سه شنبه, 21 اسفند 1397 ساعت 08:30

اطلاعات تکميلي

  • بررسی مسئولیت های اجتماعی در منطقه پارس جنوبی نشان می دهد؛

رشد توسعه اجتماعی هم گام با توسعه صنعتی

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

 هاتف فرج اللهی

عصراقتصاد: توسعه میدان گازی پارس جنوبی بیش از 20 سال است که ادامه دارد و از اولین برداشت ها تاکنون، تولید گاز از این میدان منبعی مطمئن برای تامین انرژی در کشور بوده است.

شرکت نفت و گاز پارس به عنوان توسعه دهنده اصلی فازهای برداشت گاز از این میدان تا کنون با قدرت پیش رفته است و خبرها حاکی از این است که در روزهای آتی فازهای 13 و 22، 23 و 24 پارس جنوبی نیز به طور رسمی بهره برداری خواهد شد.
بهره برداری از این فاز ها در حالی که بخش گاز کشور از ثبات مطلوبی برخوردار است، می تواند برای صادرات فرصتی مناسب باشد و ارزش افزوده مطلوبی را برای کشور ایجاد کند.
همان طور که شاهد بودیم زمستان 97 بدون هیچ گونه کمبود گاز برای مردم سپری شد و افزایش تولید در چنین جایگاهی می تواند فرصت های بسیاری را به همراه داشته باشد.
این در حالی است که به باور کارشناسان ایران با این که دومین ذخایر گازی جهان را در اختیار داریم، نتوانسته ایم سهم قابل قبولی از بازار گاز را در اختیار بگیریم و ادامه توسعه پارس جنوبی می تواند راهی باشد برای رسیدن به این آرزوی دیرینه.
همچنین میدان مشترک گازی پارس جنوبی همیشه این دغدغه را ایجاد کرده است که تولید کشورمان از تولید کشور قطر که در طرف دیگر این میدان قرار دارد، کمتر نباشد. مساله ای که سال ها متخصصان و مدیران شرکت نفت و گاز پرس برای آن تلاش کرده اند و اکنون می بینیم که ایران با افتتاح فازهای  13 و 22، 23 و 24 پارس جنوبی در تولید گاز از قطر پیشی می گیرد.
تحقق چنین اموری بدون شک مایه افتخار و بالندگی ایران و ایرانی است، اما در منطقه پارس جنوبی مردمی زندگی می کنند که برای این توسعه از خود گذشتگی های فراوانی کرده اند تا کشور به جایگاه کنونی برسد.
مردم منطقه پارس جنوبی که پیش از توسعه شغل هایی مانند ماهی گیری و تولید خرما را پیشه اصلی خود می دانستند، با صنعتی شدن، بخشی از توان اشتغال خود را از دست دادند؛ همچنین با آمدن صنعتگران به منطقه چندگانگی هایی در زمینه فرهنگی ایجاد شد که بعضا به طبع بومی ها خوش نبود.
اما صنعت نفت و گاز کشور شیوه ای مسالمت آمیز را برای زندگی در کنار این مردم انتخاب کرد و تصمیم گرفته شد که برای مردم بومی فرصت هایی ایجاد شود تا آن ها هم بتوانند خسارات وارد شده به زندگی شان را جبران کنند و از پیشرفت عقب نمانند.
در آن سال ها که شرکت نفت و گاز پارس فعالیت در منطقه پارس جنوبی را آغاز کرد، شهرهای عسلویه و کنگان که حالا به شهر هایی پیشرفته تبدیل شده اند، روستاهایی بودند به دور از پیشرفت و توسعه.
اما توسعه صنعتی منطقه با رشد تولید گاز این مناطق را به شهر هایی جدید مبدل کرد و امروز می بینیم که جمعیت این شهر ها از تحصیلات مطلوبی برخوردارند و بسیاری از آن ها در مراکز صنعتی مشغول کار شده اند.
همچنین شرکت نفت و گاز پارس تصمیم دارد شهری پالایشگاهی را در منطقه ایجاد کنده که در نوع خود نخستین در جهان باشد، مساله ای که می تواند بیش از پیش عامل پیشرفت توسعه اجتماعی منطقه باشد، چرا که این مساله می تواند علاوه بر ایجاد اشتغال، شر ها را نیز بیش از پیش توسعه بخشد.
بدون شک اگر میدان گازی پارس جنوبی با این انسجام توسعه پیدا نمی کرد، اکنون نیز نامی از عسلویه، کنگان، لامرد، مهر و برخی دیگر از شهرهای منطقه شنیده نمی شد. این در حالی است که اکنون پرواز های تهران به عسلویه و بالعکس، از شلوغ ترین خطوط پروازی است.
در نتیجه که توسعه اجتماعی منطقه پارس جنوبی هم گام با توسعه صنعتی که توسط شرکت نفت و گاز پارس صورت گرفته، رشد کرده است.
در این خصوص با سید امیر طالبیان، مشاور اجتماعی وزیر نفت به گفت و گو نشستیم تا بخشی از فعالیت های مسئولیت اجتماعی در پارس جنوبی را مرور کنیم.
طالبیان در ابتدا با اشاره به این که صنعت نفت و گاز سابقه ای 22 ساله در منطقه پارس جنوبی دارد، گفت: عملیات بهره برداری از منابع مهم گازی پارس جنوبی که یک هشتم گاز جهان را در بر می گیرد، از سال 1375 آغاز شد.
وی در ادامه اظهار کرد: همزمان با این توسعه، اقداماتی از سوی وزارت نفت برای بهبود زیرساخت های منطقه انجام شد که از این قبیل می توان به ساخت فرودگاه عسلویه، جاده سازی های بین شهری، ایجاد اسکله و برخی دیگر از تاسیسات زیرساختی اشاره کرد.
مشاور اجتماعی وزیر نفت ادامه داد: باید از این فرصت 22 ساله بیش از این استفاده می شد و دستگاه های دیگر نیز باید مشارکت می کردند تا مسائل اجتماعی منطقه نیز بهبود یابد؛ همچنین باید اقداماتی صورت می گرفت تا اقتصاد محلی به اقتصاد نفتی گره می خورد. علاوه بر اینباید به این مساله نیز اشاره کرد که منطقه پارس جنوبی ظرفیت های بومی بسیار مطلوبی دارد.
وی افزود: این در حالی است که اقدامات لازم برای تعامل معیشتی بین مردم و صنعت نفت و گاز در حال انجام است.
طالبیان در ادامه گفت: صنعت نفت نیز بیکار ننشست و مبحثی به عنوان CSR یا مسئولیت های اجتماعی را از همان سال های ابتدایی حضور خود در منطقه آغاز کرد.
وی با بیان این که مهم ترین رکن مسئولیت اجتماعی بحث مشارکت مردم در طرح ها و پروژه های نفت و گاز است، افزود: در سال های اخیر سعی شده است که از طریق تقویت و تشکیل سازمان های مردم نهاد، این مشارکت پررنگ شود.
طالبیان ادامه داد: نتیجه چنین رویکردی باعث شد بین صنعت نفت و مردم تعاملی مثبت ایجاد شود.
مشاور وزیر نفت گفت: این در حالی است که در سال های ابتدایی توسعه پارس جنوبی برخی دیدگاه های غیرکارشناسانه بر این باور بودند که مردم باید از پارس جنوبی بروند. چنین تفکر مخربی ضرر های بسیاری را به مردم و صنعت نفت وارد کرد.
طالبیان در ادامه اظهار کرد: اما این اتفاق رخ نداد و با وجود سیاست های ناهماهنگ در آن سال ها، این اجماع به وجود آمد که مردم سال هاست که در این منطقه ریشه دارند و نباید منطقه را ترک کنند.
وی اظافه کرد: تغییر این نگاه باعث شد که مردم را به عنوان پشتیبان صنعت بشناسیم و آن ها را در فعالیت های صنعتی منطقه دخیل بدانیم.
طالبیان اظهار کرد: خوشبختانه توسعه اجتماعی در منطقه رقم خورده است و مردم به راحتی از طریق NGO ها با مسئولان صنعت نفت و گاز ارتباط دارند و مطالبات خود را مطرح می کنند.
وی با بیان این که وزیر نفت در همین راستا گفته است که سال ها قرار است ما با این مردم زندگی کنیم، بیان کرد: از این رو برخی سیاست ها اجرا شد مبنی بر این که خانه های سازمانی ایجاد نشود تا کارکنان صنعت بین مردم زندگی کنند و در نهایت بتوانند با استفاده از تسهیلات موجود در همان منطقه سکونت کنند.
مشاور وزیر نفت ادامه داد: همچنین برای کارکنان اقماری نیز شرایطی ایجاد شده است تا بتوانند همراه خانواده خود در منطقه زندگی کنند.
طالبیان در خصوص وضعیت شهرک هایی که پیش از این ساخته شده اند نیز اظهار کرد: توصیه شده است که دیوار های شهرک های موجود برداشته شود تا ارتباط کارکنان صنعت نفت با مردم نزدیک تر شود.
وی تصریح کرد: سیاست صنعت نفت و گاز به این گونه است که کارکنان صنایع بین مردم زندگی کنند و هزینه های قابل توجه هتلینگ این کارکنان برای توسعه زیرساخت ها خرج شود.
مشاور وزیر نفت افزود: توسعه زیرساخت ها بدون شک در منطقه آغاز شده است؛ برای مثال می توان به این مساله اشاره کرد از معدود شهر هایی که در سال های 95 و 96 دچار رکود بازار مسکن نشد، شهر جم بود. این مساله می تواند برای بخش خصوصی بومی منطقه فرصت هایی را برای ساخت و فروش مسکن ایجاد کند که بدون شک چنین امری اقتصاد منطقه را تحت تاثیر قرار خواهد داد.
وی ادامه داد: مسئولیت اجتماعی در اصل به این معناست که اگر حضور یک صنعت در منطقه تبعاتی منفی داشته باشد، باید این تبعات را جبران کرد تا مردم به صنعت نگاهی منفی نداشته باشند.
طالبیان گفت: مسئولیت اجتماعی به هیچ وجه صدقه نیست و باید در راستای توسعه حرکت کند تا نگاه مردم نسبت به حضور صنعت مثبت شود.
مشاور وزیر نفت افزود: از این رو در شهر های منطقه پارس جنوبی دیده می شود که کیفیت شهرسازی، نوع نگاه ها و خدمات نسبت به 20 سال پیش قابل مقایسه نیست و کودکان دیگر به جای آرزوی شغل های سنتی و گذر زندگی، آرزو می کنند مهندس نفت و گاز شوند و این مساله باعث می شود که بیش از پیش به دنبال تحصیلات بروند.
وی افزود: صنعت نفت و گاز نیز به موازات این خواسته ها اقداماتی را به انجام رسانده است که از این قبیل می توان به ایجاد کلاس های کنکور و کلاس های فنی و حرفه ای اشاره کرد. حتی دیده شده که در سال های اخیر رتبه های دو رقمی نیز در منطقه ثبت شده است و این امید وجود دارد که جوانان توسعه دهندگان جامعه پارس جنوبی باشند.
طالبیان ادامه داد: از طرفی هم کلاس های فنی و حرفه ای در مناطق عملیاتی برای جوانان ایجاد شده است که بتوانند با حضور در این کلاس های مهارت های لازم را برای کار به دست بیاورند تا بتوانند در آینده توسط پیمانکاران جذب شوند. آمار ها نشان می دهد که 250 نفر از این جوانان آموزش ها را گذرانده اند و در حال جذب هستند.
به گفته مشاور وزیر نفت، در سال های گذشته تعداد قابل توجهی از جوانان منطقه توانمند سازی شده اند و اکنون در فعالیت های صنعتی حضور دارند و در برخی از پالایشگاه ها می بینیم که بیش از 30 تا 40 درصد نیروها بومی هستند.
طالبیان اظهار کرد: اهداف ما در منطقه پارس جنوبی به این گونه است که مردم بومی بتوانند خودشان به صورت جمعی فعالیت های پیمان کاری را به دست بگیرند و در مناقصات شرکت کنند. از این رو مسئولیت های اجتماعی به جای خدمات مستقیم، توانمند سازی را در پیش گرفته است، تا مردم بتوانند نقش خود را در صنایع بشناسند.
وی با بیان این که توسعه اجتماعی نیز با توسعه صنعتی در حال رشد است، گفت: توسعه اجتماعی آغاز شده است و سازمان های مردم نهاد در منطقه تعاملی جدی با صنعت دارند و این مساله نشان می دهد که مردم و صنعت ارتباطی جدی را در پیش گرفته اند.
بر این اساس می توان دریافت که مردم اکنون به این باور رسیده اند که می توانند مطالبات خود را با گفت و گو به دست بیاورند و این امر نویدبخش آینده ای روشن تر و توسعه یافته تر در منطقه پارس جنوبی است. آینده ای که می تواند فاصله مردم و صنعتگران را از بین ببرد و رشد توسعه اجتماعی را با توسعه صنعتی هم گام کند.
خواندن 204 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395