یکشنبه, 19 اسفند 1397 ساعت 08:59

اطلاعات تکميلي

  • صادرات چین، قربانی جنگ تجاری با آمریکا شد

خطر کاهش رشد، در انتظار اقتصاد چین

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

 

 محمد حسن گودرزی

به نظر می رسد که جنگ تجاری بین آمریکا و چین، به اندازه کافی بر اقتصاد های دو کشور اثرگذار بوده و این موضوع باعث شده که روند مذاکرات برای پایان دادن به این وضعیت سرعت بیشتری بگیرد.  در این میان انتشار اخباری در رابطه با  کاهش یکباره و پیش بینی نشده‌ صادرات چین باعث شده که خطر کاهش رشد اقتصادی چین، اقتصاد این کشور را تهدید کند. کاهشی که بسیار بیشتر از انتظار تحلیلگران اقتصاد چین است.

به گزارش دویچه وله، هفته گذشته و بر اساس اطلاعات منتشر شده از سوی دولت چین، نرخ رشد اقتصادی این کشور به نازل‌ترین سطح خود ظرف ۳۰ سال گذشته رسیده است، اما انتشار آمار جدیدی مربوط به بازرگانی خارجی چین بار دیگر تحلیلگران اقتصاد چین را غافلگیر کرد. صادرات جمهوری خلق چین در بازه زمانی دو ماهه ژانویه و فوریه در قیاس با مدت زمان مشابه سال گذشته کاهشی قابل ملاحظه داشته است.
اداره گمرک چین با انتشار گزارشی خبر از کاهش چشمگیر صادرات این کشور در ماه فوریه داده است. صادرات چین در ماه فوریه سال جاری (۲۰۱۹) در قیاس با ماه مشابه سال گذشته کاهشی در حدود ۲۱ درصد داشته است. این در حالی است که کارشناسان و تحلیلگران مسائل اقتصادی چین انتظار داشتند که صادرات چین کاهشی در حدود شش درصد داشته باشد.
در همین ماه میزان واردات چین نیز در مقایسه با سال گذشته بیش از ۵ درصد کاهش یافته است. دولت چین در توضیح علت کاهش شدید صادرات این کشور به فصل تعطیلات اشاره کرده‌ است. افزون بر آن گفته شده است که صادرات این کشور در اثر کاهش تقاضا برای کالاهای چینی کاهش یافته است.
کاهش صادرات چین عمدتا ناشی از جنگ تجاری آمریکا و همچنین متاثر از کاهش بازرگانی خارجی این کشور با آمریکا است. بر اساس آمار منتشر شده، میانگین صادرات چین به آمریکا در دو ماهه ژانویه و فوریه سال جاری در قیاس با مدت زمان مشابه سال گذشته، حدود ۱۰ درصد کاهش داشته است.
این در حالی است که میزان واردات چین از آمریکا در ماه فوریه کاهشی بیش از ۳۲ درصد داشته است. به‌رغم کاهش صادرات چین، تراز بازرگانی خارجی چین با آمریکا در ماه فوریه حدود چهار درصد افزایش یافته و بالغ بر ۲۹۰ میلیارد دلار بوده است.
با این وجود مقامات آمریکا و چین، در مورد پایان جنگ تجاری بین دو کشور خوشبین هستند. مذاکرات بین دو کشور که از حدود 2 ماه پیش آغاز شده در حال پیشرفت توصیف شده است. به گزارش رویترز،  مذاکرات هیئت‌های چینی و آمریکایی بر سر پایان جنگ تجاری پیشرفت‌هایی داشته است ونگ‌شوون، معاون هیئت مذاکره‌کننده چینی روز گذشته ضمن ابراز خوشبینی تصریح کرد که "طرفین در برخی از موضوع‌‌ها به پیشرفت‌های مهمی دست‌یافته‌اند". هدف هیئت‌های مذاکره‌کننده چینی و آمریکایی برداشتن "مالیات‌های گمرکی ویژه" است. پیشتر طرف آمریکایی از "ادامه اختلافات" خبر داده بود.
خواندن 95 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395