دوشنبه, 24 دی 1397 ساعت 10:56

  کوچک سازی سیاست درست دولت در نهادهاست

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

 

آناهیتا یاوری

عصراقتصاد: کوچک سازی، کاهش و اصلاح ساختارهای اداری، سیاستی است که دولت به درستی آن را پیش گرفته است؛ این تصمیم به ویژه در آموزش و پرورش کار درستی است و نظام تصمیم گیری ما با سرعت بر آن متمرکز است.

روز گذشته مراسم معارفه معاون حقوقی و امور مجلس، قائم‌ مقام وزیر و سرپرست مرکز امور هماهنگی، ارتباطات و حوزه وزارتی و مشاوران وزیر آموزش و پرورش با حضور سیدمحمد بطحایی، معاونان و مدیران‌ کل وزارت آموزش و پرورش برگزار شد.

سید محمد بطحایی در این مراسم اظهار کرد: در این رابطه برای اینکه وزارت آموزش و پرورش دچار آسیب نشود، مساعدت هایی با سازمان امور استخدامی انجام شده تا با وجود اینکه بر اساس نظر این سازمان باید ساختار وزارتخانه ها 5 معاونت داشته باشد، اما با توجه به شرایط آموزش و پرورش ۶ معاونت حوزه ستادی را حفظ کردیم و سازمان اداری و استخدامی در این مسیر مساعدت کافی با ما داشت اما ۳۰ باکس مدیریتی مورد توجه است و اکنون موافقت سازمان اداری و استخدامی را با این شرایط دنبال می‌کنیم.

بطحایی بیان کرد: سیاستی که دولت برای همه دستگاه ها به درستی در پیش گرفته و آن کاهش ساختار اداری و کوچک سازی است به ویژه در آموزش و پرورش کار درستی است زیرا نظام تصمیم سازی ما در دستگاه تعلیم و تربیت متمرکز است.

وی ادامه داد: البته آموزش و پرورش در بسیاری از کشورها موضوع سیاستگذاری آن متمرکز است که لازمه وحدت همین امر است اما بخشی از این تمرکز به اشکالات در حوزه ساختاری آن دستگاه برمی گردد از این رو بنا داریم با تلفیق واحدهای مختلف، در حوزه ستادی، استانی و مناطق اصلاحاتی داشته باشیم.

وی ضمن بیان اینکه چارت جدید وزارت آموزش و پرورش صرفا تلفیق دو مجموعه در هم نیست بلکه اصلاح در ماموریت ها هم باید دیده شود، گفت: در ساختار سازمانی موجود که به تبع ساختار استانی هم عملیاتی خواهد شد مجبور به تلفیق واحدها و یا تغییر ماموریت ها هستیم البته در کوتاه مدت اتفاق نمی افتد زیرا چالش سازمانی را به دنبال دارد. همه واحدهای سازمانی با استدلال های درست معتقد هستند نباید دستخوش تغییر شوند و تحول باید در جای دیگر اتفاق بیافتد و این اولین چالش در هر اصلاح ساختار است و اگر بخواهیم به سمتی برویم که استانها یک ساختار چابک داشته باشند باید با کار کارشناسی همراه باشد.

به گفته وزیر آموزش و پرورش این دو حوزه نقش پل ارتباطی بین دیگر بخش های وزارتخانه را به عهده دارد اگر این پل نقش خود را به خوبی ایفا نکند آسیب آن متوجه همه بخش ها خواهد شد.

امیرعلی نعمت‌اللهی، قائم‌مقام وزیر آموزش و پرورش و سرپرست مرکز هماهنگی، ‌ارتباطات و حوزه وزارتی اظهار کرد: امیدوارم بتوانیم همگام با همه همکاران‌مان در سراسر کشور در اجرای سند تحول بنیادین گام برداریم و یکی از دغدغه‌های مقام معظم رهبری را جامه عمل بپوشانیم.

حجت الاسلام علی عسگری، معاون جدید حقوقی و امور مجلس وزارت آموزش و پرورش نیز در این مراسم اظهار کرد: آسیب‌شناسی چالش‌ها در ارتباط وزارت‌خانه و نمایندگان، برنامه‌ریزی‌های استراتژیک، پی‌گیری‌های مربوط به لوایح به ویژه لایحه رتبه‌بندی، نشست‌های مشترک، فعال‌سازی کارگروه‌های مختلف و راه‌اندازی پایگاه اطلاع‌رسانی ویژه برای نمایندگان برخی از برنامه‌های ماست. من قول می‌دهم همه ارتباطات معاونان با نمایندگان را به خوبی پیش ببرم. خواهش می‌کنم در مجلس یکپارچه‌نگر باشیم‌. همچنین در تعامل با مجلس سعی می‌کنم تبعیض ناروایی را که بین معلمان و کارمندان سایر دستگاه‌ها است، برطرف کنم.

 

 

 

خواندن 703 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395