دوشنبه, 26 فروردين 1398 ساعت 10:49

افزایش قیمت نفت مستحکم نیست

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

عصراقتصاد: بازار نفت مدتی است که با توجه به سیاست های تحریمی آمریکا و همچنین نا آرامی در برخی کشور های تولید کننده، به سوی کاهش عرضه حرکت می کند؛ مساله ای که می تواند قیمت ها را تا حدود قابل توجهی افزایش دهد. اما برخی بر این باورند که قیمت های بالا پایدار نخواهند بود، چرا که قیمت های بالا تولید نفت شیل را افزایش خواهد داد، این در حالی است که تقاضای نفت نیز ممکن است در سال های آتی با توجه به پیشرفت تکنولوژی کاهش پیدا کند.

در همین راستا گزارش اداره اطلاعات انرژی آمریکا نشان می دهد عوامل برنامه ریزی نشده، تولید جهانی نفت را در مارس به میزان ۲.۸ میلیون بشکه در روز کاهش داد که کمتر از ۳.۳ میلیون بشکه در روز در فوریه بود اما در مقایسه با ۱.۱ میلیون بشکه در روز در مارس سال گذشته، بالاتر به شمار می رود.
اختلالات تولید در میان اعضای اوپک در مارس به ۲.۴۹ میلیون بشکه در روز رسید که دو برابر میزان مشابه در مارس سال ۲۰۱۸ است.
در ماه های اخیر اختلالات اوپک و اختلالات کلی در روند عرضه نفت، به بالاترین سطح در حدود سه سال گذشته رسیده اند و یکی از بالاترین موارد اختلال در یک دهه گذشته هستند.
آمار اداره اطلاعات انرژی آمریکا شامل ونزوئلا نمی شود که تولیدش روندی نزولی پرشتابی را طی می کند. همچنین احتمال تأثیر درگیری های دوباره در لیبی بر تولید و صادرات این کشور در چند ماه آینده را به حساب نیاورده است.
بنابراین این آمار برآورد کمتری از گستردگی کاهش تولید غیرمنتظره داشته که باعث شده بازار نفت در ماه های اخیر دچار محدودیت عرضه شود.
تحریم ها و مشکلات غیرمنتظره می تواند کمک کند نقش عربستان به عنوان یک تولیدکننده تأثیرگذار، مؤثرتر شود و هماهنگی با سایر تولیدکنندگان را ساده تر کرده و ریسک تقلب در توافق های نفتی را کاهش دهد.
اما مشکلات غیرمنتظره می تواند باعث شود بازار نفت موقتاً دچار محدودیت بیش از حد عرضه شود و قیمت ها را بالا ببرد و با پوشاندن ناترازی میان تولید و مصرف، به رکود متعاقب منجر شود.
محدودیت ناگهانی اخیر در عرضه، شباهت های بی شماری با وقایع سال ۲۰۱۳ و اوایل سال ۲۰۱۴ دارد که زمینه را برای رکود در اواخر سال ۲۰۱۴ تا پایان سال ۲۰۱۵ هموار کرد.
در سال های ۲۰۱۳ و ۲۰۱۴ تحریم های آمریکا علیه ایران و همچنین اختلالات موقتی ناشی از جنگ در لیبی و پیشروی نیروهای داعش در شمال عراق، کمک کرد قیمت نفت بالای ۱۰۰ دلار در هر بشکه بماند.
عربستان سعودی و سایر اعضای اوپک که دارای ظرفیت مازاد تولید هستند، در واکنش به کندی عمل کرده و اصرار داشتند که عرضه کافی در بازار وجود دارد و قیمت ها خیلی بالا نیست.
اما صندوقهای سرمایه گذاری روی افزایش قیمت نفت حساب باز کرده و قراردادهای خریدشان را در اواخر ژوئن ۲۰۱۴ به ۶۲۶ میلیون بشکه در مقایسه با ۳۶۷ میلیون بشکه در شش ماه پیش از آن رساندن و باعث شدند رشد قیمت ها شتاب بگیرد.
و مشکلات تولید و قیمت های بالا، زمینه نهایی را برای رونق حفاری نفت شیل آمریکا فراهم کرد و باعث جهش تولید این صنعت و همزمان رشد مصرف آسیب دید.
اختلالات غیرمنتظره بدین سان تغییرات اساسی در تعادل بازار را پنهان کردند بنابراین زمانی که این مشکلات برطرف شدند، قیمت ها در اواخر سال ۲۰۱۴ و ۲۰۱۵ سقوط کردند.
اکنون هم بازار در اواخر سال ۲۰۱۸ و اوایل سال ۲۰۱۹ با تحریم های آمریکا و جنگ در لیبی و همچنین مشکلات کوچک تر دیگری مواجه است.
قیمت های نسبتاً پایین نفت در سال ۲۰۱۸ دولت آمریکا را تشویق کرد تحریم هایی را علیه صادرات نفت ونزوئلا و ایران وضع کند اما بازار در اواخر سال ۲۰۱۸ بسیار سریع تر از آنچه به نظر می رسید، محدودیت عرضه پیدا کرد.
اختلالات غیرمنتظره کاهش تولیدی که توسط عربستان سعودی و متحدانش در گروه اوپک پلاس برنامه ریزی شده بود را مؤثرتر کرد و دورنمای بازار را از اشباع عرضه به کمبود عرضه تغییر داد.
در حقیقت، مشکلات تولید غیر داوطلبانه در حدود نیمی از کاهش تولید اوپک سهم داشته است. در واکنش به این امر، صندوق های سرمایه گذاری قراردادهای خریدشان را از ۲۴۳ میلیون بشکه در ابتدای ژانویه به ۶۰۰ میلیون بشکه افزایش دادند و رشد قیمت معاملات تحویل فوری نفت را تسریع کردند.
در نتیجه، قیمت نفت برنت برای تحویل در ماه آتی حدود ۲۱ دلار در هر بشکه (۴۲ درصد) از اواخر دسامبر رشد کرده است.
اگر واشنگتن تلاش کند تحریم ها علیه ایران و ونزوئلا را در چند ماه آینده تشدید کند یا جنگ در لیبی وخامت بیشتری پیدا کند، عرضه بازار در نیمه دوم سال ۲۰۱۹ محدودتر خواهد شد.
بر اساس گزارش رویترز، تاکنون عربستان سعودی و متحدانش در اوپک پلاس در باره اینکه آماده اند چه میزان افزایش تولید داشته باشند و در چه سطح قیمتی، افت تولید سایر کشورها را جبران خواهند کرد، حرفی به میان نیاورده اند. اما همچنان که بازار در کوتاه مدت دچار محدودیت عرضه می شود و قیمت ها افزایش بیشتری پیدا می کند، احتمال تصحیح قیمت بیشتر می شود.
در همین راستا وزیر دارایی روسیه اعلام کرده است که روسیه و اوپک ممکن است تصمیم بگیرند تولیدشان را برای مبارزه سهم بازار با آمریکا افزایش دهند اما این اقدام قیمت های نفت را تا سطح ۴۰ دلار در هر بشکه پایین خواهد برد.
آنتون سیلوآنوف اظهار کرد: یک دو راهی وجود دارد. ما باید با اوپک چه کاری انجام دهیم: باید سهم بازارمان را که توسط آمریکایی ها تصاحب می شود، از دست دهیم یا توافق را رها کنیم؟ اگر توافق را ترک کنیم، قیمت های نفت پایین خواهد رفت و سرمایه گذاری های جدید کمتر خواهد شد. همچنین تولید آمریکا کمتر خواهد شد زیرا هزینه تولید برای نفت شیل بالاتر از تولید مرسوم است.
وزیر دارایی روسیه در ادامه افزود: قیمت های نفت ممکن است به مدت یک سال به ۴۰ دلار در هر بشکه یا کمتر از آن سقوط کند.
وی اظهار کرد که هنوز تصمیمی درباره پیمان کاهش تولید گرفته نشده و وی نمی داند آیا کشورهای اوپک از این سناریو راضی خواهند بود یا خیر.
به نوشته ایسنا، اوپک، روسیه و سایر تولیدکنندگان غیراوپک معروف به گروه اوپک پلاس، توافق کرده اند تولیدشان را از اول ژانویه به مدت شش ماه به میزان ۱.۲ میلیون بشکه در روز کاهش دهند. قرار است این تولیدکنندگان در روزهای ۲۵ و ۲۶ ژوئن برای تصمیم گیری درباره سیاست تولید و تمدید پیمان کاهش تولید دیدار کنند.
پیمان اوپک پلاس کمک کرده قیمت های نفت امسال ۳۲ درصد افزایش پیدا کرده و به حدود ۷۲ دلار در هر بشکه برسد. بالا رفتن قیمت ها سبب شده دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا از اوپک درخواست کند در اقداماتش برای محدودیت عرضه تجدیدنظر کند. اوپک اعلام کرده که محدودیت های عرضه باید حفظ شوند اما شواهدی وجود دارد که نشان می دهد موضع این گروه ملایم تر شده است.
منابع آگاه اواخر هفته گذشته به رویترز اظهار کردند که اگر تولید نفت ونزوئلا و ایران کاهش بیشتری پیدا کند و روند صعودی قیمت ها تداوم داشته باشد، اوپک تولید نفت خود را از ژوئیه بالا خواهد برد زیرا تمدید کاهش تولید ممکن است باعث محدودیت شدید عرضه در بازار شود.
خواندن 139 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395