یکشنبه, 26 اسفند 1397 ساعت 09:15

اجماع همه دستگاه ها لازمه توسعه اجتماعی مناطق نفت خیز

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

هاتف فرج اللهی

عصراقتصاد: صنعت نفت ایران با قدمتی بیش از چهل سال در نقاط مختلف کشور‏‏‎ فعالیت می کند. این فعالیت در بسیاری از نقاط زندگی مردم بومی را تحت تاثیر قرار داده است. از این رو این صنعت موظف است تا موقعیت هایی برای مردم بومی ایجاد کند که خلل ایجاد شده در زندگی شان جبران شود.

مجموع این فعالیت ها را مسئولیت های اجتماعی می خوانند. این فعالیت ها چندین سال است که در مناطق نفت خیز کشور انجام می شود. اما برخی بر این باورند که این رسیدگی به این فعالیت ها به ان میزان که باید صورت نگرفته است.
با وجود این، نکته عجیبی که در این راستا وجود دارد، این است که همه انتظارات وزارت نفت را در نظر می گیرند و کسی از دیگر دستگاه های دولتی خواسته ای ندارد. این در حالی است که برای ابادانی هر چه بیشتر مناطق نفت خیز باید همه دستگاه ها فعال باشند.
در همین خصوص برای پیگیری هر چه دقیق تر فعالیت های اجتماعی وزارت نفت به سراغ سید امیر طالبیان، مشاور اجتماعی وزیر نفت رفتیم.
طالبیان در ابتدا با اشاره به این که وزارت نفت فعالیت های بسیاری برای بهبود وضعیت مناطق نفت خیز انجام داده است، گفت: از قبیل فعالیت های وزارت نفت در مناطق نفت خیز می توان به ساخت فرودگاه عسلویه، جاده سازی های بین شهری، ایجاد اسکله و برخی دیگر از تاسیسات زیرساختی اشاره کرد.
مشاور اجتماعی وزیر نفت ادامه داد: باید از این فرصت چندین ساله بیش از این استفاده می شد و دستگاه های دیگر نیز باید مشارکت می کردند تا مسائل اجتماعی منطقه نیز بهبود یابد؛ همچنین باید اقداماتی صورت می گرفت تا اقتصاد محلی به اقتصاد نفتی گره بخورد. علاوه بر این باید به این مساله نیز اشاره کرد که منطقه پارس جنوبی ظرفیت های بومی بسیار مطلوبی دارد.
وی افزود: این در حالی است که اقدامات لازم برای تعامل معیشتی بین مردم و صنعت نفت و گاز در حال انجام است.
طالبیان در ادامه گفت: صنعت نفت نیز بیکار ننشست و مبحثی به عنوان (CSR)یا مسئولیت های اجتماعی را از همان سال های ابتدایی حضور خود در منطقه آغاز کرد.
وی با بیان این که مهم ترین رکن مسئولیت اجتماعی بحث مشارکت مردم در طرح ها و پروژه های نفت و گاز است، افزود: در سال های اخیر سعی شده است که از طریق تقویت و تشکیل سازمان های مردم نهاد، این مشارکت پررنگ شود.
طالبیان ادامه داد: نتیجه چنین رویکردی باعث شد بین صنعت نفت و مردم تعاملی مثبت ایجاد شود.
مشاور وزیر نفت گفت: این در حالی است که برخی دیدگاه های غیرکارشناسانه بر این باورند که مردم باید از مناطق نفت و گاز خیز بروند. چنین تفکر مخربی ضرر های بسیاری را به مردم و صنعت نفت وارد کرد.
طالبیان در ادامه اظهار کرد: اما این اتفاق رخ نداد و با وجود سیاست های ناهماهنگ در آن سال ها، این اجماع به وجود آمد که مردم سال هاست که در این منطقه ریشه دارند و نباید منطقه را ترک کنند.
وی اضافه کرد: تغییر این نگاه باعث شد که مردم را به عنوان پشتیبان صنعت بشناسیم و آن ها را در فعالیت های صنعتی منطقه دخیل بدانیم.
طالبیان اظهار کرد: خوشبختانه توسعه اجتماعی در مناطق نفت خیز رقم خورده است و مردم به راحتی از طریق (NGO) ها با مسئولان صنعت نفت و گاز ارتباط دارند و مطالبات خود را مطرح می کنند.
وی با بیان این که وزیر نفت در همین راستا گفته است که سال ها قرار است ما با این مردم زندگی کنیم، بیان کرد: از این رو برخی سیاست ها اجرا شد مبنی بر این که خانه های سازمانی ایجاد نشود تا کارکنان صنعت بین مردم زندگی کنند و در نهایت بتوانند با استفاده از تسهیلات موجود در همان منطقه سکونت کنند.
مشاور وزیر نفت ادامه داد: همچنین برای کارکنان اقماری نیز شرایطی ایجاد شده است تا بتوانند همراه خانواده خود در منطقه زندگی کنند.
طالبیان در خصوص وضعیت شهرک هایی که پیش از این ساخته شده اند نیز اظهار کرد: توصیه شده است که دیوار های شهرک های موجود برداشته شود تا ارتباط کارکنان صنعت نفت با مردم نزدیک تر شود.
وی تصریح کرد: سیاست صنعت نفت و گاز به این گونه است که کارکنان صنایع بین مردم زندگی کنند و هزینه های قابل توجه هتلینگ این کارکنان برای توسعه زیرساخت ها صرف شود.

مناطق نفت خیز
مشاور وزیر نفت افزود: توسعه زیرساخت ها بدون شک در منطقه آغاز شده است؛ برای مثال می توان به این مساله اشاره کرد از معدود شهر هایی که در سال های 95 و 96 دچار رکود بازار مسکن نشد، شهر جم بود. این مساله می تواند برای بخش خصوصی بومی منطقه فرصت هایی را برای ساخت و فروش مسکن ایجاد کند که بدون شک چنین امری اقتصاد منطقه را تحت تاثیر قرار خواهد داد.
وی ادامه داد: مسئولیت اجتماعی در اصل به این معناست که اگر حضور یک صنعت در منطقه تبعاتی منفی داشته باشد، باید این تبعات را جبران کرد تا مردم به صنعت نگاهی منفی نداشته باشند.
طالبیان گفت: مسئولیت اجتماعی به هیچ وجه صدقه نیست و باید در راستای توسعه حرکت کند تا نگاه مردم نسبت به حضور صنعت مثبت شود.
مشاور وزیر نفت افزود: از این رو در شهر های منطقه پارس جنوبی دیده می شود که کیفیت شهرسازی، نوع نگاه ها و خدمات نسبت به 20 سال پیش قابل مقایسه نیست و کودکان دیگر به جای آرزوی شغل های سنتی و گذر زندگی، آرزو می کنند مهندس نفت و گاز شوند و این مساله باعث می شود که بیش از پیش به دنبال تحصیلات بروند.
وی افزود: صنعت نفت و گاز نیز به موازات این خواسته ها اقداماتی را به انجام رسانده است که از این قبیل می توان به ایجاد کلاس های کنکور و کلاس های فنی و حرفه ای اشاره کرد؛ حتی دیده شده که در سال های اخیر رتبه های دو رقمی نیز در منطقه ثبت شده است و این امید وجود دارد که جوانان توسعه دهندگان جامعه پارس جنوبی باشند.
طالبیان ادامه داد: از طرفی هم کلاس های فنی و حرفه ای در مناطق عملیاتی برای جوانان ایجاد شده است که بتوانند با حضور در این کلاس ها مهارت های لازم را برای کار به دست بیاورند تا بتوانند در آینده توسط پیمانکاران جذب شوند. 
وی همچنین ادامه داد: این در حالی است که اگر وزارت اموزش و پرورش نیز در این راستا به یاری صنعت نفت می امد، اکنون وضعیت تحصیلی مناطق نفت خیز بسیار بهتر از وضعیت کنونی بود.
به گفته مشاور وزیر نفت، در سال های گذشته تعداد قابل توجهی از جوانان منطقه توانمند سازی شده اند و اکنون در فعالیت های صنعتی حضور دارند و در برخی از پالایشگاه ها می بینیم که بیش از 30 تا 40 درصد نیروها بومی هستند.
طالبیان اظهار کرد: اهداف ما در مناطق نفت خیز به این گونه است که مردم بومی بتوانند خودشان به صورت جمعی فعالیت های پیمانکاری را به دست بگیرند و در مناقصات شرکت کنند. از این رو مسئولیت های اجتماعی به جای خدمات مستقیم، توانمند سازی را در پیش گرفته است، تا مردم بتوانند نقش خود را در صنایع بشناسند.
وی در ادامه گفت: برای توسعه اجتماعی مناطق نفت خیز باید به مساله اسکان و اشتغال مردم به صورت ویژه فکر شود. برای تحقق هرچه کامل تر اهداف مسئولیت اجتماعی نیز باید همه دستگاه ها وارد عمل شوند.
طالبیان ادامه داد: برای مثال وزارت صنعت باید با ساخت کارگاه های کوچک و پایین دستی به اشتغال مردم کمک کند. یا وزارت نیرو در تامین اب و برق منطقه فعالیت های خود را بهبود بخشد.
به گفته مشاور اجتماعی وزیر نفت، همچنین در زمینه مسکن نیز وزارت راه و شهرسازی باید اقدامات لازم را برای تامین نیازهای مردم انجام می داد.
از این رو دیده می شود که با وجود فعالیت های قابل توجه صنعت نفت در مناطق نفت خیز برای توسعه اجتماعی، همچنان این مناطق به زیرساخت هایی مطلوب نیاز دارند. این مساله نیاز به اجماع همه دستگاه ها دارد. چرا که توسعه اجتماعی یک منطقه به زوایای مختلفی مربوط می شود.
خواندن 167 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395