شنبه, 25 اسفند 1397 ساعت 12:54

کاهش بهای نفت در بازارهای جهانی

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

بهای نفت خام در بازارهای جهانی در معاملات روز جمعه به دلیل اعلام آژانس بین‌المللی انرژی مبنی بر مازاد عرضه، کاهش یافت.

آژانس بین‌المللی انرژی اعلام کرد بازارهای جهانی در سه ماهه اول 2019 با اندکی مازاد عرضه روبرو خواهند بود، اما در سه ماهه دوم با کسری عرضه متوسطی که حدود 500 هزار بشکه در روز است، مواجه خواهند شد.
این آژانس اعلام کرده است به ویژه در مورد احتمال کاهش تولید نفت ونزوئلا، که در ماه‌های اخیر در حدود یک میلیون و دویست هزار بشکه در روز تثبیت شده بود، نگران است.
در معاملات الکترونیک بازار نیویورک، بهای هر بشکه نفت خام سبک و ‏‏شیرین (وست تگزاس اینترمدییت‏) در پایان معاملات ‏بازار نفتی ‏نیویورک، ‏برای تحویل ‏در ماه آوریل با 9 سنت کاهش نسبت به پایان معاملات روز کاری پیشین، به 58 دلار و 52 سنت رسید.

بازارهای جهانی

این در حالیست که در بازار آی.سی.یی لندن بهای نفت خام برنت دریای شمال برای تحویل در ماه مه، با هفت سنت کاهش نسبت به پایان معاملات روز کاری پیشین، به 67 دلار و 16 سنت رسید.
قرار است اعضای سازمان صادرکنندگان نفت (اوپک) و کشورهای مهم تولیدکننده غیرعضو همچون روسیه روزهای 17 و 18 آوریل (28 و 29 فروردین 1398) و 25و 26 ژوئن (4 و 5 تیر 1398) در وین دیدار‌ و تاثیر کاهش تولید نفت بر بازار را بررسی کنند.
اوپک و کشورهای غیر عضو آذرماه امسال توافق کردند از آغاز ماه ژانویه سال جاری میلادی (دی 97) تولیدات خود را به منظور تنظیم قیمت‌ها به مدت 6 ماه روزانه 1.2 میلیون بشکه کاهش دهند.
بر اساس گزارش ماه ژانویه اوپک (دی- بهمن)، تولید نفت عربستان در این ماه و همسو با توافق اوپک، 322 هزار بشکه در روز کاهش یافت.
عراق، امارات و کویت نیز به ترتیب تولید خود را 141 هزار، 96 هزار و 85 هزار بشکه در روز کاهش دادند.
ایران، لیبی و ونزوئلا بر اساس توافق یکصد و هفتاد و پنجمین نشست اوپک، از توافق کاهش تولید معاف شده اند.

منبع: ایرنا
خواندن 183 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395