جمعه, 03 اسفند 1397 ساعت 08:10

نرخ تورم بهمن ماه 42.3 درصد اعلام شد

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

بر اساس گزارش مرکز آمار ایران نرخ تورم بهمن ماه نسبت به همین ماه در سال گذشته به ۴۲.۳ درصد رسیده است.

گزارش رسمی از این حکایت دارد که با افزایش نرخ تورم در بهمن‌ماه، خانوارهای ایرانی به طور میانگین ۴۲ درصد بیشتر از همین ماه در سال گذشته برای خرید کالا هزینه کرده است.
تازه‌ترین آماری که مرکز آمار در رابطه با نرخ تورم اعلام کرده، از این حکایت دارد که نرخ تورم در ۱۲ ماهه منتهی به بهمن‌ماه امسال به ۲۳.۵ درصد رسیده است که در مقایسه با نرخ ۲۰.۶ درصدی دی‌ماه حدود ۲.۹ درصد افزایش دارد.
اما بررسی تغییرات شاخص کالا و خدمات مصرفی حاکی از آن است که در بهمن‌ماه سال جاری، شاخص نسبت به ماه قبل ۲.۲ درصد افزایش یافته و تورم ماهانه در این رقم ثبت شده است.

Inflation February

این در حالی است که تغییرات تورم نقطه به نقطه (تغییر شاخص نسبت به ماه مشابه سال قبل) نشان می‌دهد که نرخ تورم به ۴۲.۳ درصد رسیده است. به عبارتی خانوارهای ایرانی به طور میانگین ۴۲.۳ درصد در بهمن‌ماه امسال نسبت به همین ماه در سال گذشته بیشتر برای خرید یک مجموعه کالا و خدمات هزینه کرده است.
تورم نقطه به نقطه در مقایسه با دی‌ماه که ۳۹.۶ درصد اعلام شده بود ۲.۷ درصد افزایش دارد.
در مجموع، شرایط تورمی در بهمن‌ماه از این حکایت دارد که هزینه خانوارها همچنان در روند روبه‌ رشد برای کالا و خدمات حرکت می‌کند.
اما شاخص قیمت در گروه عمده «خوراکی‌ها، آشامیدنی‌ها و دخانیات» نسبت به ماه قبل ۴.۵ درصد و در گروه «کالاهای غیرخوراکی و خدمات» تا ۱.۱ درصد افزایش دارد.

منبع: ایسنا
خواندن 263 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395