شنبه, 25 اسفند 1397 ساعت 09:43

صرفه جویی ارزی 15 میلیون یورویی با بومی سازی کاتالیست SAC500

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

عصراقتصاد: تلاش دانشمندان ایرانی بار دیگر ثمر داد و کاتالیست SAC500 برای تولید گریدلوله PE-100 پلی اتیلن سنگین برای نخستین بار با همکاری شرکت پژوهش و فناوری پتروشیمی و مجتمع پتروشیمی شازند به بهره برداری صنعتی رسید که بر اساس گفته مسئولین بومی سازی این کاتالیست، 15 میلیون یورو صرفه جویی ارزی برای کشور به همراه دارد.

 
براین اساس محصول لوله PE-100 تولیدی موفق به اخذ گواهینامه های کیفی از شرکت های معتبر داخلی شد که نشان دهنده مشخصات فنی مطلوبتر نسبت به گرید های خارجی می باشد.
همچنین گفتنی است، پس از ارزیابی کامل کاتالیست صنعتی در مقیاس های آزمایشگاهی، پایلوت و نیمه صنعتی و گذراندن موفقیت آمیز همه تست ها، کاتالیست مذکور در راکتور واحد صنعتی پتروشیمی شازند تزریق شد.
با تلاش کارشناسان مجتمع پتروشیمی شازند گرید لوله PE100 پلی اتیلن هم اکنون با کاتالیست بومی در حال تولید است و این کاتالیست قابلیت رقابت با کاتالیست های وارداتی را داشته و در برخی از خواص نسبت به نمونه های مشابه دارای مزیت می باشد.
کاهش مصرف انرژی در واحد، کاهش محصولات جانبی کم ارزش، کاهش مصرف برخی مواد اولیه و بهبود وضعیت تقطیر و افزایش تولید محصول ارزشمند پلی اتیلن سنگین از مزایای مهم این کاتالیست نسبت به کاتالیست مشابه خارجی است.
گفتنی است شرکت پژوهش وفناوری پتروشیمی پس از پژوهش های گسترده در سالهای گذشته در حوزه کاتالیست های مورد نیاز صنایع پتروشیمی موفق به کسب دانش فنی ساخت این کاتالیست شد ودانش فنی مربوط به تولید جهت کلیه واحدهای مصرف کننده داخلی در اختیار پتروشیمی شازند قرار گرفته است. در سال حمایت از کالای ایرانی ، با اعمال سیاست های حاکمیتی و حمایت از تولیدات داخلی این امر می تواند سبب صرفه جویی ارزی بیش از 15 میلیون یورو در سال برای کشور شود.
در همین راستا علی پژوهان، مدیرعامل شرکت پژوهش و فناوری پتروشیمی در یک نشست خبری با موضوع رونمایی از کاتالیست SAC500 با اشاره به خودکفایی ایران در تولید این کاتالیست جهت تولید گرید لوله (PE-100) پلی اتیلن سنگین اظهار کرد: تولید این نوع کاتالیست 15 میلیون یورو صرفه جویی ارزی برای کشور به همراه دارد.
وی همچنین اعلام کرد: شرکت پژوهش و فناوری پتروشیمی در نظر دارد سال آینده بومی سازی و تولید 7 کاتالیست پر مصرف و استراتژیک را در صنعت پتروشیمی اجرایی کند.
مدیرعامل شرکت پژوهش و فناوری پتروشیمی با اشاره به اینکه این شرکت متولی دستیابی به دانش فنی مواد شیمیایی کاتالیست ها ومحصولات شیمیایی و پتروشیمیایی است گفت: شرکت پژوهش و فناوری در برخی از دانش ها تجاری سازی کرده ودر سال 1398 شاهد رونمایی صنعتی کاتالیست های جدید خواهیم بود.

صرفه جویی ارزی

پژوهان با اشاره به این که کاتالیست ها قلب پلنت های شرکت های بزرگ هستند گفت: شاهد هستیم که خارجی ها لیسانس تولید کاتالیست را به کشور ما نمی دهند و اکنون با تلاش وفعالیت پژوهشگران شرکت پژوهش و فناوری پتروشیمی وحمایت های وزارت نفت وشرکت ملی صنایع پتروشیمی به دنبال دستیابی به دانش فنی وساخت کاتالیست های جدید هستیم.
وی با بیان این که با تولید کاتالیست SAC500  رقیب جدی برای شرکت های مطرح دنیا خواهیم بود گفت: این کاتالیست قیمت تمام شده پایینی دارد و قابلیت رقابت با  شرکت بازل را دارد و باید گفته که این کاتالیست ها روی کیفیت محصولات پتروشیمی تأثیر زیادی می گذارند که این تأثیر روی پلی اتیلن بسیار ویژه است و در این مورد خاص ما رقیبی جدی برای شرکت های مطرح دنیا خواهیم بود.
مدیرعامل شرکت پژوهش و فناوری پتروشیمی ادامه داد: لوله های پلی اتیلن کاربرد بسیاری در لوله های انتقال پرفشار آب و گاز دارد که برای تولید این لوله ها به کاتالیست های خاص نیاز است .
پژوهان با بیان این که برای ساخت کاتالیست های مذکور 10 سال مطالعه صورت گرفته است، اضافه کرد: این 10 سال به دلیل حساسیتی بود که این نوع کاتالیست دارد. در این راستا جلسات متعددی با پتروشیمی شازند برگزار کرده و قراردادی را در اواخر سال 1396 منعقد کردیم که طی آن دانش فنی ساخت این کاتالیست را به پتروشیمی شازند واگذار کردیم.
مدیرعامل شرکت پژوهش و فناوری پتروشیمی افزود: در دنیا فقط سه یا چهار شرکت این کاتالیست ها را تولید می کنند. ظرفیت تولید ما تا 100 تن در سال و مصرف کشور 45 تا 50 تن در سال است.
وی ادامه داد: شش ماه بعد از واگذاری دانش فنی محصول تولید شد و مورد تأیید قرار گرفت. این محصول از چهارشنبه هفته گذشته تزریق شده  و شروع به تولید کرده است.
پژوهان با تاکید بر این که لایسنسور های دنیا در لایسنس کاتالیست مذکور انحصار ایجاد کرده اند، گفت: در سال آینده نسخه جدیدی از این کاتالیست را ارائه می کنیم و محصول پلی اتیلن سال آینده نسبت به امسال با کیفیت  بالاتر و بهتری تولیدخواهدشد.
مدیرعامل شرکت پژوهش و فناوری پتروشیمی در ادامه از امضای حدود 14 قرارداد تجاری در سال جاری خبر داد و افزود: هفت عدد از 14 قرارداد در حوزه کاتالیست بودند و در سال 1398 شاهد تولید حداقل هفت کاتالیست پرمصرف و استراتژیک خواهیم بود.
خواندن 203 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395