دوشنبه, 15 بهمن 1397 ساعت 09:54

اطلاعات تکميلي

  • سید علی در گفت و گو با «عصراقتصاد» اعلام کرد:

استحکام بازار ارز در برابر شایعه سازی سوداگران

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

سمیه بابایی

عصراقتصاد: روز پنج شنبه سه کشور اروپایی عضو گروه 1+4 با راه اندازی سامانه مبادلاتی INSTEX، اولین گام را در اجرای تعهدات مالی برجامی خود آغاز کردند.این سامانه تلاش خواهد کرد تا امکان همکاری موسسات کوچک و متوسط اروپائیان را با موسسات ایرانی خارج از اعمال نفوذ امریکایی عملی سازد.

در این راستا، برخی کارشناسان معتقدند قیمت ارز تحت تاثیر برقراری کانال مالی ایران و اروپا با ریزش روبه رو خواهد شد؛ درحالی که مخالفان این سامانه براین باورند که سامانه اروپایی هیچ تاثیری در نرخ ارز آزاد یا همان بازار سیاه ارز نخواهد داشت.
همچنین سوداگران ارزی تلاش می کنند که این گونه القا کنند ، دولت و بانک مرکزی برای اداره کشور که شامل همه نیازها می شود، ارز کافی ندارد و در آینده نزدیک ناچار است بازار آزاد (سیاه ارز) را به رسمیت بشناسند و به نرخ ارز تن بدهد.این افراد به دنبال ایجاد فضایی هستند که بگویند پس از دهه فجر ، بازار ارز دچار نوسان شده و نرخ ها روند صعودی به خود خواهد گرفت .تاجایی که رییس کل بانک مرکزی از موج سواری دلال و نوسانگیران بازار ارز و از سیاه نمایی برخی ذینفعان و صاحب منصبان درباره شرایط اقتصادی کشور انتقاد کرد و نوشت: نرخ هایی که توسط فرصت جویان در فضای مجازی مطرح می شود، ماندگار نمی ماند.
به گفته وی، این روزها متأسفانه برخی افراد و صاحب منصبان و بعضا ذینفعان، به تریبونی که دسترسی پیدا می کنند، با بی توجهی به جنگ تبلیغاتی و روانی دشمنان علیه کشورمان و در حد خود، آینده منفی را به غلط برای اقتصاد کشورمان به تصویر می کشند.
درخصوص تاثیر کانال مالی ایران و اروپا بر بازار ارز و همچنین نوسانات بازار ارز پس از دهه فجر با سیدکمال سید علی، مدیرعامل پیشین صندوق ضمانت صادرات ایران و از کارشناسان ارشد اقتصادی به گفت و گو نشستیم.
سیدعلی معتقد است: تصور اینکه پس از دهه فجر نرخ ارز افزایش یابد، منطقی و امکان پذیر نیست و در شرایط فعلی به نظر نمی رسد سفته بازان بزرگ بتوانند اقدام خاصی انجام دهند، چراکه در بازار بخش ریال و ارقام درشت مانتیتور و مدیریت می شوند .
سیدکمال سید علی، درخصوص راه اندازی کانال مالی ایران و اروپا و تاثیر آن بر بازار ارز، معتقد است: اخبار مثبت و منفی، به طور مقطعی می تواند بر بازارها موثر باشد، اما پس از تحقق آن رویداد، دیگر تاثیری نخواهد داشت.
وی افزود: در چند روز گذشته، بازار ارز تحت تاثیر کانال مالی ایران و اروپا بود و نرخ دلار نزدیک به 7 تا 8 درصد کاهش یافت. اینکه این راهکار تا چه میزان می تواند موثر بوده و به تسهیل امور کمک کند، باید منتظر نتیجه آن بمانیم؛ چراکه با راه اندازی این سامانه، اقداماتی در حوزه های غذا و دارو انجام خواهد شد.
مدیرعامل پیشین صندوق ضمانت صادرات ایران ادامه داد: این احتمال وجود دارد دولت آمریکا بخواهد شرکت هایی را که به همکاری باSPV تمایل دارند، مورد سوال و مواخذه قرار دهد؛کماکان به نظر می رسد این کانال بتواند در مورد اقلامی مانند دارو و غذا تسهیل کننده باشد .

کاهش نرخ ارز با اجرایی شدن کانال مالی ایران و اروپا

وی با اشاره به علاقه مندی سایر کشورها به پیوستن به این سامانه، تصریح کرد: به احتمال زیاد با راه اندازی کانال مالی ایران و اروپا، سایر کشورها مانند سوییس، این مسیر را انتخاب کرده و به این سامانه می پیوندند؛ در نتیجه تاثیر آن بر قیمت ارز کاهشی و مثبت است.
مدیرعامل پیشین صندوق ضمانت صادرات ایران با بیان اینکه نرخ ارز به عوامل متعددی بستگی دارد، تصریح کرد: یکی از عوامل تاثیرگذار در قیمت ارز ، چهار لایحه ای است که این روزها مطرح بوده و تصویب آن می تواند نرخ ارز را تحت تاثیر قرار دهد؛ بنابراین قیمت ارز باید به تعادل رسیده و هدف گذاری دولت و بانک مرکزی مشخص شود.
سیدعلی درخصوص نرخ مطلوب برای دلار، عنوان کرد: به نظر می رسد نرخ ارزی منطقی است که از طریق آن بتوان به سهولت به کشور کالا وارد کرده و در داخل به فروش برسانیم. درصورتی که نرخ ارز در رقم های 13و 14 هزار تومان باشد، کالاهای وارد شده با این قیمت ها در داخل قابل فروش نخواهند بود.

مصرف نهایی ارز، ورود کالا به کشور است

به گفته مدیرعامل پیشین صندوق ضمانت صادرات ایران، مصرف نهایی ارز، ورود کالا به کشور بوده و اینکه با چه قیمتی بتوان ارز را در بازارهای داخلی به فروش رساند .

استحکام بازار ارز در برابر شایعه سازی سوداگران

وی در پاسخ به شایعه افزایش نرخ ارز پس از 22 بهمن ماه ، عنوان کرد : تصور اینکه پس از دهه فجر نرخ ارز افزایش یابد، منطقی و امکان پذیر نیست. اگر نرخ ارز به رقمی برسد که نتوان کالایی به کشور وارد کرد، قطعا تعدیل شده و کاهش می یابد. زیرا درکشور سابقه ارز 18 هزار تومانی را نیز داریم که شرایط برای واردات کالا با نرخ های بالا فراهم نبود.

فضای مجازی از طریق سفته بازان تغذیه می شود

سیدعلی در خصوص نقش دلالان و سفته بازان در شایعه سازی بازار ارز و اینکه با ایجاد نگرانی در میان مردم ارزهای خود را با قیمت های بالا به فروش برسانند، یادآورشد:درحال حاضر سفته بازان از فضای مجازی تغذیه و امیال و خواسته های شان را در جامعه اعمال می کند که باید مورد کنترل و نظارت قرار گیرند. در شرایط فعلی به نظر نمی رسد سفته بازان بزرگ بتوانند اقدام خاصی انجام دهند، چراکه در بازار بخش ریال و ارقام درشت مانتیتور و مدیریت می شوند.


به گفته وی، با توجه به اینکه نقل و انتقالات داخلی از طریق ریال است، شایعات مربوط به افزایش نرخ ارز پس از دهه فجر عملی نمی شود. نظارت بانک مرکزی، وزارت صنعت ، معدن و تجارت و مقررات بودجه ای همگی در تعیین نرخ ارز موثر هستند .
وی با اشاره به میزان نقدینگی موجود درکشور، خاطرنشان کرد: مدیریت نقدینگی توسط بانک مرکزی می تواند تبعات مثبتی در نرخ ارز داشته باشد؛ همچنین نرخ سود سپرده های بانکی و بازارهای موازی مانند بورس و مسکن نیز از دیگر عوامل تاثیر گذار در نرخ ارز محسوب می شود .

نمی توان برای ارز، عدد و رقمی تعیین کرد

سیدعلی در پاسخ به اینکه نرخ مناسب برای ارز چه عددی بوده و آیا احتمال کاهش بیشتر نرخ ارز وجود دارد، خاطرنشان کرد: برای ارز نمی توان عدد و رقمی تعیین کرد؛ نرخ ارزی منطقی است که از طریق آن صادرات ، واردات و سرمایه گذاری به درستی انجام شود؛ بنابراین به نظر نمی رسد قیمت ارز، از نرخ های نیمایی کمتر شود.

سپرده های مردمی از بانک ها خارج نمی شود

وی درخصوص انتشار اوراق گواهی سپرده و تمدید این اوراق در زمان سررسید، تصریح کرد: با تمدید نشدن این اوراق در پایان بهمن ماه ، اتفاق خاصی صورت نخواهد گرفت. با توجه به اینکه انگیزه سرمایه گذاری در بورس و بازار ارز کاهش یافته است، افرادی که منابع خود را در بانک ها سپرده گذاری کرده اند، به دنبال این هستند که سودآوری و نقدینگی را توأمان داشته باشند؛ بنابراین به سمت سرمایه گذاری در سایر بازارها نخواهند رفت. در نتیجه نگرانی بابت تمدید نشدن اوراق گواهی سپرده وجود ندارد و بانک مرکزی باید به تدریج در این بخش اقداماتی را اجرایی کند .

بانک ورشکسته نداریم

این مدیر ارشد پولی درخصوص شایعه ورشکستگی بانک ها، اظهار کرد: موضوع مهم این است که ورشکستگی را با چه معیاری بررسی کنیم؛ با توجه به نسبت های مالی رعایت شده در سایر کشورها، بسیاری از بانک های ما ضعیف و آسیب دیده هستند، اما در شرایط فعلی دولت از بانک ها و به خصوص بانک های خصوصی شده سال های اخیر پشتیبانی می کند .

ضرورت افزایش سرمایه بانک ها

مدیرعامل پیشین صندوق ضمانت صادرات ایران در پایان خاطرنشان کرد: به نظر می رسد به هیچ وجه بانک ها درکوتاه مدت مشکلی نداشته باشند، اما بانک مرکزی و دولت باید در افزایش سرمایه بانک ها تصمیماتی اتخاذ کنند که اگر بانک با معضلی روبه رو شد، بتوانند اقدامات لازم را اعمال کنند و معضلات مرتفع شود؛همچنین ادغام بانک ها تصمیم مهمی است که نمی تواند در کوتاه مدت به بهبود اوضاع کمک کند بلکه باید با طمأنینه و در زمان خاص خود انجام گیرد.
خواندن 151 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395