سه شنبه, 26 بهمن 1395 ساعت 01:30

مناسب سازی اماکن هزینه اضافی نیست

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

عصر اقتصاد : وزیر تعاون،‌ کار و رفاه اجتماعی با اشاره به بحث تاراج فضای شهری در ساخت و سازها، گفت: متاسفانه مناسب سازی به عنوان یک هزینه اضافی و امر تحمیلی در ساخت و سازها تلقی می شود.

نخستین همایش ملی مناسب سازی اماکن و معابر جهت تسهیل امر تردد معلولان، جانبازان و سالمندان با اشاره به حادثه پلاسکو  روز گذشته برگزار شد.

 علی ربیعی افزود: متاسفانه مشاهده شده که گاهی برج هایی در کوچه های سه تا چهارمتری ساخته شده و در صورت رخ دادن اتفاق، معلوم نیست وضعیت چگونه خواهد شد.

وی تاکید کرد: باید الزامات حقوقی مناسب سازی رعایت شود اما متاسفانه در بحث فضای شهری و اماکن عمومی ، آن را یک امر اجباری می دانند.

ربیعی خاطرنشان کرد: مناسب سازی هم باید در بعد فیزیکی و هم در بعد آرامش روانی مورد توجه قرار گیرد.

وزیر رفاه با اشاره به روند رو به رشد سالمندی در کشور گفت: در آینده جامعه ای سالمند خواهیم داشت، سالمندی که با ارگونومی (استانداردهای تعامل انسان با محیط) و شرایط کاری نامناسب و استرس زیادی طی شده است ؛ استرس ها قابل اندازه گیری است و انسان تا حد معینی از استرس را می تواند تحمل کند.وی اضافه کرد: در حال حاضر دو درصد افراد جامعه به علت ناتوانی نیاز جدی به حمایت های دستگاه های مربوطه دارند و مناسب سازی محیط برای آنان باید با جدیت بیشتری دنبال شود و با اصلاحات وضع موجود باید به سمت مناسب سازی حرکت کنیم.

وزیر رفاه با اشاره به مکاتبات انجام شده از سوی وزیر کشور در جهت مناسب سازی فضای شهری ، گفت: باید شرایط به گونه ای فراهم شود که معلول بتواند بدون احساس خطر در شهر تردد کند ؛ حرکت کردن با احساس خطر و استرس ناشی از آن خیلی سخت است.

ربیعی در این همایش پیشنهاد داد که به کسانی که اصول مناسب سازی را رعایت می کنند، پاداش اجتماعی و فرهنگی اعطا شود.

ربیعی تصریح کرد: برای آسان کردن زندگی افراد دارای معلولیت، به یک جریان اجتماعی نیاز است.

دراین همایش محسنی‌بندپی گفت: سازمان بهداشت جهانی به حضور 15 درصد معلولان در جوامع اشاره می‌کند، این در حالی است که پیش‌بینی‌های ما نشان می‌دهد که تنها 2 تا 2.5درصد افراد جامعه ایرانی نیازمند حمایت و خدمات توانبخشی هستند.

وی با اشاره به اینکه باید در برنامه‌های مناسب‌سازی شرایط حضور این قشر را در جامعه فراهم کنیم گفت: قطعا باید برای نابینایان و ناشنوایان نیز مناسب‌سازی‌ها رعایت شود تا آنها بتوانند با رفع محدودیت‌ها و تسهیل شرایط ارتباطی در محیط‌های اجتماعی حاضر شوند.

محسنی‌بندپی افزود: باید به افرادی که به علت بیماری یا سایر موارد در دوره زمانی مشخصی دچار محدودیت‌های جسمانی می‌شوند نیز توجه کنیم.

وی یکی از شاخص‌های توسعه یافتگی را مناسب‌سازی دانست و گفت: سازمان بهزیستی «سامانه معبر» را به تازگی ایجاد کرده تا معلولان، سالمندان و افرادی که دارای محدودیت‌های حرکتی هستند، در صورت مشاهده مشکل در  تردد خود با این سامانه اطلاع دهند.

همچنین دراین مراسم  رئیس شورای شهر تهران گفت: در معماری جدید کمتر به مناسب‌سازی معابر توجه می‌شود و آنچه مورد توجه است منافع عادی افراد است.

مهدی چمران گفت: مسئله مناسب‌سازی از مسائل اساسی زندگی شهری است که ما به صورت روزمره با آن دست به گریبان هستیم و کمتر به آن توجه می‌کنیم، افراد معلول یا سالمند بیشتر اینگونه مسائل را درک می‌کنند.

وی ادامه داد: از زمانی که اتومبیل‌ها در شهرها افزایش یافته‌اند، ما دیگر پیاده‌محور نیستیم و هرچه می‌سازیم برای تردد راحت خودروها است و به فکر عبور و مرور راحت مردم نیستیم چون بعضی از کوچه‌ها و معابر ما اصلاً پیاده رو ندارند که این موضوع باعث بروز بسیاری از تصادفات منجر به فوت یا معلولیت شده است.

چمران با انتقاد از اینکه برخی به حریم پیاده‌روها تجاوز می‌کنند و برخی مغازه‌داران وسایل خود را در پیاده‌روها قرار می‌دهند یا در زمان ساخت‌وساز چند پله در پیاده‌رو قرار می‌دهند ادامه داد: گاهی نیز در پیاده‌روها شیب رمپ مربوط به پارکینگ ساختمان آنقدر عمیق ساخته می‌شود که عابر پیاده درون این شیب می‌افتد که این موضوع نشان می‌دهد در چنین ساخت و سازهایی نه تنها به ایجاد محیط مناسب برای افراد سالم فکر نمی‌کنند که به معلولان و جانبازان نیز توجه نکرده‌اند.

خواندن 2130 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395