دوشنبه, 20 اسفند 1397 ساعت 10:02

بازار مسکن برای بخش خصوصی جذاب نیست

این مورد را ارزیابی کنید
(3 رای‌ها)

سجاد عسگری

عصراقتصاد: بازار مسکن در حال حاضر از شرایط تورمی و رکود رنج می برد و به آینده مبهم خیره شده است.

خریداران واقعی مسکن با توجه به شرایط اقتصادی حاکم بر این بازار امید و انگیزه ای برای خرید ندارند. فضای اطلاع رسانی مملو از نقد ها، پیشنهاد ها و تصمیم هایی است که از سمت نهادهای دولتی و خصوصی مطرح می شود .
سال های گذشته در اقتصاد ایران بخش‌ خصولتی شکل گرفت و مانع حرکت مطلوب بخش خصوصی واقعی شد. کافی است نگاهی داشته باشیم به پروژه های نیمه تمام ساخت و ساز در شهرها که متولی آنها شرکت های شبه دولتی هستند و سهم این دستگاه ها درسازه های غول آسای نیمه تمام تجاری، مسکونی و اداری مشهود است.
محمد اسلامی ، وزیرراه و شهرسازی بر این باور است که درحوزه تامین مسکن دچار عقب ماندگی هستیم و باید با ساخت و ساز مسکن چرخه تولید مسکن را به جریان انداخت.
گفتنی است رونق ساخت و ساز موجب فعال شدن واحد های تولیدی در صنعت ساختمان می شود.
در وضعیت فعلی اکثر صنایع ساختمانی با حداقل ظرفیت تولید فعالیت می کنند. واحدهای تولیدی مصالح ساختمانی مانند سیمان، كاشی، سرامیك، شوفاژ و سنگ‌های طبیعی و مصنوعی از جمله مشاغلی محسوب می‌شوند كه از ركود بخش مسكن و كسادی فضای كسب و كار بیشترین لطمه را خورده و با كاهش شدید ظرفیت تولید با تعطیلی، ورشكستگی و تعدیل نیرو مواجه شده‌اند.
در همین راستا فرشید پورحاجت، دبیر کانون سراسری انبوه سازان مسکن و ساختمان ایران معتقد است در شرایط اقتصادی کنونی، تولیدکنندگان به دلیل ریسک بالای سرمایه گذاری در این بخش به تولید و هزینه کردن سرمایه های خود در مسکن تمایلی ندارند.

بازار مسکن

به گفته این فعال بخش خصوصی در حال حاضر شرایط لازم برای انجام سرمایه گذاری در این بخش وجود ندارد و راهکارهای تشویقی چندانی نیز برای تولیدکنندگان در نظر گرفته نشده است.
دبیر کانون انبوه سازان مسکن اشاره می کند که ارزش پول ملی به یک سوم کاهش پیدا کرده و سبب شده است اکنون نقدینگی تولیدکنندگان نیز کاهش یابد.
وزارت راه و شهرسازی مشوق هایی را از جمله زمین و پروانه ساخت و ساز، به منظور تسهیل فرآیند تولید مسکن در اختیار انبوه سازان قرار می دهد.
در همین راستا مهدی روانشادنیا، کارشناس مسکن در گفت و گو با «عصراقتصاد» سیاست دولت درباره واگذاری زمین رایگان و صدور پروانه ساختمانی را مثبت ارزیابی می کند و براین باور است، با توجه به این که دولت بهتر از بخش خصوصی قادر به مراوده با شهرداری هاست، بخشی از نظام مالی هم از این طریق در جهت حمایت توسعه گر تسریع می شود.
به گفته روانشادنیا این امتیازها باید برای بخش خصوصی توجیه اقتصادی داشته باشد.
همچنین محمد رضارضایی، رئیس کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی معتقد است باید در تولید مسکن، بخش خصوصی را با نظارت نظام مهندسی مد نظر قرار دهیم و برای این موضوع سیاستگذاری کنیم.
بر اساس این گزارش، تعامل جدی بین بخش خصوصی و دولتی از ضرورت های امروز است تا مشکلات حوزه مسکن در حداقل زمان حل شود و خریداران واقعی این بازار بیش از این متضرر نشوند.
خواندن 397 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395