولی ها در اولویت خواهند بود.

وی با بیان اینکه برنامه بازآفرینی به تمامی استانداران کشور ابلاغ شده است، گفت: در این طرح سالانه 270 محله نوسازی و بهسازی می شوند و تاکنون 92 شرکت برای اجرای این طرح ثبت نام کرده اند.

اسلامی ادامه داد: همچنین ساخت 200 هزار واحد مسکونی در شهرهای جدید ابلاغ شده است که با مشارکت بخش خصوصی اجرا خواهد شد.

جای خالی احیای بافت های فرسوده در بودجه 98

همچنین رئیس کمیسیون مشترک درآمد پایدار شهری مجلس شورای اسلامی در حاشیه این نمایشگاه گفت: در لایحه بودجه 98 کل کشور برای بازسازی بافت های فرسوده و بازآفرینی، ردیف مشخصی دیده نشده است.

پروانه مافی  گفت: این موضوع باید در کمیسیون تلفیق و صحن مجلس مورد بررسی قرار گیرد زیرا یکی از مهمترین موضوعات مسکن به شمار می آید.

وی با بیان اینکه مهمترین برنامه ای که رییس جمهوری در دولت دوازدهم اعلام کرد بحث بازآفرینی شهری بود، ادامه داد: در اجرای این طرح وزارت راه و شهرسازی با همراهی شهرداری ها دستگاه مجری خواهد بود.

مافی تاکید کرد: موضوع بازآفرینی شهری و احیای بافت فرسوده نه تنها در ایران که در کشورهای مختلف دنبال شده است.

وی به لزوم تامین مسکن برای جوانان اشاره کرد و افزود: در قانون تسهیل ازدواج مصوب سال 84، ایجاد مسکن حمایتی برای خانه اولی ها و زوج های جوان تاکید قرار گرفته اما اجرایی نشده است.

رونمایی از طرح جامع شهر جدید تیس

طرح جامع شهر جدید تیس در اولین روز از آغاز به كار نمایشگاه مسكن، شهرسازی و بازآفرینی با حضور وزیر راه و شهرسازی رونمایی شد.

همچنین در این نمایشگاه  طرح جامع شهر جدید تیس، همزمان با این نمایشگاه با حضور محمد اسلامی وزیر راه و شهرسازی و همچنین حبیب‌الله طاهرخانی معاون وزیر و مدیرعامل شركت عمران شهرهای جدید رونمایی شد.

طبق چشم‌انداز تعیین شده در بیانیه سند شهر جدید تیس، این شهر از نظر كالبدی و كاركردی کامل است و در پایداری و خلاقیت در سطح ملی و منطقه‌ای به عنوان شهری پیشرو به شمار می‌رود.

تیس شهری هوشمند با اقتصاد پویا و دوستدار محیط زیست، جامعه‌ای امن برای همه سنین، فرهنگ‌ها و مذاهب است كه با شخصیتی متمایز و متنوع پیشگام در عدالت اجتماعی، اقتصادی و روابط سالم محسوب می‌شود و با مشاركت مطلوب شهروندانش و بهبود مدیریت و حكم‌رانی شهری از امكانات مناسب برای زندگی، كار، تفریح و درجه بالای كیفیت زندگی برخوردار خواهد بود.

با توجه به گزارش ارائه شده از اهداف ایجاد شهر جدید تیس، این شهر، شهری چند عملكردی با عملكرد قالب گردشگری و برخوردار از تسهیلات فراغتی تفریحی مرتبط با دریا و اقامت موقت به شمار می‌رود كه بر حضور خانوارهای محلی و ایجاد احساس تعلق برای شاغلین بومی در عرصه‌های فعالیت‌های مرتبط با گردشگری به شدت در آن تاكید شده است. حركت به سوی پایداری زیست محیطی، سبز و با استفاده از انرژی‌های پاك، برخورداری از تسهیلات فرهنگی-هنری، فراغتی-ورزشی و بهداشتی-درمانی و همچنین جذب شاغلین عالی رتبه و متخصصان و فعالان ممتاز برای انتخاب محل اقامت از دیگر اهداف تعیین شده برای احداث شهر جدید تیس به شمار می‌رود.

 

 

خواندن 120 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395