دوشنبه, 20 اسفند 1397 ساعت 09:57

اطلاعات تکميلي

  • مدیرعامل هلدینگ خلیج فارس در گفت و گو با «عصر اقتصاد»:

بیش از 50 درصد تجهیزات صنعت پتروشیمی در داخل تولید می‌شود

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

هاتف فرج اللهی

عصراقتصاد: مدیرعامل شرکت صنایع پتروشیمی خلیج فارس در خصوص درصد تامین تجهیزات مورد نیاز واحد های صنعت پتروشیمی از داخل گفت: بیش از 50 درصد تجهیزات مورد نیاز واحدهای پتروشیمی در داخل تولید می شود.


تامین تجهیزات وارداتی صنایع نفت، گاز و پتروشمی در دوران تحریم، از جمله مشکلاتی است که می تواند کاستی های بسیاری برای این صنایع تاثیر گذار ایجاد کند. به این گونه که اگر قطعه ای در دسترس نباشد، بدون شک زنجیره تولید آن واحد با مشکل رو به رو خواهد شد. از این رو بسیاری بر این باورند که یکی از مهم ترین راهکارهای پیش گیری از چنین مشکلاتی این است که تجهیزات مورد نیاز در داخل تامین شود.
صنعت پتروشیمی نیز از جمله صنایعی است که در دوران سخت اقتصادی، توانسته است با صادرات و تامین نیاز های صنایع پایین دستی، برخی از مشکلات موجود اقتصادی را مرتفع کند. از این رو تامین تجهیزات مورد نیاز این صنعت در جهت جلوگیری از توقف آن امری بسیار مهم است.
تامین تجهیزات مورد نیاز صنعت پتروشیمی در داخل، نه تنها می تواند نیاز به خارج این واحد ها را کاهش دهد، بلکه ایجاد واحد های تولید کننده تجهیزات می تواند علاوه بر ایجاد اشتغال، فرصت هایی برای صادرات تجهیزات ایجاد کند.
در همین راستا، جعفر ربیعی در گفت و گو با خبرنگار روزنامه عصر اقتصاد در خصوص تامین تجهیزات پتروشیمی ها در داخل، گفت: اکنون می توان قاطعانه اعلام کرد که زنجیره وسیعی از شرکت ها و کارخانه جات داخلی، تجهیزات مورد نیاز پتروشیمی ها را تولید می کنند.
وی در ادامه تصریح کرد: این تجهیزات از قبیل تجهیزات مصرفی مانند کاتالیست ها و تجهیزات تاسیساتی تا چند سال قبل از کشور های خارجی تامین می شدند؛ اما با توجه به رشد توانمندی صنایع ایران این بخش عمده ای از این تجهیزات در داخل تولید می شوند.

صنعت پتروشیمی

مدیرعامل هلدینگ خلیج فارس افزود: از این رو بسیاری از مشکلات تجهیزاتی صنعت پتروشیمی در داخل رفع می شود.
وی در خصوص درصد تجهیزات داخلی که در صنعت پتروشیمی مورد استفاده قرار می گیرد گفت: بالای 50 درصد تجهیزات مورد نیاز واحد های پتروشیمی در داخل تامین می شود.
ربیعی همچنین با اشاره به مشکلات تولید کنندگان تجهیزات نیز گفت: این تامین کنندگان تجهیزات داخلی، با مشکلاتی از قبیل کمبود نقدینگی، سرمایه در گردش، معضلات تامین مواد اولیه و یا نبود ارز دست و پنجه نرم می کنند.
مدیرعامل شرکت صنایع پتروشیمی خلیج فارس ادامه داد: با این حال پتروشیمی ها تلاش می کنند که با تخصیص به موقع اعتبار این تولید کنندگان را حمایت کنند تا مشکلات شان برطرف شود.
ربیعی همچنین در پاسخ به پرسشی مبنی بر این که آیا نوسانات ارزی اخیر در کشور، مشکلی برای واحد های پتروشمی ایجاد کرده است، گفت: هلدینگ های پتروشیمی شبیه ما که صادرات پتروشیمی دارند می توانند از محل ارز صادراتی خود تجهیزات مورد نیازشان را وارد کنند.
وی در ادامه اظهار کرد: البته امسال که شرایط خاص ارزی بر کشور حاکم بود، شرکت های پتروشیمی با توجه به سیاست های وزارت نفت و بانک مرکزی برای تامین نیاز های بازار داخلی، اکثر ارز خود را به بازار تزریق کردند. اما در کنار آن نیز بخشی از ارز را برای تامین تجهیزات خارجی مصرف کردند.
مدیرعامل شرکت صنایع پتروشیمی خلیج فارس در خاتمه اظهار کرد: خوشبختانه با توجه به توانمندی بالای تولید تجهیزات پتروشیمی در داخل، بخشی از تجهیزات که باید از خارج تامین شوند، از طریق استفاده از ارز صادراتی و یا تامین ارز توسط سامانه نیما خریداری می شود و تا کنون شرکت ها مشکل خاصی برای تامین ارز نداشته اند.
از این رو می توان دریافت که تامین تجهیزات از داخل علاوه بر رفع نیاز به کشورهای دیگر، مشکلات کمبود ارز را نیز تا حدودی برطرف می کند که نتیجه چنین موضوعی می تواند روشن تر شدن شرایط اقتصادی کشور باشد.
خواندن 207 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395