سه شنبه, 14 اسفند 1397 ساعت 20:00

هر کشوری که برای خود استراتژی ملی تعریف کرده است به موفقیت هم می‌رسد

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

رئیس پژوهشکده پولی و بانکی گفت: همه این موارد نشان دهنده اهمیت و جایگاه استراتژی ملی است شواهد و بررسی‌های دانشگاهی نشان می‌دهد که هر کشوری که برای خود استراتژی ملی تعریف کرده است به موفقیت هم می‌رسد.

علی دیواندری، رئیس پنجمین همایش بین‌المللی مدیریت استراتژیک با تاکید بر اهمیت استراتژی گفت: داشتن استراتژی موانع کسب و کار را برطرف و رشد پایدار را به دنبال دارد. استراتژی بنگاه‌ها و کسب و کارها در ارتباط نزدیک با رشد پایدار است. وقتی که انتقاد می‌شود اهداف ما مشخص نیست این به معنای آن است که ما خلا استراتژی داریم بنابراین داشتن استراتژی ملی به کسب و کارها اجازه می‌دهد از آن تبعیت کنند تا حرکت پراکنده بنگاه‌ها حداقل شود.
وی ادامه داد: کشورهایی که می‌خواهند همه کارهای خوب را انجام دهند در و اقع می‌خواهند کاری انجام ندهند در بنگاه‌ها هم همین طور است نمی‌توان تمام مشتریان را راضی کرد باید اهداف خود را به دقت تعیین کنیم در سطح ملی نیز باید اهداف مهم‌تر در اولویت قرار بگیرند.
رئیس پژوهشکده پولی و بانکی با اشاره به شاخص‌های عملکرد ملی گفت: در این زمینه سه فاکتور رشد و توسعه، عمومیت منافع، ثروت بین نسلی و 12 زیرشاخص آن تعیین کننده هستند و کشورها بر اساس آن سنجیده و رتبه‌بندی می‌شوند. بر اساس آخرین ارزیابی‌ها نمره ما 4.8 از 7 بود که جای بهبود دارد.
وی تصریح کرد: برای رسیدن به نتایج بهتر لازم است که منابع ملی در کسب و کارها به سمت فعالیت‌های ارزش آفرین حرکت کنند.
دیواندری با بیان نمونه‌هایی از کشورهایی که استراتژی ملی تعریف کرده‌اند گفت: لهستان برای خود مدرن کردن لهستان، رقابت‌پذیری مناطق و در نهایت رقابت‌پذیری کل کشور را به عنوان استراتژی ملی تعریف کرد در حالی که آفریقای جنوبی در راستای کسب و کارهای کوچک و توانمندسازی استارت‌آپ‌ها و ارتقای مسئولیت پذیری آنها حرکت کرد.
وی افزود: کشور سوریه به رغم جنگ استراتژی ملی خود را در ارتقای سطح زنان روستایی تعریف کرد کشور سوئد نیز جذابیت منطقه‌ای را با سه هدف دسترسی به رشد بیکاری پایین در اروپا، رسیدن به اهداف زیست‌محیطی و کاهش نابرابری‌های جنسیتی به عنوان استراتژی ملی تعریف کرد.
وی خاطرنشان ساخت: همه این موارد نشان دهنده اهمیت و جایگاه استراتژی ملی است شواهد و بررسی‌های دانشگاهی نشان می‌دهد که هر کشوری که برای خود استراتژی ملی تعریف کرده است به موفقیت هم می‌رسد.

منبع: ایلنا
خواندن 278 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395