دوشنبه, 29 بهمن 1397 ساعت 17:30

اطلاعات تکميلي

  • رئیس انبوه سازان مسکن:

سال 98 هم شاهد افزایش قیمت مسکن خواهیم بود

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

رئیس انبوه سازان مسکن استان تهران گفت: با توجه به کمبود واحدهای مسکونی در کشور سال آینده شاهد افزایش هزینه های اجاره و افزایش قیمت مسکن خواهیم بود.

«احمد خرم» روز دوشنبه در حاشیه اجلاس سراسر انبوه سازان مسکن و ساختمان ایران در جمع خبرنگاران افزود: آمارها حاکی از کمبود چهار میلیون و 500 هزار واحد مسکونی در کشور است و اگر بخواهیم در طول 10 سال این واحدها ساخته شود، سالیانه باید 450 هزار واحد مسکونی در کشور تولید شود.
وزیر اسبق راه و ترابری تاکید کرد: علاوه بر این سالیانه بین 600 تا 650 هزار زوج در کشور ازدواج می کنند که نیازمند مسکن هستند و مجموع این دو آمار نشان می دهد که حداقل سالیانه باید در کشور یک میلیون و 50 هزار واحد مسکونی ساخته شود.
وی بیان کرد: یک دهک جامعه بدون استفاده از تسهیلات بانکی می تواند بین 50 تا 70 هزار واحد مسکونی را در سال خریداری کند، اما 9 دهک دیگر باید با استفاده از سپرده گذاری و تسهیلات بانکی مسکن مورد نیاز خود را خریداری کند.
رئیس انبوه سازان مسکن استان تهران تصریح کرد: بین 10 تا 15 سال طول می کشد تا زوجین جوان بتوانند برای سپرده گذاری خود در بانک 80 میلیون تومان جمع آوری کنند، بنابراین این زوج ها مجبور هستند سال ها از مسکن استیجاری استفاده کنند.
خرم با بیان اینکه در سال های اخیر هزینه های اجاره بهای مسکن بسیار افزایش یافته است، گفت: با توجه به کمبود واحدهای مسکونی در کشور سال آینده شاهد افزایش هزینه های اجاره و افزایش قیمت مسکن خواهیم بود.

Rising housing prices

وی تاکید کرد: شاخص های اقتصادی نشان می دهند که هرجا تقاضا افزایش و تولید کم و یا ثابت بماند قیمت ها افزایش خواهد یافت و در طول سال های گذشته انحرافات در این بخش، تولید مسکن را در کشور بسیار سخت کرده و از سوی دیگر، خود شیفتگی نیز اجازه نمی دهد که از تجربه کشورهای منطقه از جمله ترکیه در بخش مسکن استفاده کنیم.
رئیس انبوه سازان مسکن استان تهران با اشاره به راهکار حل این معضل، گفت: با انجام مطالعات جامع مسکن توسط یک مشاور بی طرف و غیر دولتی در ابتدا باید وضعیت موجود مشخص شود تا بتوانیم با ارائه راهکارهای کارشناسی، علمی و تخصصی سیاست های مناسبی را اجرا کنیم.
خرم یادآور شد: در 40 سال گذشته به جای اینکه قوانین و مقررات را ساده کنیم متاسفانه آن را پیچیده کرده ایم و این سبب شده امروز شاهد مشکلات زیادی برای تولید کنندگان مسکن در کشور باشیم.
اجلاس سراسری انبوه سازان مسکن و ساختمان ایران با برگزاری دو میزگرد تخصصی بازآفرینی شهری و صدور خدمات فنی و مهندسی با حضور کارشناسان و مهندسان بخش های دولتی و غیردولتی روز 29 بهمن ماه سال جاری برگزار شد.

منبع: ایرنا
خواندن 353 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395