چهارشنبه, 09 فروردين 1396 ساعت 22:17

اول رجب ، میلاد امام محمد بن علی الباقر علیه السلام مبارک باد

این مورد را ارزیابی کنید
(2 رای‌ها)

در فرازی از مقدمه وصیت نامه سیاسی – الهی امام خمینی(س) درباره حضرت امام باقر(علیه السلام) چنین ملاحظه می شود:
 «ما مفتخریم که "باقر العلوم
" بالاترین شخصیت تاریخ است و کسى جز خداى تعالى و رسول- صلى اللَّه علیه و آله- و ائمه معصومین- علیهم السلام- مقام او را درک نکرده و نتوانند درک کرد، از ما است.»
 (صحیفه امام،ج21،ص397
)
آن بزرگوار در سال57  هجری قمری درمدینه به دنیا آمد و طبیعتا واقعه عاشورا را در 4 سالگی درک کرده است.
اسم مبارک آن بزرگوار محمد، و لقب مشهور او باقر است که حضرت رسول( ص) آن حضرت را طى روایاتى به این لقب ملقب فرمود. کنیه مشهور آن حضرت، ابى جعفر و عمر مبارک ایشان57 سال بود.
امام باقر دو امتیاز در میان ائمه- علیهم السلام- دارد.
اول، جد پدرى ایشان امام حسین( ع) و جد مادرى آن حضرت امام حسن( ع) است. از این جهت در حق ایشان گفته شده: « عَلَوىٌّ مِنْ عَلَوِیَّینَ وَ فاطِمِىٌّ مِنْ فاطِمیَّینَ وَ هاشِمىٌّ مِنْ هاشِمِیَّیْنَ»
امـام صـادق (عـلیـه السـلام ) مـى گـویـد: پـدرم فـرمـود: نزد جابر بن عبداللّه انصارى- صحابى بزرگ در وقتى که جابر نابینا شده بود - رفتم وسلام کردم و او جواب سلام مرا داد و پرسید : تو کیستى ؟
گفتم محمّد بن علىّ بن حسین هستم. گفت : پسر جان ! نزدیک بیا، نزدیک او رفتم ، دستم را بوسید و سپس  خم شد که پایم را بـبـوسـد. مـن کـنـار رفـتـم و نـگـذاشـتـم .
سـپـس  گـفـت :رسول خدا (صلّى اللّه علیه و آله و سلّم ) به تو سلام رساند. گفتم : سلام و رحمت و برکات خدابر رسول خدا (صلّى اللّه علیه و آله و سلّم) باد،او چگونه به من سلام رساند.جـابـرگـفت: روزى به حضور رسول خدا (صلّى اللّه علیه و آله و سلّم) رفتم ، به من فرمود: اى جابر! شاید تو زنده بمانى تا با مردى از فرزندان من ملاقات کنى که محمّد بن على نام دارد. یـَهـِبُ اللّهُ لَهُ النُّورَ وَالْحـِکـْمَةَ فَاقْرَاءْهُ مِنِّى السَّلامُ؛خداوند نور و حکمت به او ببخشد، سلام مرا به او ابلاغ کن
دیگرامتیاز آن امام همام ، پایه گذارانقلاب فرهنگى شیعه محسوب مى‏ شود. گرچه انتشارمعارف شیعه به دست امام صادق(ع) صورت گرفت ولى به دست امام باقر پایه گذارى شد.
در دوران امام باقر( ع) دولت بنى امیه رو به زوال بود، مردم از آنها متنفر بودند. به علت وجود کسى چون عمر بن عبد العزیز، که علاوه بر اینکه نفع بزرگى براى شیعه داشت ضرر بزرگى نیز براى بنى امیه داشت و اختلاف شدیدى که در ممالک اسلامى پدید آمده بود و هر کسى از گوشه‏ اى قیام مى‏ کرد، خلفا به سرعت تغییر مى‏ کردند- چنانکه در مدت امامت امام باقر( ع) در مدت نوزده سال پنج خلیفه روى کار آمدند: ولید بن عبد الملک، سلیمان بن عبد الملک، عمر بن عبد العزیز، یزید بن عبد الملک، هشام بن عبد الملک.
 پس موقعیت مناسبى براى آن حضرت که از ظلم بنى امیه فارغ شده بود، پدیدآورد که انقلاب علمى را آغاز نماید و بزرگانى از عامه و خاصه در اطراف ایشان جمع شدند و حقایق اسلام، لطایف اسلام و بالاخره معارف اسلام را منتشر کردند، از این جهت رسول اکرم( ص) به ایشان لقب« باقر» داده است. صاحب لسان العرب مى‏ گوید:« لُقِّبَ بِهِ لِانَّهُ بَقَرَ الْعِلْمَ وَ عَرَفَ أصْلَهُ وَ اسْتَنْبَطَ فَرْعَهُ وَ تَوَسَّعَ فیهِ، وَ التَّبَقُّرُ التَّوَسُّعُ» امام باقر ملقب به این لقب است چون شکافنده علم است، پایه علوم اسلامى را شناخت و فروع آن را درک فرمود و آن را توسعه داد و ریشه تبقر به معنى توسعه است.
عامه و خاصه نقل مى ‏کنند که رسول اکرم( ص) به جابر بن عبد اللَّه انصارى فرموده است:« یا جابرُ یوشکُ أنْ تبغى حتّى تَلْقَى وَلَدَاً مِنَ الْحُسَیْنِ یُقالُ لَهُ مُحَمَّد یَبْقُرُ عِلْمَ النَّبیینَ بَقْراً، فَإِذا لَقیتَهُ فَأَقْرِئْهُ مِنّی السَّلامُ» اى جابر، تو زنده مى‏ مانى، مردى از اولاد حسین را که نامش محمد است ملاقات مى‏ کنى که او علم انبیا را مى‏ شکافد. هنگامى که او را دیدى سلامم را به او برسان.))

خواندن 7175 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395