شنبه, 11 اسفند 1397 ساعت 13:13

مالیات بر عایدی مسکن، خصوصی های کاذب را حذف می کند

این مورد را ارزیابی کنید
(2 رای‌ها)

سجاد عسگری

عصراقتصاد: مالیات برعایدی مسکن طرحی است که اگر از این حالت لاک پشتی خارج شده و با سرعت قابل قبولی به مرحله اجرا برسد، می تواند موجب حذف سوداگران و بخش خصوصی غیرواقعی از بازار مسکن شود.


به گفته وزیر راه و شهرسازی به خبرنگار «عصر اقتصاد»، قوانین مربوط به تعادل سازی در بازار مسکن از جمله قانون مالیات بر عایدی سرمایه و قراردادهای اجاره در مسیر تصویب در دولت است و در زمان تصویب اطلاع رسانی خواهد شد.
وزیر راه و شهرسازی معتقد است با تسهیلاتی که برای توسعه گر فراهم می شود، ساخت وساز رونق خواهد گرفت که منجربه تولید مسکن و توازن عرضه و تقاضا می شود .
اینجا سوال مطرح می شود با وجود اینکه بازار مسکن را سوداگران احاطه کردند، آیا نباید قبل از هر فعالیت تولیدی، این نوع مالیات ها که اجرای زیرساخت های آن بر عهده وزارت راه و شهرسازی است، انجام شود.
نکته حائز اهمیت این است که متقاضی واحدهای مسکونی که در آینده تولید می شود، خریداران واقعی یا دلالان مسکن هستند.
در همین راستا حسام عقبایی، نائب رییس اتحادیه مشاوران املاک در گفت و گو با «عصر اقتصاد» مالیات برعایدی مسکن و خانه های خالی را دارای پیامدهای مثبت دانسته و بیان می کند این نوع مالیات که در سال 93 و 94 مطرح شد، می تواند کنترل کننده بازار مسکن باشد.
به گفته عقبایی همان طور یک کارمند یا کارگر مالیات پرداخت می کند، کسی که سرمایه خود را وارد بازار مسکن می کند هم قاعدتا باید مالیات برعایدی آن را بپردازد و نپرداختن آن با عدالت اجتماعی مغایرت دارد.
این کارشناس معتقد است مالیات باعث جلوگیری ازسوداگری ورشد نامحسوس قیمت مسکن و نامتعارف آن می شود و اخذ مالیات از خانه های خالی در تمام دنیا وجود دارد تا خالی گذاشتن خانه برای افراد مضر باشد.

Housing Revenue Tax

با توجه به این موضوع که تولید در زمانی فعال می شود که بخش رانتی و خصولتی از صنعت ساختمان خارج شده و نفس های واحدهای خصوصی واقعی به حالت نرمال برگردد، یکی از شرکت های فعال بخش خصوصی در بخش مسکن معتقد است بازارهای سفته بازی پول را بی ارزش کرده است و تولید در این شرایط صرفه اقتصادی ندارد.
در همین راستا وحید شقاقی شهری، عضو هیات علمی دانشگاه خوارزمی درگفت و گو با «عصر اقتصاد»اظهار می کند که برای تغییر الگوی مصرف بازار مسکن، ابتدا باید به اصلاح نظام مالیاتی بپردازیم ، چرا که اصلاح نظام مالیاتی و تحقق مالیات بر عایدی سرمایه باعث حذف سوداگران این بازار می شود.
شقاقی درباره مالیات بر عایدی سرمایه می گوید، این نوع مالیات اگر زودتر اجرا می شد،می توانست از خرید و فروش‌های غیر ضروری و مداوم جلوگیری کرده و با کنترل سوداگری در بازار مسکن، برچسب سرمایه ای را از مسکن حذف کند.
به گفته این کارشناس با نظام مالیاتی کارآمد نه تنها بازار مسکن ،بلکه سایر بازار‌ها از سوداگری و سرمایه ای به سمت کالای مصرفی هدایت می شود.
شقاقی تاکید می کند که اعمال مالیات بر عایدی سرمایه در بخش مسکن با نرخ 50 تا 70 درصدی باعث حذف دیدگاه‌های سوداگرانه در امر خرید و فروش مسکن می شود و این عامل با کاهش تقاضای غیرواقعی، عرضه و تقاضا را برای مصرف کننده واقعی نمایان می کند.
خواندن 362 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395