دوشنبه, 29 بهمن 1397 ساعت 08:57

مرکز آمار به سازمان بهره وری آمار نمی دهد

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

 

مرضیه صدری

عصراقتصاد: سازمان ملی بهره وری از عدم ارائه آمارهای مورد نیاز خود توسط مرکز آمار ایران به عنوان تنها مرجع تولید آمار در کشور خبر داد.

در اولین نشست خبری رئیس جدید سازمان ملی بهره وری و مشاوران این سازمان با اصحاب رسانه در پاسخ به گلایه خبرنگاران در خصوص عدم ارائه آمارهای بهره وری به روز، به ویژه مربوط به سال 97 اعلام شد که بانک مرکزی آمارهای مربوط به سال 97 را هنوز اعلام نکرده و مرکز آمار نیز بسیاری از آمارها و داده های مورد نیاز ما، مثل موجودی سرمایه کشور را تولید نمی کند.
ابوالفضل خاوری نژاد، مشاور اقتصادی این سازمان و لیلا علیمرادی، مدیر پایش و سنجش بهره وری نیز در پاسخ به سوال خبرنگار «عصر اقتصاد» مبنی بر اینکه آیا سازمان ملی بهره وری قانونا اختیار درخواست از مرکز آمار برای تولید و ارائه داده های مورد نیاز خود را دارد یا خیر، گفت: بر اساس تفاهم نامه ای که میان این دو سازمان در سال 92 منعقد شد و همچنین بر اساس قانون، مرکز آمار باید به تولید این داده ها و اطلاعات بپردازد اما تا کنون چنین اتفاقی رخ نداده است.
فاطمه پهلوانی نیز از محاسبه بهره وری نظام اداری و اجرایی برای اولین بار در سال 98 خبر داد.
وی افزود: مشکلاتی مثل فقدان بودجه لازم، نبود تناسب بین اختیارات و وظایف و مشکلات ساختاری آنچنان که شایسته است نتوانستیم به وظایف خود عمل کنیم اما چرخه مدیریت بهره وری به صورت ابزاری برای ارتقای بهره وری عملیاتی در برخی استان ها و دستگاه ها اجرا شد.
پهلوانی ادامه داد: یکی از اقدامات سازمان بهره وری استقرار چرخه بهره وری در دستگاه هاست و امیدواریم اواخر اردیبهشت 1398 برآوردی از بهره وری دستگاه های اجرایی ارائه کنیم.
رئیس سازمان ملی بهره وری اظهار کرد: تلاش می کنیم شاخص های ارزیابی دستگاه ها را آماده و تا پایان سال 1398 گزارشی از بهره وری دستگاه ها به مجلس شورای اسلامی ارائه کنیم.
بهره وری نیروی کار در سال 95 معادل صفر بود
پهلوانی گفت: بر اساس محاسبه اطلاعات آماری بانک مرکزی بهره وری نیروی کار در سال 95 معادل صفر، سرمایه 2.4 درصد و کل عوامل تولید 1.3 درصد رشد داشت.
وی ضمن ارائه گزارشی از شاخص بهره وری در سال های گذشته گفت: در سال 1395 که ظرفیت فروش نفت به 3.2 میلیون بشکه رسید، بیشترین بهره وری را در بخش نفت داشتیم که 10.9 درصد بود.
پهلوانی اضافه کرد: در همان سال بهره وری رشد اقتصادی 1.3 درصد بوده که بیشترین بهره وری در بین بخش های 9 گانه مربوط به بخش نفت و گاز 68.5 درصد بود و حمل و نقل و انبارداری با 6.7 درصد رشد پس از نفت بیشترین بهره وری در سال 1395 را به خود اختصاص دادند.
وی بیان کرد: رشد نیروی کار در بخش نفت و گاز 44.5 درصد در سال 1395 بود و بدون نفت 0.9 درصد بود.
این مقام مسئول درباره بهره وری نیروی کار در کل اقتصاد، گفت: با توجه به آخرین آمارها 23 میلیون نفر شاغل در کشور وجود دارد، میانگین بهره وری هر نیروی کار در سال حدود 65 میلیون تومان است که در این میان نیز نفت و گاز بیشترین رقم را دارند.
وی توضیح داد: با توجه به ارزش افزوده بالا در حوزه نفت و گاز و اینکه 80 هزار نفر در این حوزه شاغل هستند، بهره وری نیروی کار این بخش یک میلیارد و 941 میلیون تومان و کمترین میزان با 21 میلیون تومان مربوط به بخش ساختمان است.
بهره‌وری نیروی کار در کل اقتصاد به ازای هر نفر ۶۴ میلیون تومان است
در ادامه این نشست، رئیس سازمان ملی بهره‌وری با اشاره به وضعیت بهره‌وری در نیروی کار گفت: برخی اعلام می‌کنند که بهره‌وری نیروی کار مثلاً ۲۵ دقیقه است. در حالی که این تعریف درستی نیست و بهره‌وری را شامل نمی‌شود، بلکه راندمان نیروی کار است.
وی همچنین در مورد تعدیل نیروی کار در سازمان‌ها و اثر آن در بهره‌وری نیز گفت: تعدیل نیروی کار در حیطه وظایف سازمان ملی بهره‌وری نیست و بر اساس قانون کار و قانون خدمات مدیریت کشوری انجام می‌گیرد. این در شرایطی است که مهمترین موضوع، بحث کیفیت نیروی کار است نه کمیت آن و در حال حاضر یکی از مشکلات ما همین کیفیت نیروهای کار در سازمان‌ها به شمار می‌رود.
پهلوانی با اشاره به بندهای 23 گانه سیاست های اقتصاد مقاومتی گفت: در بند 2 و 3 به رقابت پذیری و اتقاء بهره‌وری اشاره مستقیم شده است، با توجه به اینکه در شرایط تحریم هستیم و فشارهای زیادی وارد می‌شود، باید بیش از گذشته بر توانایی‌ها و ظرفیت‌های داخلی اتکا کنیم.
وی افزود: متاسفانه در کشور کمتر به توان تولید داخلی توجه شده و این نقطه ضعف است و باید بر توانمندی نیروی انسانی به صورت کیفی تمرکز کنیم که اکنون وجود ندارد.
پهلوانی تاکید کرد: روند بودجه ریزی حتما باید اصلاح و متوازن شود و با بودجه‌ریزی عملیاتی به بهره‌وری برسیم.
رئیس سازمان ملی بهره وری در ادامه درباره بهره وری نیروی کار و تعدیل نیروی انسانی، گفت: سازمان ملی بهره وری یک سازمان حاکمیتی و فرابخشی است و نقش توصیه ای دارد.
وی افزود: بررسی ها نشان می دهد که به نسبت افزایش تحصیلات نیروی کار، بهره وری افزایش نداشته و این امر نشان می دهد که تخصص ها و جذب نیرو متناسب با نیاز بازار نیست.
پهلوانی تاکید کرد: با وجود این، نسبت 23 میلیون نفر شاغل به 80 میلیون نفر نشان می دهد که مشکلاتی در حوزه اشتغال داریم و نمی توان توصیه کرد که نیروهای کار را تعدیل کنیم.
 
 
خواندن 177 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395