دوشنبه, 24 دی 1397 ساعت 23:00

اطلاعات تکميلي

  • ظریف اعلام کرد آمادگی برای به صفر رساندن تعرفه ها بین ایران وعراق

ظریف اعلام کرد آمادگی برای به صفر رساندن تعرفه ها بین ایران وعراق

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

 

محمدحسن گودرزی

عصراقتصاد: محمد جواد ظریف از آمادگی ایران برای به صفر رساندن تعرفه تجاری بین دو کشور خبر داد.

وزیر امور خارجه کشورمان در همایش اقتصادی ایران و عراق که روز گذشته با حضور برخی وزرا و مقامات عراقی در بغداد برگزار شد، خاطر نشان کرد: ایران و عراق دارای پیوندهای تاریخی هستند، اما امروز این پیوندها قدرتی پیدا کرده است که کسی نمی تواند آن را از هم جدا کند.

ظریف ادامه داد: امروز جوانان عراقی با هر دین و نژادی با کمک جوانان ایرانی علیه تروریسم می جنگند.

وی با اشاره به امکانات فراوان دو کشور گفت: ما و عراق، جنگ، فشار اقتصادی و تحریم های ظالمانه را تجربه کردیم. ایران و عراق کشورهایی ثروتمند هستند که علاوه بر ثروت های زمینی، نیروی انسانی بسیار متخصص و ایثارگر نیز دارند که باعث شکست داعش در عراق شد. با قدرت این جوانان علاوه بر بازسازی عراق می توان منطقه را نیز امن نگه داشت.

وزیر امور خارجه کشورمان ادامه داد: منطقه قوی، منطقه ای است که کشورها امنیت در جوار همسایگان امنیت داشته باشند.  منطقه قوی، منطقه ای است که کشوری توسعه خود را بدون توسعه همسایه به دست نمی آورد. منطقه قوی منطقه ای است که بخش خصوصی آن به عنوان موتور توسعه روابط تنگاتنگی با یکدیگر دارند.

وی افزود: منطقه قوی جایی است که صلح جایگزین جنگ و مسابقه تسلیحاتی جای خود را به همکاری بدهد.

ظریف در بخش دیگری از سخنان خود اظهار کرد: ما درایران هیچ سقفی برای روابط با عرق نداریم و هرقدر بخش خصوصی بخواهد روابط خود را پیش ببرد، ما نیز ادامه می دهیم.

وی ادامه داد: ما حاضریم روادید را برای کل گذرنامه های عراقی و ایرانی حذف کنیم و تعرفه ها را کاهش دهیم.

آمادگی برای ایجاد مناطق مشترک صنعتی در پنج نقطه عراق

ظریف تاکید کرد: ایران آمادگی به صفر رساندن تعرفه تجاری بین دو کشور را دارد و قصد داریم گذرگاه های تجاری بین دو کشور را تجهیز کنیم.

وزیر امور خارجه کشورمان اظهار کرد: ایران آمادگی دارد تا در پنج نقطه مرزی، مناطق مشترک صنعتی برای تولید و مصرف کالا در عراق را راه اندازی کرده و بازارچه های مرزی را به مناطق آزاد تبدیل کند.

ظریف در پایان گفت: فرهنگ دو کشور به هم پیوسته است. ما سالیان سال در کنار هم بودیم و عمر رابطه ما به اندازه عمر برخی کشورهاست که می خواهند به ما زور بگویند.

روابط تجاری ایران وعراق تا 2ماه دیگر به 9میلیارد دلار می رسد

پیش از ظریف، ایرج مسجدی سفیر ایران در عراق با مهم توصیف کردن این جلسه اقتصادی بین دو کشور گفت: حضور مقامات عراقی نشانه علاقه آنها به ایران  و جدیت در تقویت روابط با این کشور است.

مسجدی گفت: خوشحالم که در شرایط جنگ و ایجاد امنیت در عراق هدف گذاری خود را به سوی روابط اقتصادی تنظیم کرده‌ایم. سفیر ایران در عراق خاطر نشان کرد: همان طور که در جنگ با داعش کنار عراق بودیم در مسائل اقتصادی هم کنار این کشور می مانیم.

وی در ادامه، آماری از همکاری های دو کشور ارائه کرد و افزود: 79 شرکت ایرانی در بخش فنی و مهندسی عراق فعالند و در زمینه تجارت، روابط دو کشور تا دو ماه دیگر به 9میلیارد دلار خواهد رسید.

 

 

خواندن 357 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395