یکشنبه, 12 اسفند 1397 ساعت 00:00

باید جزئیات یارانه پنهان 900هزار میلیارد تومانی را اعلام کنید

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

عصراقتصاداواخر آذر ماه سال جاری، علی لاریجانی رئیس مجلس از یارانه پنهان ۹۰۰هزار میلیارد تومانی در سال صحبت و آن را مشکل بزرگی برای کشور تلقی کرد.

چند روز بعد هم، اوایل دی ماه اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس جمهور از پرداخت ۹۰۰هزار میلیارد تومان یارانه آشکار و پنهان در کشور ابراز نگرانی کرد.
در ادامه، رئیس و نایب رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس از مابه التفاوت ۹۶۰هزار میلیارد تومانی ارز ترجیهی کالاهای اساسی خبر داده و پیشنهاد دادند که کالاهای اساسی با ارز آزاد تهیه شود و مابه التفاوت بدست آمده بین مردم توزیع شود.
در ادامه این نگرش سوپرمارکتی به موضوع ارز و یارانه، رئیس جمهور در نقد قیمت های فعلی سوخت به ارزان بودن اشاره و آن را دلیل قاچاق تلقی کرد.
ناگفته نماند که چندین ماه است موضوع بهای بنزین و گازوئیل و تحلیل های مربوط به قاچاق سوخت به ابزار فشاری تبدیل شده تا با همین ادبیات سوپرمارکتی بتوانند بهای حامل های انرژی را افزایش دهند.
به نظر می رسد ریشه پیدایش این ادبیات به پیش فروش دولت های بعد از خود، توسط دولت دهم بر می گردد که بر اساس محاسبات علی طیب نیا در اوایل دولت یازدهم بدهی ۸۵۰هزار میلیارد تومانی روی دست دولت مانده است که سیستم بانکی، پیمانکاران، سازمان های بازنشستگی و تامین اجتماعی بیشترین سهم مطالبات از دولت را دارند و دولت یازدهم  و دوازدهم برای تامین منابع بودجه علاوه بر فروش نفت به تامین این منابع از طرق مختلف اقدام می کند و در سال جاری این استیصال تشدید شده و محفلی برای اظهارات غیر علمی برخی، بخصوص در کمیسیون اقتصادی مجلس شده است تا جایی که هرگونه مزیت سرزمینی کشور را در مظان خرید و فروش و ادبیات سوپرمارکتی قرار می دهند.
بنابراین به عنوان اولین نقد و سوال باید گفت باید ریز هزینه های ۹۰۰هزار میلیارد تومانی یارانه های پنهان و آشکار مورد ادعا را منتشر و اعلام کنند.
این گزارش مبهم که توسط یکی از معاونت های سازمان برنامه و بودجه تهیه و به جلسات شورای هماهنگی اقتصادی سران سه قوه ارائه شده، متاسفانه به سند متقنی تبدیل شده است که تصمیمات اقتصادی بالاترین مرجع تصمیم گیری کشور را تحت تاثیر قرار می دهد‌، اما هیچ آمار و اطلاعات دقیقی برای داوری فرهیختگان اقتصادی کشور ارائه نمی دهد و مسئولان برنامه و بودجه در پاسخ به خبرنگار ما می گویند: «نمی توانیم جزئیات یارانه های پنهان را اعلام کنیم.»

 تصمیم گیری های اقتصادی به بیماری خمیرگیری مبتلا شده است

تصمیم گیران اقتصادی مسئولیت تصمیمات غیر علمی خود را بپذیرند

دومین نقد و سوال این است که آیا کمیسیون اقتصادی مجلس تحلیل علمی و روشنی از آزادسازی نرخ ارز برای کالاهای اساسی و تزریق مابه التفاوت آن به جامعه فرودست دارد؟
این طرح که ادامه طرح پرداخت نقدی یارانه احمدی نژاد است و بسیار مخرب تر از آن عمل خواهد کرد، هیچ تضمینی برای استمرار نداشته و با توجه به اینکه بازارهای مرتبط با این طرح را زلزله وار تکان خواهد داد، هیچ تضمینی برای ایجاد تعادل توسعه ای در کشور ندارد و  کمیسیون اقتصادی مجلس باید مسولیت ملی آن را بپذیرد.
 
آیا مردم باید تاوان سوداگران را بدهند؟
نقد و سوال سوم خطاب به آقای رئیس جمهور است که اگر شما گازوئیل ۳۰۰تومانی داخل را دلیلی برای پیدایش قاچاق سوخت می بینید، آیا تفاوت قیمت داخل و خارج به دلیل کاهش قیمت سوخت در داخل بوده است یا افزایش نرخ ارز عامل پیدایش مابه التفاوت نرخ های داخلی و خارجی شده است؟
به عبارت ساده تر هیچ تغییری در میزان ارز بری و ارز آوری سوخت پیش نیامده است اما با افزایش نرخ ارز حاصل از قاچاق سوخت، مابه التفاوتی ایجاد شده است که ریسک قاچاق را کاهش داده و ظاهرا قرار است مردم عادی را به تاوان منافع سوداگران تنبیه کنیم.
دولت و سران سه قوه مراقب باشند که سیاست گذاری های اقتصادی مبتلا به بیماری خمیر گیری نشود.
 به این معنا که با توجه خاص به یک بخش از اقتصاد، بخش های دیگر شروع به ریزش نکند که خمیرگیر مجبور می شود در جابجایی خمیر به طور پی در پی دست عوض کرده و هربار یک گوشه از این اقتصاد را جمع  کند و همان زمان گوشه های دیگر دچار ریزش شود.
خواندن 236 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395