دوشنبه, 27 اسفند 1397 ساعت 01:00

وزارت بازرگانی احیا می‌شود نه ایجاد

این مورد را ارزیابی کنید
(3 رای‌ها)

لیلا علی نژاد

عصراقتصادتفکیک وزارتخانه بازرگانی از وزارت صنایع و معادن بازگشت یک اقدام بی موقع و انفالی سال 90 است ، که بصورت تقلیدی و بدون داشتن زمینه‌های لازم صورت گرفته بود. اصرار بر احیای مجدد وزارت بازرگانی  دقیقا نتیجه همان ادغام ناپخته ایست که بدون در نظر گرفتن شرایط خاص اقتصادی کشور صورت گرفت و انسجام سازمان مدیریت تامین و توزیع نیازهای تولیدی و معیشتی کشور را بدون وجه به ساختارهای ضروری آن مضمحل کرد.

رواج رانتخواری وسوداگری مفرط در سال جاری، متاسفانه این از هم گسیختگی سازمان تامین کشور را به رخ کشید و گران نمایی و مسئولیت ناپذیری بهره برداران از دارایی ای ارز  کشور را در حد اعلا به نمایش گذاشت.
متاسفانه در این میان نظریه پردازان سوپر مارکتی که هیچ وقت شرایط ویژه اقتصاد و مردم را به خاطر این که زیاده خواهی آنان را برنمیتابد، کماکان ساز مخالف در مورد احیای وزارت بازرگانی می زنند و به دلایل عوام فریب و جعلی روی می آورند.
 شبکه‌های برنامه ریزی با هدف «تنظیم  و نظارت بربازار» یکی از لوایح دولت بوده است که از خرداد سال گذشته به مجلس ارائه شد و نمایندگان در آن زمان با یک فوریت آن موافقت کردند و این لایحه همچنان در دستور کار دولت تدبیر و امید قرار دارد.
نمایندگان مجلس اخیراً با جمع آوری طرحی درصدد تشکیل مجدد وزارت بازرگانی هستند. طرح تفکیک وزارت بازرگانی از وزارتخانه‌های تولیدی برای چهارمین بار است که در دو سال اخیر راهی مجلس می‌شود.
وزارت بازرگانی در سال ۱۳۹۰ منحل شده و وظایف این وزارتخانه در جهت یکپارچه سازی مدیریت تولید و تجارت به دو وزارتخانه صمت و جهاد کشاورزی واگذار شد.
ادغام این وزارتخانه در دو وزارتخانه در جهت چابک سازی نظام اداری دولت، کاهش اندازه دولت و یکپارچه سازی مدیریت بخش‌های تولید و تجارت کشور انجام شد. نمایندگان مجلس موافق تشکیل مجدد وزارت بازرگانی، دلایل خود برای درخواست احیای مجدد این وزارتخانه را «مشخص کردن مسئولی برای بازار و تجارت» عنوان کرده و به سبب شرایط اقتصادی اخیر، خواستار تصویب هرچه سریع‌تر این طرح نیز هستند.
*احیای وزارت بازرگانی هیچ هزینه ای را در بر ندارد
احیای وزارت بازرگانی یکی از تاکیدات دولت برای مدیریت بهینه بازار است و مجموع اظهار نظرهای اخیر مسئولان در این خصوص نشان دهنده اهتمام جدی دولت برای قیمت گذاری و تنظیم بازار است.
دکتر حسن روحانی نیز پیشتر عنوان کرده است : «این به نفع کشور بود که در شرایط تحریم این وزارتخانه‌ها تفکیک شوند. ما در شرایط تحریم به یک وزارتخانه بازرگانی فعال نیازمند هستیم، اما صنعت و معدن و تجارت هم در این وزارتخانه وجود دارد و کار پیش نمی‌رود. روحانی تاکید کرد: یک خودرویی که می‌تواند ۱۰ تن بار ببرد وقتی ۳۰ تن به او بار بزنید حداقل سرعتش کم می‌شود و لاستیک آن زودتر پنچر می‌شود و این یک واقعیت است.» حال با تبهانه قرار دادن هزینه تاسیس وزارت بازرگانی  و پیش بینی هزینه 2000میلیارد تومانیی برای ان و مواردی از این قبیل که وزارت بازرگانی جدید دارای هزینه‌های گزافی است بی شک سنگ اندازی در بحت احیای وزارت بازرگانی است  در حالیکه   بیش از  10 ساختمان است و نیازی به به ساختمان جدید ندارد و عنوان “ ایجاد وزارت بازرگانی” دارای ارقام مختلف است عددسازی بیش نیست که جلوی این طرح گرفته شود زیرا با ادغام این دو وزارتخانه در راستای کوچک سازی نه تنها ساختمانی از این وزارتخانه کم شده بلکه  نیروی انسانی  هم ثابت مانده است. بر همین اساس اگر دلایل سیاسی و ناگفته وجود دارد لطفا اعلام شود. بی تردید وزارت بازرگانی هیچ هزینه بخصوصی را ایجاد نمی کند و بلکه در بسیاری از هزینه‌های صرفه جویی داردو این عددسازی‌ها با فرضیات غلط به دنبال رد کردن لزوم احیای وزارت بازرگانی است.
 
خواندن 381 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395