دوشنبه, 24 دی 1397 ساعت 14:16

افزایش قیمت گوشت قرمز تقاضا برای مرغ را بالا برد

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

معاون امور بازرگانی وزارت صنعت، معدن و تجارت در پاسخ به سوالی گفت: وزارت جهاد کشاورزی اعلام کرده که گوشت مرغ به اندازه نیاز کشور دارد و به اندازه سنوات گذشته مرغ را توزیع کرده اما به خاطر افزایش قیمت گوشت قرمز عطش بازار به سمت مرغ می‌رود و کاهش میزان را به بار می‌آورد.

عباس قبادی معاون امور بازرگانی وزارت صنعت، معدن و تجارت و دبیر ستاد تنظیم بازار در حاشیه نشست هم‌اندیشی اتاق تعاون ایران در جمع خبرنگاران اظهار کرد: برخی خواسته‌ها دراین نوع جلسات مربوط به منافع شخصی و یا بخشی از جامعه است و این امر در تجارت کاملا طبیعی است. بخش دولتی باید منافع همه را مدنظر قرار دهد اما در زمینه قول و قرارها هرچه در توان ما باشد حتما انجام خواهد شد.

وی افزود: زمانی ممکن است منافعی هم جمعی باشد و هم گروهی که ما این موارد را لحاظ می‌کنیم که منافع جمعی و نظام را حتما در برگیرد. واردات برخی کالاها هم منافع جامعه را دربر می‌گیرد و هم منافع بخش واردکننده در آن لحاظ شده است و مغایرتی ندارد اما اجازه اجرای رانت را نمی‌دهیم.

قبادی تاکید کرد: بخش خصوصی تاکنون هیچ کم‌فروشی در بازار نداشته و این بخش در بحث سود و منفعت در پایین‌ترین حد امکان است.

دبیر ستاد تنظیم بازار  در زمینه تنظیم بازار گوشت و مرغ خاطرنشان کرد: طبق قول و قرارهایی که وزارت جهاد کشاورزی داده شرایط بازار تا آخر این ماه به شرایط عادی باز خواهد گشت. در تنظیم بازار تنها دو قلم کالا وجود دارد که ما را گرفتار کرده و نتوانستیم به اهداف برسیم که بحث گوشت قرمز و گوشت مرغ است.

وی افزود: بازار دربخش لبنیات، پوشاک و مایحتاج عمومی علی‌رقم سختی‌ها آرامش دارد اما در بحث گوشت قرمز بخش عمده مشکل قاچاق دام زنده از کشور است. دام زنده که از کشور قاچاق می‌شود و این امر بعد روانی دارد. اگر 10 کیلو کالا از بازار عرضه و تقاضا خارج می‌شود باید 20 کیلو کالا جایگزین آن شود تا شرایط اولیه بازار حاکم شود. طبیعتا بخشی از شیفت مصرف گوشت با این وجود به سمت مرغ می‌رود.

قبادی در ادامه تصریح کرد: وزارت جهاد کشاورزی اعلام کرده که گوشت مرغ به اندازه نیاز کشور دارد و به اندازه سنوات گذشته مرغ را توزیع کرده اما به خاطر افزایش قیمت گوشت قرمز عطش بازار به سمت مرغ می‌رود و کاهش میزان را به بار می‌آورد.

منبع: ایلنا

خواندن 139 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395