یکشنبه, 19 اسفند 1397 ساعت 08:55

اطلاعات تکميلي

  •   رئیس جمهور در 9دیدار خارجی :

ظرفیت های ایران را به سرمایه گذاران معرفی کنید

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

 

عصراقتصاد: رئیس جمهوری کشورمان روز گذشته 9 دیدار با مسئولان و نمایندگان کشور های فرانسه، بورکینافاسو، میانمار، کنگو، مالت، هند، عراق، تاجیکستان و آذربایجان داشت.

حسن روحانی در این دیدار، ضمن آرزوی موفقیت برای سفرای جدید کشورمان در فرانسه و تاجیکستان، از آنان خواست ضمن معرفی توانمندی ها و ظرفیت های کشورمان به سرمایه گذاران و بخش های خصوصی و دولتی محل ماموریت خود، بیش از پیش برای توسعه، تقویت و تحکیم روابط و مناسبات همه جانبه با آن کشورها تلاش کنند.
روحانی هنگام دریافت استوارنامه سفیر جدید عراق در تهران، با بیان اینکه ظرفیت گسترده ای برای تعمیق بیش از پیش همکاری های تهران و بغداد وجود دارد ، علاقه مردم دو کشور را بی نظیر و سرمایه ای در مسیر توسعه و گسترش روابط مشترک در همه حوزه ها ذکر کرد.
رئیس جمهور، روابط ایران و عراق را بسیار نمونه و الگویی مثال زدنی در منطقه دانست و ابراز امیدواری کرد که این الگوی روابط، برای همه منطقه الگویی تاثیرگذار باشد.
«عبدالرحمن سعدجواد قندیل» سفیر عراق در تهران نیز ضمن تقدیم استوارنامه خود به رئیس جمهوری ، اظهار کرد: عراق خواهان گسترش و تعمیق روابط با جمهوری اسلامی ایران در همه عرصه ها است.

پروژه راه‌آهن رشت – آستارا گامی مهم برای منطقه و در راستای منافع دو ملت است

روحانی در دیدار «اِلمار ممدیارف»، وزیر امور خارجه جمهوری آذربایجان، با ابراز خرسندی از توسعه روابط و تحرک مثبتی که در همکاریی‌های دو کشور ایجاد شده است، گفت: اراده مسئولان جمهوری اسلامی ایران بر گسترش و تقویت بیش از پیش مناسبات همه جانبه با جمهوری آذربایجان است.
وی با بیان اینکه طرح‌ها و پروژه‌های مهمی با همکاری دو کشور در حال اجرا است به افتتاح راه‌آهن قزوین – رشت اشاره کرد و افزود: پروژه راه‌آهن رشت – آستارا نیز گامی مهم برای منطقه و در راستای منافع دو ملت است و امیدواریم عملیات اجرای آن هر چه سریع‌تر آغاز شود.
رئیس جمهور همکاری دو کشور در زمینه احداث سد و نیروگاه و همچنین در زمینه انرژی را حائز اهمیت دانست و بر ضرورت تلاش برای اجرا و عملیاتی شدن توافقات فی‌مابین در این راستا تأکید کرد.
روحانی خاطر نشان کرد: ایران و آذربایجان در موضوعات منطقه‌ای و بین‌المللی همواره ایجاد صلح و ثبات همراه با احقاق حقوق را دنبال می‌کنند.
وزیر امور خارجه جمهوری آذربایجان احداث پروژه راه‌آهن مشترک رشت – آستارا را به عنوان پروژه‌ای مهم و استراتژیک در منطقه دانست و افزود: با اجرای این خط آهن روسیه، جمهوری آذربایجان و ایران بهم مرتبط شده و ایران نیز از طریق گرجستان به دریای سیاه  وصل خواهد شد.

روحانی: چابهار نماد همکاری گسترده تهران – دهلی نو است

روحانی هنگام دریافت استوارنامه سفیر جدید هند در تهران با بیان این که توسعه و تحکیم روابط با هند به عنوان یک کشور دوست اهمیت ویژه ای دارد، گفت: در سراسر دو کشور آثار همکاری دو ملت در قرون گذشته به خوبی مشاهده می شود و رسالت ما حفظ همان روابط بسیار مستحکم دو ملت در طول تاریخ است.
رئیس جمهوری زمینه های همکاری های ایران و هند را بسیار گسترده برشمرد و گفت: چابهار به نمادی برای همکاری گسترده تهران – دهلی نو تبدیل شده است.
وی با ابراز خرسندی از تعمیق و گسترش روابط دو کشور بویژه در سال های اخیر به دستاوردهای سفر نخست وزیر هند به جمهوری اسلامی ایران در سال گذشته اشاره کرد و اظهارداشت: توافق های دو کشور در جریان آن سفر، بویژه در زمینه چابهار و همچنین توافق های سه جانبه ایران ، افغانستان و هند، بسیار مهم بود.
رئیس جمهوری اسلامی ایران، زمینه های همکاری های دو کشور را بسیار گسترده برشمرد و تاکید کرد چابهار اکنون به نمادی برای همکاری گسترده دو کشور تبدیل شده است.
روحانی، روابط ایران و هند را در همه زمینه ها رو به توسعه خواند و یادآور شد: تهران از توسعه و تعمیق روابط با دهلی نو در حوزه های مورد علاقه استقبال می کند.
وی همچنین تسریع در اجرای توافق ها را در حوزه مشارکت در طرح های انرژی و تدوین و نهایی کردن توافق نامه بلند مدت تهران – دهلی نو ،گامی ارزنده در مسیر تعمیق روابط مشترک برشمرد.
روحانی هنگام دریافت استوارنامه سفیراکردیته جدید مالت در تهران ، گفت: ما بعد از توافق هسته ای دور جدیدی از روابط بسیار خوب را با کشورهای اروپایی شروع کردیم و روابط با کشور مالت نیز  در طول سال های گذشته روابط بسیار خوبی بوده است .
وی خاطرنشان کرد: ظرفیت های بسیار خوبی  برای توسعه روابط دو کشور وجود دارد که امیدواریم از این ظرفیت ها استفاده شود.
رئیس جمهور افزود: اراده لازم برای توسعه روابط اقتصادی و سیاسی بین دو کشور وجود دارد و امیدواریم در دوره فعالیت سفیر جدید این کشور در تهران شاهد توسعه روابط بین دو کشور باشیم.
رئیس جمهور روز شنبه هنگام دریافت استوارنامه «لوک ژوزف اوکیو» سفیر آکردیته جمهوری کنگو در کشورمان، با بیان اینکه روابط دو کشور همواره دوستانه بوده است، گفت: اراده جمهوری اسلامی ایران بر توسعه مناسبات تجاری، اقتصادی، سیاسی و فرهنگی با کنگو است.
روحانی، جایگاه جغرافیایی کنگو در قاره آفریقا را در توسعه همکاری‌های فی ما بین حائز اهمیت دانست و اظهارداشت: باید از ظرفیت‌ها و توانمندی‌های موجود در دو کشور برای گسترش روابط و مناسبات تجاری، اقتصادی و سرمایه‌گذاری تهران - برازاویل استفاده کنیم.
روحانی روز شنبه هنگام دریافت استوارنامه سفیر جدید میانمار در تهران، تاکید کرد: امیدواریم تلاش های انجام شده از سوی دولت میانمار به ثمر رسیده و در این کشور ثبات و امنیت برقرار و آوارگان به کشورشان بازگردند. ما در این زمینه آماده همکاری هستیم.
رئیس جمهورهنگام دریافت استوارنامه سفیر اکردیته کشور بورکینافاسو در تهران، با بیان اینکه روابط با کشورهای آفریقایی برای ما بسیار اهمیت دارد، گفت: تلاش جمهوری اسلامی ایران توسعه روابط با کشورهای آفریقایی است.
 

 

خواندن 323 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395