یکشنبه, 20 فروردين 1396 ساعت 01:10

اطلاعات تکميلي

  • رئیس بنیاد مسکن انقلاب اسلامی :

100هزار مسکن برای اقشار کم درآمد در سال 96 تامین می شود

این مورد را ارزیابی کنید
(3 رای‌ها)

محمد ارفع
عصراقتصاد: رئیس بنیاد مسکن انقلاب اسلامی با توضیح اینکه طبق مصوبه دولت، این بنیاد در قالب طرح مسکن اجتماعی برای تامین افشار کم درآمد در سال 96 نقش بیشتری ایفا خواهد کرد گفت:در سال 96 برنامه ریزی شده تا تعداد 100هزار مسکن برای اقشار کم درآمد تامین شود که این تامین مسکن تنها با ساخت مسکن نیست بلکه با نام های مسکن حمایتی برای ساخت و مسکن اجتماعی جهت تامین اجاره و غیره صورت می گیرد.

علیرضا  تابش در نشست خبری که روز گذشته به مناسبت افتتاح حساب 100 امام خمینی (ره) و تشکیل بنیاد کمسکن انقلاب اسلامی برگزار شد با اشاره به اینکه برای ساخت این تعداد مسکن وزیر راه و شهرسازی تقاضای دریافت 2400 میلیارد تومان تسهیلات را از طریق سازمان برنامه و بودجه به بانک مرکزی ارسال کرده است گفت: براساس جدولی که پیش تر در بنیاد مسکن برای نظم دهی به این طرح تهیه شده است ساخت مسکن ملکی به تعداد 10 هزار واحد با تسهیلات 40 میلیون تومانی و برای تسهیلات خرید مسکن ملکی به تعداد 20 هزار واحد تا سقف فردی 40 میلیون تومان تسهیلات در نظر گرفته شده است همچنین طبق این جدول کمک بلاعوض به متقاضیان مسکن مهر به تعداد 5 هزار واحد مسکونی و تا سقف فردی 7 میلیون تومان پرداخت خواهد شد.

وی با اشاره به اینکه در بخش مسکن اجتماعی ساخت مسکن استیجاری-ملکی به نسبت 60 به 40 از برنامه های این بنیاد است گفت : تأمین زمین از سوی وزارت راه و شهرسازی خواهد بود و 10 هزار واحد مسکونی و پرداخت تسهیلات به سازندگان مسکن اجتماعی به تعداد 15 هزار مسکن اجتماعی تا سقف فردی 80 میلیون تومان پرداخت می شود.

تابش با تاکید بر اینکه در قالب مسکن اجتماعی پرداخت کمک اجاره در شهرهای زیر 500 هزار نفر برای 15 هزار واحد مسکونی و در شهرهای بالای 500 هزار نفر 20 هزار واحد مسکونی بنیاد در نظر گرفته است افزود: برای شهرهای زیر 500 هزار نفر 2 میلیون ریال بلاعوض و برای شهرهای بالای 500 هزار نفر 4 میلیون ریال به صورت بلاعوض پرداخت خواهد شد که این کمک ساله 10 درصد افزایش خواهد یافت.

برنامه ششم بر ساخت ۲۰۰ هزار مسکن روستایی تاکید دارد

این مقام مسئول در بخش مسکن روستایی نیز توضیحاتی را ارائه کرد و گفت: ۲۰۰ هزار مسکن روستایی در بندهای برنامه ششم توسعه  گنجانده شده است که در صورتی که این تعداد سالانه تامین اعتبار و ساخته شوند ۱۰۰ هزار شغل مستقیم و ۵۰ هزار شغل غیرمستقیم ایجاد خواهد شد

وی با تاکید بر اینکه این مصوبه می تواند سالیانه ۱۰ تا ۱۵ درصد فولاد و ۱۰ تا ۱۲ درصد سیمان کشور را مصرف کند افزود: اگر طرح بهسازی و نوسازی ۲۰۰ هزار واحد مسکن روستایی کنار گذاشته شود ۱۵۰ هزار شغل را از دست خواهد رفت که این مساله با اهداف اقتصاد مقاومتی در تضاد است

تابش می افزاید: اولویت ما در گذشته بخش مسکن روستایی بود که به آمار خوبی دست پیدا کردیم. آمار کلی ما بیش از یک میلیون و ۵۰۰ هزار مسکن در روستاها بهسازی، نوسازی و تولید شده است. با صرف تسهیلاتی معادل ۱۳ هزار و ۹۰۰ میلیارد تومان.

مقاومت مسکن روستایی به ۴۰ درصد رسیده است

وی از ساخت یک میلیون و ۹۰۰ هزار مسکن روستایی در این چند ساله خبر داد و گفت: مقاومت ساختمان‌های روستایی در برابر زلزله را که تا قبل از سال ۱۳۸۴ معادل ۷ درصد مسکن روستایی به ۴۰ درصد رساندیم.

رییس بنیاد مسکن اولین هدف طرح ویژه بهسازی و نوسازی مسکن روستایی را تاب آوری در حوادث عنوان کرد و گفت: در زلزله هایی همچون آذربایجان، گیلان و دیگر زلزله ها ۱۲۷ هزار واحد مسکن روستایی تخریب شد. در بم به تنهایی یک میلیارد و ۸۰۰ میلیون دلار هزینه بازسازی این شهر شده است. در چند سال اخیر نیز در بازسازی ها حدود ۲۰ هزار واحد مسکن احداثی و ۵۰ هزار واحد تعمیری داشتیم.

وی ادامه داد: همچنین طرحهای تکمیلی برای گردشگری داریم که آن را با بهسازی روستایی تلفیق کرده ایم. برای این واحدها تسهیلات جداگانه پرداخت می شود. همچنین توافقی با وزارت کشاورزی در جهت معیشت محور کردن واحدهای روستایی داشته ایم.

رییس بنیاد مسکن انقلاب اسلامی از پرداخت تسهیلات ۲۰ میلیون تومانی برای نوسازی واحدهای مسکن اجتماعی خبر داد و تصریح کرد: در برخی نقاط که افراد توانایی آواربرداری ندارند تا سقف ۵ میلیون تومان هم بلاعوض پرداخت می کنیم که در سال گذشته ۵۰ میلیارد تومان برای این هدف اختصاص یافت.

تابش به یکی دیگر از مصوبات نمایندگان در برنامه ششم توسعه که مربوط به بنیاد مسکن است اشاره و گفت: در برنامه ششم توسعه برای بخش عمران روستایی احکام خوبی به تصویب رسیده  که یکی از این احکام، ایمن سازی بافت روستاها در ماده ۳۲ قانون است که بنیاد موظف شده تا در پایان برنامه ۳۰ درصد روستاهای در معرض خطر را ایمن سازی کند که این ایمن سازی به بافت های ان برمی گردد.

وی با شاره به اینکه از حدود ۹ هزار روستای مرزی فقط در ۲۰ درصد از این تعداد که حدود ۱۸۰۰ روستا می شود باید طرح هادی را اجرا کنیم. گفت: البته تهیه طرح هادی را برای حداقل ۱۰ هزار روستا در نظر داریم و در این خصوص دولت موظف شده ۵ تا ۸ درصد منابع عمرانی روستایی را به طرح های بهسازی روستایی اختصاص دهد.

این مقام مسئول اجرای طرحهای هادی در روستاها حریم شهرها را بسیار مشکل دانست و گفت: حدود ۴ هزار روستا در حریم شهرها قرار دارد که در برنامه ششم عنوان شده با منابعی که دولت در اختیار می گذارد طرحهای هادی را در این روستاها اجرا کنیم.

طرح هادی در ۴۲ درصد روستاها اجرا شده است

تابش با بیان اینکه برای ۹۹ درصد روستاها طرح هادی تصویب شده است گفت: هم اکنون در ۴۲ درصد روستاها طرح هادی اجرا شده است. تا کنون در بافت باارزش روستاهادر ۸۴ روستا تهیه طرح شده و در ۶۱ روستا اجرا شده است. همچنین ۳ میلیون و ۲۶۳ هزار واحد در روستاها و شهرهای کمتر از ۲۵ هزار نفر سند دار شده است.

رییس بنیاد مسکن درباره راههای روستایی گفت: حدود ۲۵ میلیون متر مربع آسفالت در روستاها انجام شده که ۳ هزار و ۳۲۰ کیلومتر آن در معابر داخل روستایی انجام شده است.

مسکن مهر شهرهای زیر ۲۵ هزار نفر در نیمه اول امسال تکمیل می شود

تابش بخش دیگری از این نشست را نیز به عملکرد بنیاد مسکن در بخش مسکن شهری اختصاص داد و در این خصوص به خبرنگاران گفت: در مسکن شهری در چند بخش فعالیت می کنیم که اولین هدف، تکمیل و تحویل مسکن مهر شهرهای کمتر از ۲۵ هزار نفر است. ۳۴۷ هزار واحد مسکن مهر در تعهد ما بوده که ۳۱۳ هزار واحد آن را به اتمام رسانیدم. درخصوص ۳۴ هزار واحد باقی مانده هم ۱۲ هزار واحد را مردم انصراف دادند و ۸۴۰۰ واحد فاقد متقاضی است. اگر این دو رقم را کم کنیم ۱۳ هزار و ۵۲۰ واحد نیمه تمام داریم که پیشرفت آن بالای ۷۵ درصد است و نیمه اول امسال تکمیل می شود.

وی ادامه داد:  ۸۵ درصد خانه های مسکن مهر که بنیاد مسکن آن را ساخته فروش اقساطی شده است. از ۸۸۰ شهری که فعالیت مسکن مهر داریم در ۵۶۰ شهر کل واحدها را آماده کرده ایم.

تابش گفت: برای سال ۱۳۹۶ غیر از واحدهای نیمه تمام سال گذشته، برای ساخت حدود ۶ هزار واحد جدید برنامه ریزی کرده ایم. البته امکانات زمین، تهیه نقشه و جواز برای ۳۵ هزار واحد مسکن دریافت کرده ایم ولی با توجه به اینکه منابع بانکی در این بخش وجود ندارد سال ۱۳۹۶ را با ۶ هزار واحد شروع می کنیم.

اعتبارات بنیاد در سال ۹۶ معادل ۱۵۰۰ میلیارد تومان است

وی مجموع بودجه بنیاد مسکن در سال ۱۳۹۶ را ۱۵۰۰ میلیارد تومان عنوان کرد و گفت: بستگی دارد چقدر از این رقم تخصیص یابد. با این حال برای سال ۱۳۹۶ می خواهیم برای ۲ هزار روستای جدید طرح هادی انجام دهیم و برای ۲۹۰۰ روستا طرحهای هادی گذشته را ادامه می دهیم. همچنین ۲۰۰ هزار سند جدید صادر می کنیم، در ۸۰ روستا طرح گردشگری تهیه خواهیم کرد و برای ۲۵۰۰ روستا طرح آسفالت انجام می دهیم.

۱۵۰۰ واحد مسکونی در زلزله اخیر خراسان رضوی دچار آسب شده اند

رییس بنیاد مسکن  در اخر گریزی نیز به زلزله اخیر خراسان رضوی زد و گفت: حدود ۱۵۰۰ واحد مسکونی دچار خسارت شدند که بنیاد برای واحدهای تخریب شده وامهایی با سقف ۲۰ میلیون تومان می دهیم و تسهیلات بلاعوض هم از محل منابع خود پرداخت می کنیم.

علیرضا تابش افزود:همان روزی که زلزله خراسان رضوی اتفاق افتاد، مدیرکل بنیاد مسکن به همراه تیمهای کارشناسی همان روز به منطقه اعزام شدند. در چند روستا که نوعا هم فرسوده یا خالی از سکنه بوده تخریبهایی شده است و پیش بینی می کنیم واحدهای تخریب شده بیش از ۱۵۰۰ واحد نباشد.

وی تاکید کرد: همان روز اول جلساتی در استانداری تشکیل شده وامهایی با سقف ۲۰ میلیون تومان در اختیار می گذاریم و تسهیلات بلاعوض نیز ارایه می شود. آواربرداری هم شروع شده است و تقریبا همراه با چادر زدن، بازسازی شروع شده است.

خواندن 1946 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395