شنبه, 18 اسفند 1397 ساعت 09:14

ساخت پتروشیمی اندیمشک نشانه بی‌نتیجه بودن تحریم‌هاست

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

عصراقتصاد: عملیات اجرایی طرح اتیلن اکساید اندیمشک روز پنجشنبه با حضور مسئولین به صورت رسمی آغاز شد و رئیس کمیسیون انرژی مجلس در خصوص این طرح گفت: اجرایی شدن طرح ساخت پتروشیمی جدید اندیمشک نشانه بی نتیجه بودن تحریم های آمریکاست.

همزمان با افزایش ظرفیت تولید اتیلن در پارس جنوبی، بخشی از اتیلن مازاد تولیدی (حدود ۹۰ هزار تن) از مسیر خط لوله اتیلن غرب به اندیمشک منتقل می شود و در این منطقه طرح اتیلن اکساید و محصولات پایین دست پتروشیمی ساخته می شود.
طرح جدید پتروشیمی اندیمشک افزون بر اتیلن اکساید و محصولات پایین دست صنعت، دیگر محصولات زنجیره اتیلن اکساید شامل منو اتیلن گلایکول، اتواکسیلات، گلایکول اتر، اتانول آمین، MDEA را هم تولید و عرضه خواهد کرد.
برای ساخت و بهره برداری طرح اتیلن اکساید اندیمشک پیش بینی حدود ۳۸۸ میلیون دلار سرمایه گذاری شده است که هلدینگ خلیج فارس از مسیرهای مختلف و متنوع برای تامین منابع مالی
مالک طرح اتیلن اکساید اندیمشک با مجموع ظرفیت تولید سالانه ۳۰۰ هزار تن، شرکت صنایع پتروشیمی خلیج فارس (هلدینگ خلیج فارس) و مجری این طرح شرکت مدیریت توسعه صنایع پتروشیمی است.
بیژن زنگنه وزیر نفت اما در مراسم آغاز عملیات اجرایی این طرح گفت: طرح اتیلن اکساید اندیمشک نمایشی نیست، چرا که بزرگترین هلدینگ کشور در سطح پتروشیمی مسئولیت عملیات اجرایی طرح احداث پتروشیمی اندیمشک را به عهده گرفته است.
وی ادامه داد: در اوج تحریم تولید محصولات پتروشیمی ما افزایش یافت، همه تلاش خود را انجام می دهیم تا پروژه ای بر زمین نماند.
وزیر نفت با بیان اینکه صنعت پتروشیمی ایران در اوج تحریم ها در آستانه تحول بزرگ است و برای نخستین بار در سال آینده تامین خوراک بیش از نیاز خواهد بود، گفت: کل ارزش تولید پتروشیمی هم اکنون ۲۰ میلیارد دلار و مقدار آن ۳۰ میلیون تن است که این رقم ظرف دو سال با تکمیل طرح های نیمه تمام به ۴۵ میلیون تن محصول خالص برای عرضه به بازار می رسد.
وزیر نفت با اشاره به اینکه ۶.۵ میلیارد دلار سرمایه گذاری در صنعت نفت را اجرایی خواهیم کرد که همه سرمایه آن از منابع داخلی تامین شده است، گفت: اقلامی را هم ذکر کرده ایم که نباید از خارج خریداری شود، همچنین بخشی از منابع نیز صرف توسعه و عمران مناطق نفت خیز می شود.
زنگنه با اشاره به اینکه امسال ۱۰۰ میلیون متر مکعب به تولید گاز کشور افزوده شده است، تاکید کرد: ما ایستاده ایم و مقاومت می کنیم، طرح های گازرسانی مراحل پایانی خود را طی می کند، امسال نفهمیدیم زمستان چطور آمد و رفت در حالی که نه افت فشاز گاز داشتیم و نه قطعی، بدون شک هر آجر و لوله ای که روی هم گذاشته می شود با خون جگر، آرامش، تحمل و صبر انجام می شود.
زنگنه در واکنش به سخنان افرادی که می گویند وزارت نفت برنامه ای برای مقابله با تحریم ها ندارد، عنوان کرد: من نمی توانم عدد و رقمی اعلام کنم، کارها را در شرایط سخت پیش می بریم، اما نقشه ها و برنامه های مقابله با تحریم ها را افشا نخواهیم کرد، خود و همکارانم در وزارت نفت تحت فشار قرار می گیریم تا ملت ایران سرافراز باشد.
وزیر نفت ادامه داد: فعالیت های توسعه ای در صنعت نفت را ادامه می دهیم، سرمایه گذار هم می آید، اما نمی گویم، زیرا دشمن سو استفاده خواهد کرد.

پتروشیمی اندیمشک

جعفر ربیعی مدیرعامل شرکت صنایع پتروشیمی خلیج فارس نیز در این مراسم گفت: تلاش می کنیم با راه اندازی پتروشیمی جدید اندیشمک گامی برای امیدواری مردم به آینده و اشتغالزایی برداریم.
وی عنوان کرد: طرح اتیلن اکساید اندیشمک پایین دست اتیلن است که سودآوری بیشتری هم نسبت به پلی اتیلن دارد.
ربیعی با بیان اینکه تمرکز صنعت پتروشیمی تاکنون بیشتر بر صنایع میان دستی بوده است و اکنون باید به سمت بخش پایین دست صنعت پتروشیمی گام برداریم، گفت: پتروشیمی جدید اندیمشک یکی از همین صنایع پایین دست است و سودآوری بیشتری نسبت به پلی اتیلن خواهد داشت و زنجیره ارزش پایین دستی کاملی دارد.
به گفته ربیعی طرح پتروشیمی اندیمشک در زمان احداث بیش از ۲ هزار نیروی انسانی و در زمان بهره برداری بیش از ۸۰۰ نفر را به کار می گیرد.
ربیعی همچنین از نهایی شدن قرارداد جمع آوری گازهای همراه نفت با شرکت ملی مناطق نفت خیز جنوب خبر داد و گفت: این پروژه که وزیر نفت سال هاست به دنبال آن است از سال آینده آغاز می شود.
وی افزود: امروز صنعت پتروشیمی به کمک شرکت ملی نفت ایران آمده است تا گازهای مشعل که بسیار ارزشمند هستند اما هم اکنون سوزاندن آنها آلودگی به همراه دارد، به طرح پالایش گاز بیدبلند خلیج فارس و یادآوران منتقل شود.
مدیرعامل شرکت صنایع پتروشیمی خلیج فارس تصریح کرد: با خاموش کردن تعداد زیادی از مشعل ها، خوراک پایین دست پتروشیمی های گچساران و خوزستان تامین می شود.
ربیعی با اعلام اینکه در سال آینده پتروشیمی های بوعلی، نوری و بندر امام وارد بورس می شوند، اعلام کرد: هلدینگ خلیج فارس در بازار بورس پنج شرکت دارد، به طوری که از نظر ارزش ۱۲ درصد بورس را در اختیار داریم.
وی با اعلام در حال اجرا بودن هشت میلیارد و ۵۰۰ میلون دلار طرح های توسعه ای پتروشیمی در این شرکت، گفت: سه طرح شاخص پالایش گاز بیدبلند، اوره و آمونیاک لردگان و الفین ایلام به ارزش بیش از ۴ میلیارد دلار سرمایه گذاری، سال آینده افتتاح می شوند.
مدیرعامل هلدینگ خلیج فارس با بیان اینکه در سال آینده طرح های توسعه ای در هلدینگ خلیج فارس را به طور جدی دنبال خواهد شد، گفت: هلدینگ های پتروشیمی امروز نگاهی جدی به توسعه صنعت پتروشیمی دارند.
فریدون حسنوند، رئیس کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی نیز در این مراسم گفت: اجرایی شدن طرح ساخت پتروشیمی جدید اندیمشک نشانه بی نتیجه بودن تحریم های آمریکاست.
وی در ادامه بیان کرد: تحریم سلاح ناجوانمردانه ای است که دشمنان قصد داستند به واسطه آن صادرات نفت ایران را به صفر برسانند، اما افتتاح پروژه امروز نشان دهنده شکست سیاست های تحریمی آمریکاست.
حسنوند با اشاره به اینکه صنعت نفت هم اکنون آماج تحریم های آمریکا قرار کرفته است، افزود: امروز فرمانده جنگ اقتصادی رئیس جمهوری است، دشمنان بدانند مسیر انقلاب اسلامی منحرف و متوقف نخواهد شد، بلکه این مسیر با شتاب بیشتر طی می شود.
نماینده مردم اندیمشک در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه دورزدن تحریم ها به معنای تزلزل نیست، تصریح کرد: امروز هم نفت خود را می فروشیم و هم سرمایه گذاری می کنیم.
حسنوند ضمن قدردانی از اقدامات وزارت نفت برای این منطقه عنوان کرد: رابطه خوزستان و نفت ناگسستنی است، مردم این دیار قدر مسئولان خود را می دانند.
خواندن 195 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395