دوشنبه, 13 اسفند 1397 ساعت 09:44

اطلاعات تکميلي

  • محسنی اژه ای مطرح کرد؛

مبارزه بدون تبعیض قوه قضاییه با فساد

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

آناهیتا یاوری

عصراقتصاد: سخنگوی قوه قضاییه گفت: مبارزه بدون تبعیض با فساد از اولویت های قوه قضاییه است و مطمئناً با کمک اهالی رسانه‌ بهتر می‌توانیم گام های مثبتی در این زمینه برداریم.

روز گذشته حجت الاسلام غلامحسین محسنی اژه ای، سخنگوی قوه قضاییه در نشست صمیمی با خبرنگاران در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه آیا در دوره بعدی ریاست قوه قضائیه در این قوه حضور دارید یا خیر، اظهار کرد: تا نفس داشته باشم و نظام و مسئولین تشخیص دهند، در خدمت مردم، نظام و آقای رییسی خواهم بود، البته سمت ها مشخص نیست و به نظر رییس قوه قضاییه بستگی دارد.
معاون اول قوه قضاییه بیان کرد: یکی از مسائلی که هم‌اکنون در قوه قضاییه دارای اولویت است احقاق حقوق عامه است اما دستگاه قضا نمی‌تواند به تنهایی کاری کند. صادقانه می‌گویم همه ما که در قوه قضائیه هستیم می‌خواهیم با فساد بدون تبعیض مبارزه کنیم، مطمئناً با کمک اهالی رسانه‌ بهتر می‌توانیم با فساد برخورد کنیم.

اتهام فریدون اخلال در نظام اقتصادی نیست

محسنی اژه ای در خصوص علنی برگزار نشدن دادگاه حسین فریدون گفت: به شدت موافق برگزاری دادگاه های علنی هستم؛ اما اتهام حسین فریدون اتهام اخلال در نظام اقتصادی نیست و  مشمول اجازه «رهبری برای رسیدگی ویژه به مفاسد اقتصادی» نمی‌شود، به همین دلیل است که دادگاه وی علنی برگزار نمی شود.
وی افزود: ما سه قانون اعم از قانون مصوب ۶۹ و مجازات اسلامی و بخش‌هایی از قانون قاچاق کالا و ارز را داریم. اذن ما از مقام معظم رهبری به استناد قانون اخلالگران مصوب ۶۹ و قانون مجازات اسلامی است و پرونده کسانی که در این حوزه مطرح‌اند و علنی رسیدگی می‌شود را نام می‌بریم.
سخنگوی قوه قضاییه در رابطه با حبس زدایی با تاکید بر بیانات رهبر انقلاب، گفت: موضوع حبس زدایی از عناوین جرم و تخلف از تاکیدات رهبر انقلاب است. برخی از عناوین جرم محسوب نمی شود و فقط تخلف است، حتما نباید این عناوین به حبس منجر شود، زندان می تواند خانواده را گرفتار کند و بسیاری از آسیب ها را در اجتماع افزایش دهد. برخی از مجازات ها در خصوص تخلفات و یا جرایم مورد استهزا قرار می گیرد؛ به نظر می رسد بهتر است رسانه ها در این موضوع دستگاه قضا را یاری کنند.
وی در مورد قانون ممنوعیت ازدواج برای دختران زیر 13 سال نیز گفت: نظر شخصی من این است که آنچه خداوند برای ما در نظر گرفته است حتما به مصلحت بشر بوده است، این امر از طرفی وحی است و از طرفی مایه سعادت انسان است. تعلل در موضوعی که باعث سعادت انسان می شود، اشتباه است. در مورد ازدواج هم باید بگوییم سن و بلوغ دو موضوع مهم در ازدواج هستند. اگر بلوغ و سن کامل باشد محدودیتی در ازدواج نباید ایجاد کنیم.
محسنی اژه ای ضمن بیان اینکه در مورد ازدواج، اسلام تاکید موکد دارد زیرا این موضوع را برای انسان مفید می داند، گفت: اسلام در موضوع ازدواج شرایطی قرار داده است، همان گونه که در احکام نماز برای مجرد و متاهل تفاوت قائل شده است در احکام دیگر نیز همین گونه است. در مواردی که افراد از ازدواج منع می شوند و به حرام می افتند، ازدواج امری لازم و واجب است، نباید محدودیت در راه ازدواج ایجاد کنیم تا موجبات گرفتاری دنیا و آخرت فراهم شود. شاید برخی از افراد نباید زیر 15 سال ازدواج کنند اما این موضوع یک قانون نیست که هیچ کس زیر 15 سال ازدواج نکند.
خواندن 339 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395