یکشنبه, 17 بهمن 1395 ساعت 09:04

اطلاعات تکميلي

  • معاونت حقوقی رئیس جمهور تاکید کرد :

رعایت قانون در آستانه انتخابات

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

مرضیه صدری
عصر اقتصاد : حسین فریدون برادر و دستیار ویژه رئیس جمهور از ابتدای روی کارآمدن دولت یازدهم خبرساز شده و هر بار مورد تفقد منتقدان دولت قرار می گرفت. اوایل سال 95 بود که زاکانی نماینده مجلس نهم اتهامی را مبنی بر اینکه برادر رئیس جمهور با تقلید صدای وی طی تماس هایی با مراکز اقتصادی در راستای ترخیص کالای غیر مجاز اقدام کرده است باعث شد شکایت هایی به مراجع قضایی صورت گیرد.

تقلید صدای رئیس جمهور تنها یکی از پرونده سازی ها برای حسین فریدون بود. برخی اورا شاه کلید ماجرای حقوق های نامتعارف می دانند. زاکانی در این پرونده نیز گفته بود: «اگر رئیس جمهور می خواهد با فیش های نجومی برخورد کند، باید به اخوریمحترمش برسد!»

زاکانی مدعی شده بود برخی افراد بدهکار بانکی هستند و با فشار حسین فریدون وام هایی با کارمزد صفر درصد گرفته اند که این ادعا با واکنش فریدون در 15تیر روبه رو شد. فریدون چنین ادعایی را افترا و دروغ و موجب وهم و تمسخر دانست.

چندی پیش نیز 46نفر از نمایندگان طی نامه ای به رئیس جمهور اتهاماتی مبنی بر فساد اقتصادی به صورت کتبی در مورد فریدون مطرح کردند. حسین فریدون نیز نامه ای به هیات رئیسه مجلس ارائه و قرائت آن را در صحن علنی و رسیدگی در کمیسیون نظارت بر رفتارنمایندگان خواستار شد.

مجید انصاری معاون حقوقی رئیس جمهور در این خصوص طی مصاحبه ای با عصر اقتصاد خاطر نشان کرد:  طبق قانون اساسی و طبق قانون آیین دادرسی و قوانین مربوط به حقوق شهروندی که پیش ازاین در مجلس تصویب شده حیثیت و آبروی افراد مصون است .

وی ادامه داد: در روند رسیدگی به پرونده ها  انتصاب جرم به فردی در رسانه ها به طور علنی جرم است و اگر کسی متهم بود طبق قانون آیین دادرسی کیفری در تحقیقات اولیه افشای اسامی افراد تا قبل از صدور مجرمیت قطعی چه توسط مقام قضایی یا مقام انتظامی باشد چه توسط مردم عادی، جرم است. طبق قانون آیین دادرسی اگر حکم قطعی صادر شد، مفاد حکم در جرائد اقتصادی و تنها از طریق مراجع قضایی قابل انتشار است .

انصاری با اشاره به هجمه ها و ایراد اتهامات اخیر نسبت به حسین فریدون گفت: احساس می شود کانون ها، و مراکز و یا اشخاصی با انگیزه های سیاسی برای اعمال فشار بر دولت به ویژه با توجه به نزدیکی به انتخابات ریاست جمهوری، به انگیزه تخریب دولت، به اعضای هیات دولت، شخص رئیس جمهور و نزدیکان وی اتهاماتی را وارد می کنند.

به گفته وی طبق قوانین موضوعه کشور همه این اقدامات مجرمانه است.

معاون حقوقی رئیس جمهور ادامه داد: خواست شخص رئیس جمهور این است که بدون هیچ گونه تبعیض نسبت به متهمین برخورد شود و نسبت هایی مثل برادر رئیس جمهور دلیل نمی شود که پیش از اعلام جرم، اسم فردی به عنوان متهم توسط مقامات رسمی و غیر رسمی در رسانه ها مطرح شود یا افرادی این طرف و آن طرف نامه نگاری کنند.

انصاری خاطر نشان کرد : نفس این امر جرم است و کسانی که از این طریق متهم شده اند، می توانند شکایت کنند.

وی افزود: اگر این اتهام به دولت و هویت دولتی وارد شده باشد، هم معاونت حقوقی رئیس جمهوری می تواند شکایت کند و هم بخش حقوقی دستگاهها.

معاون حقوقی رئیس جمهور در پایان گفت: با توجه به اینکه به انتخابات نزدیک می شویم. هم رسانه ها، هم مقامات و هم آحاد مردم به صورت دقیق مقررات را رعایت کنند تا حقی از افراد تضییع نشود.

 

 

خواندن 4221 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

جدیدترین عناوین

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395