یکشنبه, 03 ارديبهشت 1396 ساعت 01:03

اطلاعات تکميلي

  • در بیان عملکرد دولت در اقتصاد مقاومتی؛ :

رسانه ها یاری نکردند

این مورد را ارزیابی کنید
(2 رای‌ها)

مرضیه صدری
عصراقتصاد: ضعف ها و مشکلات اقتصادی ایران که در سال های در سال 87 با کاهش چشمگیر تولید ناخالص داخلی نسبت به سال 86 اوج گرفت و رشدی معادل 0.8 درصد داشت که نسبت به نرخ رشد 8.4 درصدی پیش‌بینی شده در قانون برنامه معادل 7.6 درصد کمتر بود، یکی از مهم ترین مسائلی بود که رهبر انقلاب در سخنرانی های خود به دولت ها به طور مداوم هشدار داده و آن را از موضوعاتی یاد می کرد که دشمن برای تضعیف کشور آن را نشانه می رود و در پیام های عیدانه خود و نامگذاری سال ها نیز تاکید ایشان بر اجرای سیاست های اقتصاد مقاومتی مشهود است.

اما دولت یازدهم که روزهای پایانی را به سر می برد، پس از نمایش دیپلماسی مدبرانه و موفق خود که توانست ایران را از انزوای چندین ساله نجات دهد و درها را برای ورود سرمایه گذاران خارجی از سراسر دنیا باز کند، در حوزه اقتصاد هم دستاوردهای خوبی به جای گذاشت که از نمونه های آن رساندن نرخ رشد اقتصادی از منفی 6درصد را به مثبت 8درصد بنابر آمارهای مرکز آمار و رشد اقتصادی دو رقمی بالای 11درصد بنا بر آمار بانک مرکزی رساند و بر اساس نظر بسیاری از کارشناسان اقتصادی عملکرد دولت در اقتصاد و اجرای سیاست های اقتصاد مقاومتی عملکرد مطلوبی بوده اما به دلیل آنچه برخی ضعف رسانه ای می دانند، گزارش دهی و رسانه ای به خوبی صورت نپذیرفته است.

محمد نهاوندیان، رئیس دفتر رئیس جمهور دولت یازدهم اما در گفت و گو با عصر اقتصاد اطلاع رسانی دولت را ضعیف ندانسته بلکه مشکل را در عدم بازتاب گزارش های دولت در رسانه ملی بر خلاف دولت های قبل می داند و می گوید: دولت اطلاع رسانی می کند ولی رسانه ها پخش نمی کنند.

رئیس شورای اطلاع‌رسانی دولت در خصوص عدم همکاری رسانه ملی با دولت تدبیر و امید گفت: امکاناتی که در اختیار دولت قبل در رسانه ها بود این دولت نداشت و قصد دولت تدبیر و امید هم این نبود که برای رسانه های دولتی هزینه اضافی در نظر بگیرد. بلکه بااستفاده از امکانات موجود در عرضه کردن این اطلاعات اقداماتی را که در توان داشته ، انجام داده است.

وی در ادامه به ارائه توضیحات کوتاهی در خصوص عملکرد دولت در اقتصاد مقاومتی پرداخت و خاطر نشان کرد: به جای ابهام زایی باید به خود سیاست های اقتصاد مقاومتی که سند روشن و منسجمی در 24 بند است و دیدگاه منسجمی را عرضه می کند، مراجعه کنیم .

نهاوندیان ادامه داد: اگر کسی می خواهد ارزیابی واقعی و منصفانه ای  داشته باشد به این سند مراجعه کند و شاخص گذاری کند که ببیند در آن رابطه اقتصاد ایران پیش از این دولت چه وضعی داشته و حالا چه وضعی دارد.

رئیس دفتر رئیس جمهور تصریح کرد: برای مثال در مورد تراز تجاری سیاست های اقتصاد مقاومتی به افزایش صادرات و مثبت شدن تراز تجاری اشاره می کند که این امر آرزوی دیرنه ایرانیان بوده که صادرات غیرنفتی ما بر واردات غلبه کند.  از این امر از زمان دکتر مصدق که تراز تجاری ما مثبت شد سابقه نداشت.

تامین امنیت غذایی شاخص مهم سیات های اقتصاد مقاومتی

اینسیاستمدار و اقتصاددان ایرانی با اعلام اینکه برای نخستین بار این تراز تجاری مثبت شده است، گفت: در مورد امنیت غذایی شاخصی برای اقتصاد مقاومتی بهتر از اینکه محصولات کشاورزی  ما در حدود شش میلیارد نیاز به واردات کمتر شده باشد و هزینه واردات به جای اینکه در جیب تولید کننده خارجی برود در جیب کشاورز ایرانی برود نمی توان یافت.

نهاوندیان در مورد سرمایه گذاری داخلی و خارجی نیز توضیح داد: افزایش سرمایه گذاری خارجی بو در دیگر شاخص ها اینکه برای نخستین بار از زمان ارائه سند چشم انداز از سوی مقام معظم رهبری و ابلاغ آن و هدف گذاری نرخ 8 درصد و گذشتن 11 سال از آن شاهد بودیم که نه تنها به آن نزدیک نشده بلکه شاهد رشد منفی در برخی از سال ها بوده ایم نیز گویای اجرای این سیاست هاست.  اینکه در سال 95 به این 8 درصد رسیده ایم. این تنها در مورد نفت نیست بلکه در سایر بخش ها نیز شاهد رشد های حدود 5 درصد نیز بوده ایم. این بهترین آئینه حرکت در راستای اقتصاد مقاومتی است.

وی در پایان با اشاره به اینکه دولت نیمی از مسیرطولانی اقتصاد مقاومتی را طی کرده است،  افزود: اینکه ما سه گام در این راه برداشته ایم به معنای پیمودن همه راه نیست راه طولانی است ولی جهت گذاری و مسیر درست است. من فکر می کنم در سال آینده باید با امید بیشتری نسبت به امسال باشد.

 

خواندن 1931 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

جدیدترین عناوین

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395