یکشنبه, 03 ارديبهشت 1396 ساعت 01:34

موافقت مجلس با ارائه خدمات بیمه ای برای 4 بیماری خاص

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

عصراقتصاد: وزیر بهداشت در خصوص پوشش بیمه ای بیماری های خاص گفت: مجلس شورای اسلامی تا کنون خدمات بیمه ای برای 4 بیماری خاص را قبول کرده است.

روز گذشته مراسم معرفی سامانه حامی ویژه بیماران متابولیک در انستیتو تغذیه برگزار شد ودر این مراسم هاشمی گفت: طی این مدت بیش از 30 پایگاه اوژانس هوایی و 3 هزار پایگاه اورژانس زمینی راه اندازی شده است.

هاشمی خاطر نشان کرد: کاهش هزینه های پرداختی از جیب مردم و ساماندهی خدمات برای بیماران متابولیکی و ای بی از دیگر خدمات دولت یازدهم در بخش سلامت به شمار می رود که صرفه جویی از محل برنامه ریزی این خدمات نصیب بیمه و وزارت بهداشت می شود.

وزیر بهداشت در خصوص پوشش بیمه ای بیماری های خاص گفت: مجلس شورای اسلامی تا کنون خدمات بیمه ای برای 4 بیماری خاص را قبول کرده است.

وی گفت: اگر خدمات دهی در برهه های زمانی مقایسه شود هم آگاهی بخشی بوده و هم در تصمیم گیری ها نقش خواهد داشت و حداقل آن این می شود که برای دولت های بعد ، مطالبه ها مشخص می شود و برای افرادی نیز که این دولت را انتخاب کردند ، مایه آرامش خواهد شد.

هاشمی افزود: گفته می شود که بیماران نباید جز بیماری درد دیگری داشته باشند اما این مساله به ابزاری نیاز دارد و ابزار آن پیشگیری است.

وی تصریح کرد: برخی ها با کلمه رفاه مشکل دارند و فکر می کنند همه چیز باید مصیبت و رنج و درد باشد،بلکه باید برای آن هزینه کنیم.

وزیربهداشت افزود: رتبه ما در سلامت با توجه به پولی که اختصاص داده می شود بیش از 100 است .

حل بحران کمبود دارویى با صرفه جویى ٢ هزار میلیاردى

همچنین رسول دیناروند رئیس سازمان غذا و دارو دراین  مراسم اظهار داشت: ادب، احترام و کرامت انسانى مخصوص مکتب اهل بیت است و ما باید میراث‎دار آن باشیم؛ برنامه امروز ما تکریم انسان‌هایى بود که بر اساس قضا و قدر الهى گرفتار بیمارى به نام متابولیک شدند و بیشتر آن‌ها کودک بوده و خودشان در ایجاد آن نقش نداشتند.

وى ادامه داد: امروز خوشحالیم که بگوییم کلیه اقدامات لازم براى بیماران متابولیک نسخه پیچى، ارسال و تحویل فرآورده‌هاى مورد نیاز به صورت الکترونیک انجام مى‌شود.

رئیس سازمان غذا و دارو گفت: رونمایى و ارائه دستاوردهاى غذا و دارو زمانى انجام مى‌شود که کار به مرحله نهایی رسیده و اجرایی شده باشد و خدمت مورد نظر به مردم ارائه گردد، اکنون در روز رونمایی از سامانه حامى بر این اساس هزار نسخه الکترونیک از فرآورده‌هاى مورد نیاز بیماران متابولیک ثبت شده است.

دیناروند با بیان اینکه به غذاى مورد نیاز بیماران متابولیک شیرخشک گفته مى شود، افزود: یک قوطى شیرخشک بیماران متابولیک یک میلیون هزینه دارد و ما توانستیم این قوطى شیرخشک را به سهولت در اختیار بیماران قرار دهیم.

لازم به ذکر است این سامانه حامی مربوط به تولید، تامین و توزیع شیرخشک افراد مبتلا به بیماری‌های متابولیک است که  با حضور وزیر بهداشت معرفی و افتتاح شد.

بیماران متابولیک نمی‌توانند غذاهای معمولی و مورد استفاده عموم را مصرف کنند و باید از رژیم های غذایی مخصوص که در اغلب آنها مصرف فرآورده‌های متابولیک وجود دارد، بهره‌مند شوند. برای تهیه این فرآورده‌ها که به دلیل تکنولوژی بالا و هزینه قابل توجه آنها، غالبا در چند کشور خاص تولید می‌شوند، کشور خواهان، باید یکسال پیش از تولید، سفارش مورد نیاز خود را نزد تولیدکنندگان ثبت کند.

بر این اساس وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی از سال 1386 طرحی را در راستای شناسایی بیماران pku اجرا کرد و به همین دلیل بیمارانی که قبل از این تاریخ متولد شده بودند، دارای کد شناسه و جامعه آماری مشخصی نبودند. به همین دلیل سازمان غذا و دارو همواره با مشکل تامین دقیق و به موقع فرآورده‌های مورد نیاز بیماران متابولیک رو به رو بوده است.

همچنین بنابر اعلام مسوولان سازمان غذا و دارو، پیش از این طرح به دلیل عدم وجود آمار دقیق، در پاره‌ای از موارد این محصولات که با یارانه بسیار بالا و حمایت‌های دولتی تهیه و به کشور وارد می شدند، علاوه بر اینکه به دست شخص نیازمند نمی‌رسیدند بلکه بستری فراهم بود تا افراد سودجو آنها را در مسیری نادرست استفاده یا بعضا از کشور خارج کنند.

در حال حاضر اما سازمان غذا و دارو در اقدامی مناسب با ایجاد اولین و کامل‌ترین سامانه جامع برنامه‌ریزی تامین و تحویل فرآورده‌های مورد نیاز بیماران متابولیک و رژیمی را محقق کرده که این اقدام در راستای طرح تحول نظام سلامت و با هدف افزایش و بهبود سطح دسترسی و رضایمتدی واقعی بیماران، بهبود کیفیت خدمات در سطح تجویز و مدیریت زنجیره‌ای تامین تا تحویل و همچنین تجویز و مصرف منطقی فرآورده‌ها، مدیریت هوشمند و بهینه از حمایت‌های مالی و امکان تحلیل مطالعه داده‌ها و شواهد اجرا شده است.

حال با اجرایی شدن این سامانه نه تنها تک تک بیماران، شناسه‌دار شدند بلکه با ثبت پزشکان و درج تمامی نسخه‌ها به صورت برخط، امکان برآورد نیاز دقیق هر بیمار، چشم انداز صحیح نسبت به مصرف کنونی و از سویی تامین به موقع برای سال‌های آینده محیا شده است.

بنابر اعلام سازمان غذا و دارو، در این طرح با همیاری گروه‌های تخصصی و علمی، برنامه جامع تشخیص تا تجویز فراورده‌های متابولیک و رژیمی پایه‌گذاری شده که در خلال آن ارتباط با سامانه‌های مختلف برخط کشور از قبیل پست و ثبت احوال فراهم شده تا با اطلاعات دقیق، موقعیت بیماران و وضعیت حیات‌شان قابل بررسی باشد.

باید توجه کرد که فعالیت سامانه به اینگونه است که پزشک، نیاز بیمار به فرآورده را به صورت نسخه الکترونیک ثبت می‌کند، به محض ورو اطلاعات فرآورده مورد نیاز هر بیمار با برچسب اصالت به نام شخص بیمار آماده ارسال به درب منزل وی می‌شود.

در این حین با همکاری بسیار خوبی که با پست جمهوری اسلامی ایران صورت گرفته تا حداکثر 72 ساعت فرآورده در هر نقطه از کشور و به سلامت دست بیمار می‌رسد. با این حال اگر در پاره‌ای از موارد این مرسوله از مسیر خود خارج شود، شخص متخلف قابل شناسایی و پیگیری است.

بنابراین با الکترونیک شدن نسخ تحول بزرگی در حوزه تجویز و نظار ت بر روند مصرف دارو ایجاد می‌شود؛ به گونه‌ای که تمامی سوابق پزشکی بیمار به صورت الکترونیک ثبت می‌شوند تا در هر نقطه‌ای از دنیا همراه او باشند. طراحی و اجرایی شدن این طرح در منطقی کردن تجویز و مصرف دارو تاثیر به سزایی خواهد داشت.

خواندن 1183 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

جدیدترین عناوین

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395