شنبه, 04 اسفند 1397 ساعت 00:00

اطلاعات تکميلي

  • در پی جهش چند روزه نرخ ها انجام شد؛

گمانه زنی مقامات اقتصادی در مورد آینده بازار ارز

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
 

عصراقتصاد: هفته گذشته بازارهای طلا و ارز روند صعودی به خود گرفت، به نحوی که قیمت دلار به کانال 13هزارتومان هم رسید. از سویی فعالیت نرخ ارز در ابتدای هفته از محدوده ۱۲ هزار و ۵۰۰ تومان آغاز شد و ۱۳ هزار و ۲۰۰ تومان را  نیز تجربه کرد؛ بنابراین همزمان با افزایش نرخ ارز، مقامات رسمی کشور به گمانه زنی در خصوص دلایل افزایش نرخ ارز پرداخته و پیش بینی هایی نیز درباره آینده بازار ارز داشتند .

در این راستا رئیس کل بانک مرکزی در آخرین اظهارات خود، دلایل افزایش نرخ ارز در چند روز گذشته را تشریح و گفته است: آزادی ورود ده ها قلم کالا از طریق مرزنشینان و ملوان را از دلایل بروز نوسان ارز در روزهای اخیر است و از هیات وزیران با فوریت تجدیدنظر در این مصوبه را خواهم خواست.
عبدالناصر همتی پس از بازگشت از سفر چین، دلایل رشد نرخ ارز در روزهای اخیر را تشریح کرد و نوشت: در سه روز گذشته بازار ارز شاهد نوسانات همراه با رشد نرخ ارز بود. در حالی که از اوایل هفته با مجوز صادره به آن بخش از صادرکنندگانی که درخصوص نحوه باز گرداندن ارز خود به چرخه اقتصاد عملکرد خوبی داشته اند، قائدتا بایستی شاهد عرضه بیشتر ارز و کاهش نرخ آن می بودیم.
«چرا اینگونه شد؟ یک دلیل بر می گردد به مصوبه آزادی ورود دهها قلم کالا از طریق مرزنشینان و ملوانان.»
رئیس شورای پول و اعتبار تاکید کرد: در شرایط تحریم و محدودیت های ارزی، این دسته از تصمیمات، واردات اجناس غیر ضرور در موقعیت زمانی تحریم را افزایش داده و قطعاً موجب افزایش تقاضای ارز در سلیمانیه، دوبی، هرات،.... و متعاقبا در بازار ایران شده است.
همتی افزود: از هیات وزیران با فوریت تجدید نظر در این مصوبه را خواهم خواست؛ باید روش دیگری برای این کار یافت. امروز ثبات بازار ارز برای کشور امری بسیار ضروری است.
رئیس کل بانک مرکزی در عین حال تاکید کرد: البته عامل مهم روانی اجلاس FATF هم مزید بر علت شده که البته، اطلاعات دریافتی حاکی است در این مقطع نیز احتمال تعلیق بسیار زیاد است.
پیش بینی رئیس اتاق بازرگانی از نرخ دلار در سال ۹۸
بر اساس این گزارش، رئیس اتاق بازرگانی ایران نیز درخصوص نوسانات بازار ارز معتقد است: سال آینده ممکن است با پیاده‌سازی برخی سیاست‌ها نرخ ارز تعدیل شود اما از سوی دیگر این امکان هم وجود دارد که سال 98 با اجرای برخی برنامه‌های غیرمترقبه قیمت دلار دوباره گران شود.
رئیس اتاق بازرگانی ایران درباره وضعیت نرخ دلار گفت: چنانچه نرخ ارز را با منطق اقتصادی بخواهیم در نظر بگیریم، یک بحث است اما نرخ ارز از نگاه غیراقتصادی برخی مدیران موضوع دیگری است. ما در گذشته هم به دنبال ثبات یا کاهش نرخ ارز بوده و هستیم و این درحالی است که هرگاه برنامه‌ای برای ثبات نرخ ارز داشتیم به نتیجه نامطلوبی دست یافته‌ایم.
غلامحسین شافعی افزود: معتقدیم وضعیت مولفه‌های کلان فضای کسب و کار را جریان طبیعی اقتصاد باید مشخص کند. در حقیقت دستکاری در منطق اقتصادی هیچ‌گاه نتیجه خوبی را برای حکمرانان به همراه نداشته است.
نبود برنامه استراتژیک در بخش اقتصاد
وی در پاسخ به پرسشی درباره اینکه آیا نسبت به تعدیل نرخ ارز در سال ۹۸ خوشبین هستید یا خیر؟ اظهار کرد: تعدیل نرخ ارز به عوامل و مولفه‌های مختلف بستگی دارد. ما در ارکان اقتصادی برنامه تدوین شده‌ای را جهت پیش‌بینی وضعیت کلان اقتصاد نداریم. متاسفانه وضعیت اقتصاد ایران به مرحله‌ای رسیده که حتی نمی‌توان پارامترهای مهم اقتصادی از جمله نرخ ارز را برای دو ماه آینده پیش‌بینی کرد. در حقیقت مشکل اساسی ما نبود برنامه استراتژیک در بخش اقتصاد است.
شافعی گفت: سال آینده ممکن است با پیاده‌سازی برخی سیاست‌ها نرخ ارز تعدیل شود اما از سوی دیگر این امکان هم وجود دارد که سال ۹۸ با اجرای برخی برنامه‌های غیرمترقبه قیمت دلار دوباره گران شود.
نوسان ارزی به حداقل رسید
ازسوی دیگر رییس کمیسیون اقتصادی مجلس براین باور است: با رویکردی که بانک مرکزی در پیش گرفت، نوسان ارزی به حداقل رسید.
محمدرضا پورابراهیمی با اشاره به عدم توزیع مناسب کالاهای اساسی که ارز دولتی به آنها اختصاص یافته است، گفت: شوک ارزی همانند یک زلزله است و یکی از پیامدهای آن در ماه‌های اولیه این بوده که نظم و روش فرآیندهای تولید و واردات کالا و مواد اولیه را به هم می‌ریزد.
رییس کمیسیون اقتصادی مجلس افزود: با تغییرات نرخ ارز تولیدکننده و واردکننده بلاتکلیف هستند و نمی‌دانند که کالا باید با چه قیمتی وارد کشور شود، لذا زمانی که قیمت ارز به یک منطق دست یافته و ثبات ایجاد می شود، این ثبات به صورت اتوماتیک با حرکت در مسیر جریان تولید، کسری ها را جبران می کند.
وی با بیان اینکه نوسان ارزی زمانی نگران کننده می شود که طی دو ماه قیمت دلار یکباره افزایش یابد، ادامه داد: با روش و رویکردی که بانک مرکزی پیش گرفته نوسان ها را به حداقل ممکن رسانده است، لذا هرچه نوسان کمتر شده و به یک خط مستقیم تبدیل شود بازار کالاها، خود را با شرایط کنونی منطبق کرده و کسری ها را پوشش می دهد.
ساماندهی بازار ارز و سکه در گرو برنامه مداری بخش تولید
همچنین عضو هیات رئیسه کمیسیون برنامه بودجه و محاسبات مجلس، با تاکید بر ضرورت برنامه مداری دولت برای ساماندهی نقدینگی سرگردان، معتقد است: نزولی شدن نرخ سکه و ارز در گرو هدایت نقدینگی به سمت تولید است.
محسن بیگلری با اشاره به نوسانات اخیر سکه و ارز و روند رو به رشد آن در روزهای گذشته، گفته است: باید برای نقدینگی سرگردان مردم چاره ای اندیشیده شود در غیر این صورت رشد قیمت ها و تورم فزاینده حتمی است.
نماینده مردم سقز و بانه در مجلس شورای اسلامی با تاکید بر اینکه بانک مرکزی برای ساماندهی بازار ارز تا حدودی موفق بوده است، به ایبنا گفت: اکنون دولت باید با حمایت از تولید به جهت دهی به سرمایه های سرگردان کمک کند.
وی با بیان اینکه در حال حاضر تضمین منابع مردم از سوی دولت در امور تولیدی مهم ترین اقدام ممکن است، تصریح کرد: مردم اگر از منابع خود و همچنین سود آن مطمئن باشند به طور حتم به سمت بازارهای سیاه ارز و سکه نخواهند رفت.
شکسته شدن حباب قیمت ها با اجتناب از خرید غیر ضرور
بیگلری با اشاره به روند رو به صعود قیمت طلا و سکه در روزهای اخیر، گفت: مردم نیز در شرایط فعلی وظیفه مهمی داشته و باید بدانند که با اجتناب از خرید غیر ضرور می توانند به شکسته شدن حباب قیمت ها کمک کنند.
این نماینده مردم در مجلس دهم با بیان اینکه بخشی از دلایل رشد قیمت سکه و طلا به افزایش قیمت جهانی آن مربوط است، تصریح کرد: ساماندهی بازار می‌تواند دست دلالان در بزرگ تر کردن حباب نرخ ها را کوتاه کند.
اعلام دلایل افزایش نرخ سکه
لازم به ذکر است ، همزمان با افرایش نرخ ارز، قیمت طلا و سکه نیز هفته گذشته روند صعودی به خود گرفته بود. یک کارشناس بازار طلا و سکه با بیان این‌که میزان عرضه و تقاضا در بازار به تعادل رسیده است،گفته است : به دلیل رشد قیمت دلار و طلا در بازارهای جهانی، ارزش طلا و سکه در بازار داخلی هم رشد کرده است.
محمد کشتی‌آرای، در رابطه با بررسی شرایط بازار طلا و سکه طی هفته گذشته گفت: بررسی‌ها نشان از آن دارد که طی یک هفته اخیر اونس جهانی و قیمت دلار در بازار روند صعودی داشته است و این موضوع عاملی برای افزایش قیمت طلا و انواع سکه در داخل شد.
این کارشناس بازار طلا و سکه به ایسنا ، یادآور شد: دلار فعالیت خود را در ابتدای هفته از محدوده ۱۲ هزار و ۵۰۰ تا ۶۰۰ تومان آغاز کرد و به ۱۳ هزار و ۲۰۰ تومان رسیده که همان‌طور که گفته شد رشد این دو عامل افزایش قیمت سکه و طلا را به همراه داشته است.
کشتی‌آرای تاکید کرد: قیمت سکه تمام در ابتدای هفته چهار میلیون و ۳۹۰ هزار تومان بود که با وجود آنکه نرخ آن حتی به چهار میلیون و ۷۲۰ تومان هم رسید، ولی طی معاملات امروز نرخ چهار میلیون و ۶۴۰ تومان را برای خود ثبت کرده است که این موضوع نشان از رشد ۲۵۰ هزار تومانی قیمت سکه طی یک هفته دارد. قیمت سکه یک گرمی بسیار قابل توجه بوده است، زیرا تقاضا برای این نوع سکه‌ها بیش از دیگر انواع سکه به ثبت رسیده است. در مجموع قیمت سکه تمام طی یک هفته اخیر ۶ درصد رشد را به ثبت رسانده است.
وی خاطر نشان کرد: به دلیل کاهش تقاضا برای سکه تمام طی یک هفته اخیر اندکی از حباب قیمتی سکه کاسته شده و این در حالی است که قیمت طلا در یک هفته اخیر با رشد ۱۰ درصدی مواجه شده است.
این کارشناس بازار طلا و سکه میزان عرضه و تقاضای طلا و سکه را متعادل توصیف کرد و گفت: در هفته‌های اخیر به دلیل افزایش قیمت و کاهش قدرت خرید خانواده‌ها میزان تقاضا به خصوص در مصنوعات طلا به شدت کاهش یافته است و عملا می‌توان گفت مصنوعات طلا از سبد خرید روز مادر خارج شده است.
 
 
 
خواندن 343 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395