دوشنبه, 01 بهمن 1397 ساعت 14:36

پایان دوران سدسازی

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

یک کارشناس معتقد است که دیگر زمان سدسازی در ایران به پایان رسیده است، چراکه به اندازه کافی سد ساخته‌ و باعث شده‌ایم کم‌ترین میزان آب به سفره‌های زیرزمینی جذب شود.

اسماعیل شهبازی  با تاکید بر اهمیت آبخوان‌داری در ایران گفت: می‌توان ازطریق آبخوان‌داری، سفره‌های آب زیرزمینی را غنی‌تر کرد و چالش‌هایی را که تاکنون از این طریق در منابع آبی ایران به‌وجود آمده، کاهش داد.

به گفته وی، فرآیند آبخوان‌داری باید در طول قرن‌ها صورت بگیرد که آب به میزان کافی به سفره‌های زیرزمینی تزریق شود و باید صراحتا گفت هر لحظه که به انجام این کار اقدام کنیم، دیر است و در سریع‌ترین زمان ممکن باید به‌دنبال پروژه‌ها و برنامه‌های آبخوان‌داری باشیم.

این کارشناس حوزه آب، با تاکید به این مساله که باید به‌دنبال تقویت آب‌های زیرزمینی باشیم، تصریح کرد: لازم است تدابیری اندیشیده شود و نزولات‌ آسمانی در دشت‌ها و زمین نفوذ کند و یادمان نرود که به اندازه کافی، سد ساخته‌ایم و دیگر نباید به سمت پروژه‌های سدسازی رفت.

وی با اشاره به اثرات مخرب سدسازی در ایران، ادامه داد: آب‌های کمتری در دشت‌ها نفوذ پیدا می‌کند؛ همچنین در رودخانه‌ها و جریان‌های طبیعی نیز حجم آب با ساخت سد کاهش می‌یابد، بنابراین باید به‌دنبال برنامه‌هایی برای افزایش و حفظ منابع آبی ایران بود که در این راستا باید میزان سدسازی کاهش یابد و با انجام فرآیندهایی آبخوان‌ها را غنی‌تر کنیم.

بررسی‌ها نشان می‌دهد برای احداث ۴۰ سد در دولت یازدهم، بازنگری صورت گرفت که طی این بازنگری‌ها، اهداف این سدها تغییر یافت اما درمجموع ۳۰ سد بزرگ در این دولت به بهره‌برداری رسید که می‌توان گفت ۲۰ درصد کل سدهای ایران در طول سه و نیم سال گذشته به بهره‌برداری رسیده‌ است.

منبع: ایسنا


خواندن 143 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395