شنبه, 18 اسفند 1397 ساعت 09:05

بلاتکلیفی در انتظار توزیع بسته دوم حمایتی

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

عصراقتصاد یکی از دغدغه‌های افراد جامعه، موضوع تامین معاش است که متاسفانه طی سال های گذشته به دلیل فاصله زیاد دستمزد با نرخ تورم واقعی، قدرت خرید کاهش یافته است.

شهریورماه، دولت از تهیه چند «بسته حمایتی، جبرانی و معیشتی»برای اقشار مختلف جامعه به منظور کاهش فشارهای اقتصادی خبر داد.
اجرای بسته حمایتی دولت در دو مرحله(مشمولان کمیته امداد، بهزیستی و مددجویان)وسیاست جبرانی کارکنان دولت (واریز ۲۰۰ هزارتومان به حساب حقوق) از ۲۱ آبان ماه به صورت مرحله‌ای آغاز شد.
بنابراین برای کمک به وضعیت بهبود معیشت و دستمزد خانوارها در سه مرحله و متناسب با وضعیت خانوار بسته های حمایتی بین ۱۰۰ تا ۳۰۰ هزار تومان در دولت تعیین شد که به گروه های هدف پرداخت شود.
بسته های حمایتی ویژه ابتدا به افراد تحت پوشش کمیته امداد، سازمان بهزیستی یا افرادی که در نوبت پیوستن به این سازمان ها بودند، تعلق گرفت.
طبق آمار منتشر شده از مرکز آمار ایران در سرشماری نفوس و مسکن سال ۱۳۹۵ تعداد خانوارهای ایرانی را معادل ۲۴ میلیون و ۱۵۸ هزار و ۱۳۳ اعلام کرد. در حقیقت از حدود 25میلیون خانوار ایرانی، 16میلیون یعنی معادل دو سوم این جمعیت یا نیازمند به دریافت کمک های حمایتی دولت آن هم به مبلغ 200هزار تومان بوده اند یا خود را مستحق دریافت چنین حمایتی می دانند.
طی چند ماه گذشته محمد شریعتمداری، وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در خصوص اینکه تا پایان سال مرحله دوم توزیع بسته های حمایتی اجرایی می شود،گفته بودکه طبق دستور رئیس جمهور، سازمان برنامه و بودجه باید اعتبار لازم برای توزیع بسته حمایتی میان افراد تحت پوشش نهادهای حمایتی را تامین کند.
پیش از این اعلام شده بود که ارزش بسته حمایتی برای خانوار یک نفره 100 هزار تومان، خانوار دو نفره 150 هزار تومان، خانوار سه نفره 200 هزار تومان، خانوار چهار نفره 250 هزار تومان، خانوار پنج نفره 300 هزار تومان است.
در این خصوص کارشناس حوزه کار با تاکید بر اینکه بسته‌های حمایتی به سرعت باید پرداخت شود،معتقد است که مبلغ ۲۰۰هزارتومان بسیار کم بوده و لازم است تا پایان سال چند نوبت بسته حمایتی به افراد پرداخت شود، البته ضرورت ندارد که این کمک‌ها به صورت نقدی باشد.
گفتنی است که قرار بود رقم ریالی بسته‌های حمایتی به یک‌میلیون جامانده تا ۱۵ اسفند پرداخت شود، اما به‌ دلیل عدم‌تأمین اعتبار مورد نیز از سوی سازمان برنامه و بودجه، فرایند واریز بسته‌های حمایتی به زمان دیگری موکول شد.
شایان ذکر است که چهارشنبه گذشته وزیر تعاون کار و رفاه اجتماعی گفت: با توجه به اینکه هنوز اعتبارات توزیع بسته حمایتی دوم تأمین نشده، به همین دلیل احتمال دارد توزیع این بسته به امسال نرسد.

بسته حمایتی

به نوشته ایرنا، محمد شریعتمداری در حاشیه نشست ستاد حمایت از مشاغل خانگی، اظهار کرد: بسته حمایتی تمامی افرادی که حقوق خانوار آنها کمتر از سه میلیون تومان است، شامل می شود.
وی افزود: با توجه به عدم تأمین اعتبار توزیع بسته حمایتی دوم، این احتمال می رود که تا پایان سال بسته حمایتی دوم در بین افراد واجد شرایط توزیع نشود.
شریعتمداری درباره توزیع بسته حمایتی دوم برای مددجویان بهزیستی و کمیته امداد خاطرنشان کرد: در صورت تأمین اعتبار، این بسته حمایتی به مددجویان توزیع خواهد شد.
واریز بسته حمایتی، یک میلیون جامانده در انتظار تامین اعتبار
در این خصوص مدیرکل دفتر مطالعات و رفاه اجتماعی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی از عدم تامین اعتبار لازم برای پرداخت بسته‌های حمایتی به یک میلیون نفر از جاماندگان خبر داد.
احد رستمی به ایسنا، درباره چرایی عدم واریز بسته حمایتی به یک میلیون نفر از جاماندگان که قرار بود تا نیمه اسفندماه به پایان برسد ، گفت: هنوز منتظریم که بودجه تامین و در اختیارمان قرار بگیرد.
وی افزود: یک میلیون نفر باقی مانده بودند و ما به شدت در حال پیگیری هستیم و امیدواریم تا پایان سال انجام شود.
مدیرکل دفتر مطالعات و رفاه اجتماعی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی درخصوص گروه‌های باقی مانده و اعتبار مورد نیاز،افزود: ترکیب این افراد متفاوت و مبالغ بر حسب بعد خانوار متفاوت است. برخی از این جاماندگان، کارمندان دولت هستند که هنوز بسته‌های خود را دریافت نکرده‌اند.
همچنین رحیم اردلان، معاون اداری و مالی سازمان تأمین اجتماعی نیز درباره آخرین وضعیت واریز مبلغ ریالی بسته حمایتی به یک‌میلیون نفر از افراد جامانده از دریافت بسته حمایتی در مرحله نخست می گوید: اسامی جاماندگان از دریافت بسته حمایتی را در مرحله اول به وزارت رفاه ارسال کردیم و از بین این دو میلیون و پانصد هزار نفر، یک‌میلیون واجد شرایط دریافت بسته حمایتی شدند.
به نوشته تسنیم، وی تصریح کرد: فرآیند واریز مبلغ ریالی بسته‌های حمایتی پس از تأمین اعتبارات لازم از سوی سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی انجام و مبالغ بر اساس بعد خانواده به حساب سرپرستان واریز می‌شود.
اردلان بیان کرد: درباره زمان واریز مبالغ ریالی بسته‌های حمایتی، سازمان تأمین اجتماعی هیچ مسئولیتی ندارد و در این حوزه وزارت رفاه تصمیم‌گیرنده است.
معاون اداری و مالی سازمان تأمین اجتماعی در ارتباط با زمان اعلام‌شده از سوی وزارت رفاه مبنی بر اینکه از 15 اسفند مبالغ بسته حمایتی به حساب خانواده‌ها واریز می‌شود، یادآور شد: سازمان تأمین اجتماعی درباره زمان واریز هیچ نظری ندارد و این موضوع باید از طریق وزارت رفاه اعلام شود.
امیدواریم با توجه به نزدیکی سال جدید و کاهش قدرت خرید مردم هر چه زودتر تامین اعتبار لازم برای پرداخت بسته‌های حمایتی صورت گیرد تا افراد جامعه تا حدودی بتوانند نیازهای خود را تامین کنند.
خواندن 588 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395