دوشنبه, 26 فروردين 1398 ساعت 16:30

مذاکرات بغداد و دمشق در زمینه ارتباط ریلی با ایران

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

کمیسیون مشترک عراق و سوریه راه های توسعه همکاری های مشترک در دمشق از جمله ارتباط شبکه ریلی با یکدیگر و با جمهوری اسلامی ایران را بررسی کرد.

'طالب الحسینی' مدیرکل شرکت ملی راه آهن عراق اعلام کرد: بدلیل اهمیت اتصال راه آهن میان عراق و سوریه از طریق محور (عکاشات، التنف، خنیفیس) و متصل کردن آن به شبکه ریلی ایران، مذاکراتی در این خصوص با طرف سوری انجام شده است.
وی گفت: با طرف های ایرانی و سوری برای برگزاری نشست سه جانبه و بحث پیرامون بررسی اجرای اتصال ریلی بین سه کشور و تکمیل آنچه که در نشست دو جانبه در تاریخ 7 ماه مه 2014 (17 شهریور 93) بر سر آن توافق شد، در حال مذاکره هستیم.
وی گفت: در این مذاکرات بر حرکت به سمت تقویت روابط دوجانبه و افزایش سطح توقعات برای همکاری های اقصادی، تجاری، علمی و فنی در تمام بخش ها تاکید شده است.
الحسینی افزود: در این مذاکرت در زمینه انرژی و برق، حمل و نقل زمینی، دریایی، هوایی و راه آهن، به راه های همکاری مشترک در زمینه اقتصادی و غلبه بر موانع و محدودیت هایی که مانع ارتقای حجم مبادلات تجاری و کالاهای صادراتی محلی میان دو کشور دست یافتیم.
سابقه تلاش ایران و عراق برای اتصال ریلی به یکدیگر به چند سال قبل بر می گردد.

ارتباط  شبکه ریلی

درهمین راستا پروژه اتصال راه‌آهن خرمشهر به شلمچه (به طول 17 کیلومتر) در سال 90 به بهره‌برداری رسید و ادامه آن تا شهر بصره به طول 32 کیلومتر در خاک عراق باقی مانده که به دلایل مختلف از جمله یورش داعش به عراق در 2014 میلادی (93)، این پروژه در داخل عراق با وقفه همراه بوده است.
با تکمیل 32 کیلومتر خط باقی مانده که در سفر اخیر رئیس جمهوری اسلامی ایران به بغداد و سفر عادل عبدالمهدی نخست وزیر عراق به تهران، بر سر چگونگی و زمان آغاز اجرای آن توافق صورت گرفت، خط آهن خرمشهر به خط آهن سراسری عراق متصل خواهد شد و ازاین طریق جریان بزرگ تبادلات تجاری و جابجایی مسافر از ایران تا خاورمیانه برقرار می شود.
بر اساس توافقنامه ای که بین دولت عراق و جمهوری اسلامی ایران منعقد شد، سهم ایران احداث پل 700 متری بر روی رودخانه اروند و سهم دولت عراق ساخت 32 کیلومتر خط آهن حد فاصل شلمچه – بصره است.
'علی حمود' وزیر حمل و نقل سوریه نیز اواخر دیماه 97 با بیان اینکه ایجاد اتصال ریلی میان سوریه و ایران و عراق، یکی از اولویت های کشورش است، گفت که این اقدام یکی از سیاست های راهبردی ما برای تقویت مناسبات با تهران و بغداد است.
دولت عراق نیز بویژه در دوره عادل عبدالمهدی نخست وزیر عراق و بهبود شرایط امنیتی در این کشور، بیش از گذشته بدنبال تکمیل پروژه اتصال ریلی به ایران و سوریه است.
به باور ناظران، با ایجاد این شبکه، این امیدواری افزایش می یابد که ارتباطات ملت های منطقه گسترش یابد، تبادلات فرهنگی و اجتماعی به نزدیکی هر چه بیشتر این کشورها بیانجامد، بازارها رونق یابند و فرصت های شغلی بیشتری ایجاد شود و با افزایش برخورداری ملت های منطقه، سطح صلح و دوستی و به تبع آن امنیت نیز گسترش یابد.

منبع: ایرنا
خواندن 136 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395