دوشنبه, 06 اسفند 1397 ساعت 16:30

اطلاعات تکميلي

  • دبیر کل کانون صرافان:

بزودی بازار متشکل ارزی راه اندازی می شود

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

دبیر کل کانون صرافان ایرانیان اظهار داشت: همه مقدمات مربوط به راه اندازی بازار متشکل ارزی فراهم شده و آماده بهره برداری است.

«رضا ترکاشوند» درباره علت تاخیر در راه اندازی بازار متشکل ارزی اظهار داشت: همه مقدمات کار انجام شده، هیات موسس آن تشکیل و سیستم های نرم افزاری و سخت افزاری آن طراحی و پیاده سازی شده است و برای افتتاح آماده است.
وی افزود: امکان دارد در جلسه رییس جمهوری با مسوولان بانک مرکزی و بانک ها که فردا (سه شنبه، هفتم اسفند) برگزار می شود، زمان آغاز به کار این بازار که به احتمال زیاد از ابتدای سال آینده خواهد بود، رسانه ای شود.
ترکاشوند تاکید کرد: سالهاست که صرافان بر این نکته تاکید دارند که هر چه از ناحیه بانک مرکزی، بانک ها و شرکت های بزرگ به بازار ارز عرضه می شود، شفاف باشد و به تعبیری «از در پشتی بازار» انجام نشود به طوری که خریدار و فروشنده ارز مشخص باشد.
وی افزود: این شفاف سازی تاثیر مثبتی بر بازار ارز خواهد داشت که یکی از آنها کمک به منطقی شدن نرخ ها و ثبات در بازار ارز است.
هجدهم دی ماه امسال شورای پول و اعتبار «مقررات مربوط به بازار متشکل معاملات ارزی » را تصویب کرد؛ بر اساس این مصوبه به منظور ساماندهی و توسعه بازار شفاف، منصفانه و کارا، «بازار متشکل معاملات ارزی» تشکیل می‌شود تا ارزها در آن بصورت نقد مطابق مقررات این مصوبه و سایر مقررات مرتبط با آن در بستر الکترونیکی مورد معامله قرار گیرند.

Foreign exchange market

یک هفته بعد بانک مرکزی از تشکیل «شرکت بازار متشکل معاملات ارز» با هدف انجام معاملات نقدی ارز و دیگر روش های معاملات ارزی با همکاری شبکه بانکی کشور، فرابورس و صرافی ها خبر داد و به این ترتیب مجمع موسس این شرکت برگزار و ترکیب سهام موسسان، سرمایه شرکت، اساسنامه و فرایندها و مکانیزم های عملیاتی کردن بازار متشکل معاملات ارزی، مباحث فنی و ساختاری مشخص شد.
مدل کلی بازار به نحوی طراحی شده که در مرحله نخست، معاملات نقدی ارز (اسکناس) راه اندازی و سایر روش های معاملات ارزی در مراحل بعد گسترش می یابد.
بازار کارگزار محور بوده و عملیات مدیریت بازار توسط تشکلی خود انتظام انجام شده و بر اساس دستور العمل های مصوب بانک مرکزی فعالیت خواهد کرد.
همچنین سیستم سفارشات و معاملات(Order Driven) مبتنی بر سفارش خواهد بود.
بر اساس ارزیابی های فنی، سامانه معاملات (ICE) که یکی از زیرساخت های استاندارد در چارچوب های معاملاتی است جهت استفاده به عنوان زیر ساخت معاملاتی تعیین شده و زیرساخت سخت افزاری نیز انتخاب و نهایی شده است.
صرافی های مجاز کشور، به همراه صرافی بانک های دولتی و خصوصی بازیگران و گردانندگان اصلی بازار متشکل ارزی خواهند بود، بانک مرکزی مدیریت و سیاست گذاری قیمت ها را بر عهده دارد و معاملات به پشتوانه نرم افزارهای معاملاتی بورس در بستر فرابورس انجام می شود.
هدف اصلی این بازار، کمرنگ کردن معاملات ارز در بازارهای غیررسمی بویژه توسط سفته بازان و دلالان اعلام شده است و به این ترتیب هر نرخی که در این بازار به عنوان قیمت روز اسکناس کشف قیمت شود، مبنای تعیین نرخ ارز خواهد بود.

منبع: ایرنا
خواندن 159 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395