دوشنبه, 26 فروردين 1398 ساعت 08:35

افغانستان با زعفران ایرانی اسپانیا می شود

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

مرضیه امیری

عصراقتصاد: ایران سهم 96 درصدی تولید زعفران جهان را به خود اختصاص دارد و در 120 هزار هکتار زعفران کشت می شود؛ استان های خراسان رضوی، شمالی و جنوبی به عنوان قطب اصلی تولید زعفران شناخته می شود البته در 20 استان دیگر نیز زعفران کشت می شود، سالانه 400 هزار کیلوگرم زعفران خشک تولید می شود و سالانه حدود 250 تن صادرات رسمی زعفران کشورمان است، بیشتر زعفران ایران به کشورهای اسپانیا، امارت و چین صادر می شود، رئیس کمیسیون کشاورزی و آب اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی خراسان رضوی یک از مشکلات صادرات زعفران را خام فروشی آن می داند چرا که باعث می شود از اشتغال زایی بیشتر جلوگیری کند و میزان تقلب به ویژه تغییر کیفیت آن را افزایش دهد. همچنین سال گذشته 20 تن زعفران به افغانستان صادر شده است و با زعفران ایرانی کم کم دارد به یک برنر در دنیا تبدیل می شود.


علی شریعتی مقدم، رئیس کمیسیون کشاورزی و آب اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی خراسان رضوی گفت: زعفران جز محصولات اصلی صادراتی به شمار می رود؛ با توجه به نیاز کمی که به آب دارد بین 500 تا 600 هزار نفر اشتغال زایی دارد.

تولید سالانه 400 هزار کیلوگرم زعفران خشک

وی افزود: ایران خواستگاه زعفران در جهان است و این محصول از کشورمان به سایر کشورها می رود به این دلیل مسئولیت ما در مورد زعفران بسیار بالاست، سالانه 400 هزار کیلوگرم زعفران خشک تولید می شود البته پیش بینی می شود در سال های آینده با توجه به بارندگی های اخیر بین 15 تا 20 درصد افزایش تولید داشته باشیم. در حقیقت ایران سهم 96 درصدی از تولید جهانی زعفران را به عهده دارد.

پیش بینی 120 هزار هکتاری کشت زعفران در کشور

شریعتی مقدم تصریح کرد: پیش بینی می شود 120 هزار هکتار کشت زعفران در سال جدید داشته باشیم؛ هر سال 15 تا 20 درصد به کشت آن افزوده می شود، به ازای هر هکتار که کشت زعفران کم می شود حدود سه تا چهار هکتار کشت زعفران اضافه می شود.
عضو شورای ملی زعفران در ادامه افزود: خراسان رضوی، شمالی و جنوبی به عنوان قطب های اصلی تولید زعفران کشور به شمار می آید البته کشت زعفران در 20 استان دیگر هم انجام می شود.
وی اظهار کرد: هم اکنون 50 شرکت به شکل اصولی مهر استاندارد برای صادرات زعفران گرفتند، ظرفیت این شرکت ها برای صادرات متفاوت بوده از 300 تا 500 کیلوگرم تا 20 تا 25 تن است؛ طی سال های اخیر بر اساس آمار گمرک بیش از 150 شرکت به شکل غیر تخصصی در زمینه صادرات زعفران فعال هستند.
شریعتی مقدم درباره مشکلات صادرات زعفران گفت: مشکل جدی که در سال 97 داشتیم این بود که تعدادی از صادرکنندگان واقعی خودشان نتوانستند صادرات انجام دهند و شرکت های دیگر با کارت های یک بار مصرف بیشتر صادرات زعفران را انجام دادند و هزینه صادارت آنها کمتر بود. به طوری که به ازای هر دلار 300 تا 500 ریال هزینه گمرکی پرداخت می کردند در حالی که صادر کننده اصلی اگر بخواهد با کارت خود صادرات انجام دهد یک هزار و 500 تا 2 هزار تومان تفاوت آن است.
وی افزود: کارت های یک بار مصرف و اختلاف ارز نیمایی با بازار آزاد باعث شده تا 10 ها میلیون دلار زعفران توسط این کارت ها صادر شود و ارز آن به چرخه اقتصاد کشور باز نگردد.
رئیس کمیسیون کشاورزی و آب اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی خراسان رضوی تصریح کرد: یکی از مشکلات دیگر ما این است که زعفران کشور به شکل ماده خام به سایر کشورها صادر می شود در حالی که بیش از یک هزار تن ظرفیت بسته بندی ایجاد کردیم و کیفیت آن ارتقاء پیدا کرده است.
وی درباره مشکلات صادرات خام زعفران گفت: خام فروشی زعفران باعث می شود تا ارزش افزوده به داخل کشور باز نگردد؛ از اشتغال زایی که از بسته بندی و صنایع جنبی آن ایجاد می شود جلوگیری کند، در حقیقت زمانی که در داخل ایران بسته بندی می شود چون بسته بندی های آن کوچک است امکان تقلب و تغییر کیفیت آن کمتر می شود. اگر خام صادر شود شرکت هایی که زعفران را با کیفیت بالا بسته بندی می کنند رقابت شان سخت تر می شود.

صادرات 20 تنی زعفران به افغانستان

شریعتی مقدم تصریح کرد: بازارهای هدف صادرات زعفران ایران به سه کشور اسپانیا، امارات و چین است البته به 45 کشور دیگر نیز صادرات انجام می شود. سال گذشته بخش زیادی از زعفران کشورمان حدود 20 تن به افغانستان صادر شده است؛ با توجه به اینکه این کشور به اندازه کافی زعفران ندارد و تعرفه ترجیهی به تمام کشورهای اروپایی، هند و چین دارد زعفران ایران را به شکل خام خریداری و به اسم کشور خود به سایر کشورها صادر می کند و کم کم تبدیل به یک برند در جهان می شود.
عضو شورای ملی زعفران اظهار کرد: سال گذشته حدود 250 تن زعفران به شکل رسمی صادر شده است و حدود 250 میلیون دلار سالانه برای کشور ارز آوری دارد. نقدپذیری زعفران بالا بوده و به سرعت به پول تبدیل می شود و به نفع کشاورزان است.
خواندن 240 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395