شنبه, 25 اسفند 1397 ساعت 09:31

اطلاعات تکميلي

  • مدیرعامل شرکت پخش فرآورده های نفتی اعلام کرد:

پیش بینی افزایش 10 درصدی مصرف بنزین در سال 98

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

 هاتف فرج اللهی

عصراقتصاد: مدیرعامل شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی ایران در خصوص پیش بینی های این شرکت از مصرف بنزین در سال آینده، اعلام کرد: برآورد می شود میانگین مصرف روزانه بنزین در سال آتی ۹۷ میلیون لیتر باشد که این مساله نشان دهنده افزایش ۱۰.۲ درصدی مصرف نسبت به سال ۹۷ است.

سید محمدرضا موسوی خواه در یک نشست خبری با بیان این که هم اکنون به طور میانگین روزانه ۲۵ میلیون لیتر بنزین یورو ۴ در کشور تولید و توزیع می شود، افزود: پیش بینی می شود که در پنج روز پایانی سال جاری، به طور میانگین روزانه ۱۱۰ میلیون لیتر بنزین و در ۱۴ روز نخست سال ۹۸، روزانه ۱۰۷ میلیون لیتر بنزین مصرف شود که این ارقام حکایت از افزایش ۱۲ درصدی نسبت به زمان مشابه در سال گذشته دلرد، سال ۹۷ دارد.
وی با بیان اینکه در سال ۹۷، در مجموع ۴ میلیون و ۱۰۰ هزار لیتر بنزین سوپر وارد کشور شد، گفت: در سال ۹۸ شاهد عرضه مستمر بنزین سوپر در کشور خواهیم بود و حتی یک لیتر بنزین هم وارد نخواهیم کرد.
وی گفت: در سال ۹۶ به طور میانگین روزانه ۳.۵ میلیون لیتر بنزین سوپر در کشور مصرف شده است که این مقدار در سال ۹۷ به روزانه ۵.۵ میلیون لیتر رسیده است.
موسوی خواه با اشاره به اینکه تا سال گذشته به صورت میانگین روزانه حدود ۱۲.۴ میلیون لیتر بنزین وارد کشور شده است که این مقدار در سال جاری در مجموع به کمتر از ۴.۱ میلیون لیتر رسید، افزود: بنزین یورویی که هم اکنون در کلانشهرها توزیع می شود، تمام مولفه های بنزین سوپر را دارد، اما تنها تفاوت آن با بنزین سوپر این است که اکتان بنزین آن ۴ درجه پایین تر از بنزین سوپر است.
وی با اشاره به پشت سر گذاشتن سالی پرفراز و نشیب در توزیع فرآورده کشور گفت: رکورد مصرف بنزین کشور با ۱۲۱.۸ میلیون لیتر در تیرماه شکسته شد و رشد مصرف بی سابقه ۱۰۰ درصدی بنزین در استان های شمالی کشور اتفاق افتاد.
مدیرعامل شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی ایران همچنین از تمهیدات اندیشیده شده برای سوخت رسانی مطلوب به مسافران نوروزی و نظارت های کمی و کیفی دقیق روزانه در جایگاه های عرضه سوخت سراسر کشور در تعطیلات نوروز خبرداد.
وی با اشاره به عرضه مطلوب فرآورده های نفتی در سراسر کشور، افزود: با ذخیره سازی مناسب فرآورده های نفتی در سال جاری، آرامش کامل در بحث تامین سوخت نوروزی مسافران فراهم شده است.

مصرف بنزین

مدیرعامل شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی ایران ادامه داد: خوشبختانه موجودی ذخایر فرآورده کشور بسیار مناسب است و این قول را به مردم می دهیم که ان امسال نیز همچون سال های گذشته، مردم نوروز بسیار خوب و بدون دغدغه ای را داشته باشند.
موسوی خواه افزود: استقرار جایگاه های سیار عرضه سوخت در مسیرهای پرتردد، اعزام نمایندگان ستاد شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی به مناطق سی وهفت گانه، افزایش نیروهای پشتیبانی در سامانه تلفنی ۰۹۶۲۷، نظارت های کمی و کیفی دقیق روزانه در همه تعطیلات نوروز و کنترل هفتگی تلمبه ها از جمله تمهیدات اندیشیده شده برای سوخت رسانی مطلوب به مسافران نوروزی است.
مدیرعامل شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی ایران تصریح کرد: اگرچه برای ایام نوروز، کارت هوشمند سوخت جایگاه داران در بین جایگاه های عرضه سوخت توزیع شده است، اما مسافران به ویژه هموطنانی که به استان سیستان و بلوچستان سفر می کنند، باید کارت سوخت شخصی خود را به همراه داشته باشند.
مدیرعامل شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی ایران اعلام کرد: خوشبختانه ذخایر بنزین کشور بسیار مناسب است و امیدوارم اخبار خوش صادرات بنزین در سال ۹۸ از طریق بورس به زودی اعلام شود.
موسوی خواه با اشاره به اینکه هم اکنون به طور میانگین روزانه بیش از ۲۵ میلیون لیتر بنزین یورو ۴ و بیش از ۲۰ میلیون لیتر نفت گاز یورو ۴ در کشور تولید و توزیع می شود، گفت: هم اکنون در بیش از ۵۵۷ جایگاه عرضه سوخت کلانشهرها و محورهای مواصلاتی کشور، نفت گاز یورو ۴ توزیع می شود.
مدیرعامل شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی ایران با اشاره به برنامه ریزی های انجام شده بر ای افزایش سهم سی ان جی در سبد سوخت خودروها گفت: خوشبختانه در سال ۹۷ اقدامات خوبی در این زمینه در مدیریت طرح سی ان جی شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی انجام شده است و انتظار داریم با برنامه ریزی هایی نظیر اعطای وام تبدیل خودروهای پرمصرف، تبدیل ناوگان پرمصرف حمل و نقل و تغییر در نوع مخازن از سی ان جی به ای ان جی شاهد جهش قابل توجهی در مصرف سی ان جی در سال آینده باشیم.
موسوی خواه با تاکید بر اینکه سهمیه بنزین در کارت های سوخت شارژ شده است و مردم می توانند بدون هیچ محدودیتی از این کارت ها استفاده کنند، تصریح کرد: طرح کدینگ در استان سیستان و بلوچستان در شهرستان سراوان و میرجاوه انجام شده است و بقیه شهرهای این استان کدینگ خاصی ندارد و مردم می توانند از کارت های سوخت خودشان استفاده کنند.
گفتنی است در حاشیه این نشست از اپلیکیشن باک نیز رونمایی شد. از امکانات این اپلیکیشن می توان به پرداخت الکترونیک وجه سوخت، جست وجوی نزدیک ترین جایگاه های عرضه، فاصله تا جایگاه بعدی و انتخاب جایگاه بر اساس نوع سوخت توزیعی اشاره کرد.
همچنین در پایان این نشست طرح بازدید نوروزی و کنترل مجاری عرضه فرآورده های نفتی کلید خورد.
خواندن 209 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395