سه شنبه, 14 اسفند 1397 ساعت 10:55

کاهش قیمت نفت همسو با پسرفت چین

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

رشد تقاضا برای نفت با کندی رشد اقتصادی به خصوص در اروپا و آسیا، آهسته شده است.

بهای معاملات آتی وست تگزاس اینترمدیت آمریکا با ۳۱ سنت یا ۰.۶ درصد کاهش نسبت به روز دوشنبه، به ۵۶.۲۸ دلار در هر بشکه رسید.
بهای معاملات آتی نفت برنت با ۳۴ سنت یا ۰.۵ درصد کاهش، به ۶۵.۳۳ دلار در هر بشکه رسید.
تحلیلگران در شرکت تحقیقاتی "تی اس لومبارد" اظهار کردند: در کوتاه مدت دشوار بتوان نسبت به افزایش قیمت نفت خوش بین بود. بازارها همچنان سرگرم هضم مازاد عرضه‌ای هستند که در نیمه دوم سال ۲۰۱۸ ایجاد شد و سطح ذخایر کشورهای عضو OECD را بالای متوسط پنج ساله برد.
بر اساس گزارش رویترز، رشد تقاضا برای نفت با کندی رشد اقتصادی به خصوص در اروپا و آسیا، آهسته شده است.
چین روز سه‌شنبه اعلام کرد: رشد اقتصادی ۶ تا ۶.۵ درصدی در سال ۲۰۱۹ را هدف گذاری کرده که کمتر از رشد ۶.۶ درصدی در سال گذشته است که پایین‌ترین نرخ رشد اقتصادی در چند دهه اخیر بود.
همچنین بهره‌وری در مصرف سوخت نیز رشد تقاضا را محدودتر کرده است.

Oil prices

بانک امریکا مریل لینچ در یادداشتی اعلام کرد: ۲۰۱۸ ضعیف‌ترین رشد تقاضا برای محصولات نفتی از سال ۲۰۱۱ را داشت.
عاملی که از قیمت نفت حمایت کرده، خوش بینی به پایان اختلافات تجاری آمریکا و چین در آینده نزدیک است.
ژونگ شأن، وزیر بازرگانی چین روز سه‌شنبه اعلام کرد مذاکرات تجاری با آمریکا دشوار بوده، اما تیم‌های دو کشور به مذاکراتشان ادامه می‌دهند.
از سوی دیگر اوپک با اجرای توافق محدودیت عرضه به میزان ۱.۲ میلیون بشکه در روز به همراه شرکای خود شامل روسیه، از بازار نفت پشتیبانی کرده است.
این گروه قرار است در آوریل درباره ادامه توافق کاهش تولید تصمیم‌گیری کند، اما منابع آگاه اوپک هفته جاری اظهار کردند تصمیم‌گیری در این خصوص ممکن است تا ژوئن به تأخیر بیافتد که به معنای ادامه کاهش تولید تا آن زمان است.
توافق کاهش تولید اوپک و غیر اوپک و تحریم‌های آمریکا علیه ایران و ونزوئلا با رشد چشمگیر تولید نفت آمریکا همزمان شده است. این کشور تولید خود را از اوایل سال ۲۰۱۸ بیش از ۲ میلیون بشکه در روز افزایش داد و به بیش از ۱۲ میلیون بشکه در روز رساند.
کاهش عرضه اوپک، به کمبود نفت سنگین در بازار منجر شده و قیمت نفت برنت را بالا برده است. از سوی دیگر افزایش تولید آمریکا، قیمت وست تگزاس اینترمدیت را تحت فشار نزولی قرار داده است. به همین دلیل تحلیلگران "تی اس لومبارد" پیش بینی کردند که اختلاف قیمت میان برنت و وست تگزاس اینترمدیت زیاد خواهد ماند.

منبع: ایسنا
خواندن 127 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395