سه شنبه, 30 بهمن 1397 ساعت 06:00

شناسنامه دار شدن املاک در انتظار اقدام جدی وزارت راه

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

سجاد عسگری

عصراقتصاد: نبود بانک جامع اطلاعاتی در خصوص املاک از خلاء های مهم حوزه مسکن و ساختمان است که در تصمیم گیری ها و سیاست گذاری ها  برای  بهبود این حوزه تاثیر منفی گذاشته است.

بیش از سه سال از تصویب قانون سامانه ملی املاک و اسکان می گذرد، اما هنوز از اجرای این سامانه خبری نیست.
براساس قانون مالیات‌های مستقیم مصوب سال94 وزیر راه و شهرسازی مسئول اجرای سامانه ملی املاک و اسکان کشور بوده و باید شناسایی بر خط مالکان واحدهای مسکونی، تجاری و اداری و دسترسی به آنان برای سازمان مالیاتی ممکن شود.
این سامانه البته نیازمند همکاری دستگاه های مرتبط برای وارد کردن اطلاعات مانند سازمان ثبت اسناد و املاک، سازمان ثبت احوال، شرکت پست، کاداستر، اماکن ناجا و … است.
با توجه به شرایط ویژه بازار مسکن، راه اندازی سامانه ملی املاک و اسکان می‌تواند کارساز و سامان بخش شرایط این بازار باشد.
پیش از این مهدی روانشادنیا، کارشناس حوزه مسکن نیز به "عصر اقتصاد " گفته بود که مهم ترین مانع پیش روی مالیات برخانه های خالی، نبود یک بانک اطلاعاتی قابل استناد در خصوص جزئیات و ویژگی های خانه های خالی است.

National Property Management System

معاون عمران و توسعه امور شهری و روستایی وزارت کشور در گفت و گو با خبرنگار "عصر اقتصاد"، در خصوص تاخیر در اجرای این سامانه اظهار کرد: جمع آوری اطلاعات شهرداری‌های سراسر کشور در حوزه سامانه شهرسازی به تازگی آغاز شده است.
مهدی جمالی نژاد، با اشاره به اینکه متولی اصلی سامانه ملی املاک و اسکان، وزارت راه و شهرسازی است، افزود: در این زمینه تلاش ها و اقداماتی تا کنون صورت گرفته و باید اطلاعات حوزه پروانه‌های ساختمانی و پایان کارهایی که صادر می‌شود و اقداماتی که در روند شناسنامه دار کردن زمین‌های مختلف لازم است نیز جمع آوری شود.
وی تاکید کرد: در این زمینه سازمان شهرداری‌ها همکاری خوبی با وزارت راه و شهرسازی دارد.
جمالی نژاد درباره سامانه املاک شهرداری ها گفت: با توجه ابلاغی که اخیراَ از طرف وزارت کشور به شهرداری ها اعلام شده است اکثر شهر های بزرگ و استان ها، بانک املاک را تهیه کرده اند نبود  این بانک در شهرداری ها با تغییر مدیریت ها تبعاتی به دنبال دارد.
معاون عمران و توسعه امور شهری و روستایی وزارت کشور درباره سند های توسعه ای تهران گفت: تاکید من به شهرداری ها این است که برنامه محور حرکت کنند.
وی اظهار کرد: در برنامه پنج ساله شهر ها باید برنامه های شهرداری های همجوار و سند آمایش سرزمین مد نظر قرار بگیرد و خوشبختانه در سند توسعه شهر تهران هم اسناد بالادستی رعایت شده است .
جمالی نژاد در خصوص تجهیزات سازمان مدیریت بحران گفت : علاوه بر تجهیز کردن این سازمان برای اولین بار در ایران موضوع ساماندهی و فرماندهی و شبکه ای کردن این سیستم را انجام داده ایم. همچنین تا کنون تجهیزاتی همانند  1850ایستگاه آتش نشانی  ساخته شده و 1276 نردبان تحویل داده شده است.
وی ادامه داد : علاوه براین شهرداری ها که نهادهای مستقل عمومی غیر دولتی هستند، با توجه به اعتباراتی که در بودجه دارند تجهیزات خود را تامین می کنند و ما هم به آنها کمک می کنیم.
خواندن 396 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395