دولت و مدیریت کلان

یکشنبه, 02 آذر 1399 ساعت 08:07

احتمال برگزاری انتخابات 1400 در 2 روز

در حالی که وزیر کشور از برگزاری انتخابات ریاست جمهوری ۱۴۰۰ با هماهنگی وزارت بهداشت، درمان وآموزش پزشکی خبر داده است معاون سیاسی او می‌گوید که ممکن است که این انتخابات در 2 روز برگزار شود.
دژپسند گفت: برای تامین بودجه از صندوق توسعه ملی برداشت نشده و در سال ۹۹ تنها ۴ درصد از صندوق توسعه ملی برداشت کرده‌ایم.
 عضو کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی با اشاره به همت و روحیه جهادی مدیران شستا و توجه به استان‌های مختلف کشور گفت: امنیت شغلی پایدار در هلدینگ‌های شستا برقرار شده است.
رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: مشکلات کشور پیچیده است و برای حل آنان به‌ویژه سوءمدیریت، فقر و تبعیض باید گام عملی برداشت.
معاون اول رئیس‌جمهور، آیین‌نامه اجرایی مربوط به تشکیل شورای عالی آمایش سرزمین را ابلاغ کرد.
مومنی، استاد اقتصاد دانشگاه علامه طباطبایی اظهار کرد که پدیده شگفت‌انگیزی که اخیراً مشاهده می‌شود اینکه یکی از اضلاع کلیدی مشارکت‌کننده در تصمیم‌گیری‌های اساسی کشور ناگهان ژست اپوزیسیون به خود گرفته است. این موضوع حکایت از آن دارد که همه ما به شدت نیازمند گفت‌و‌گوهای بیشتری با یکدیگر هستیم، برداشتم…
معاون اقتصاد رییس جمهور اظهار داشت: 14 دسته از کسب و کارها شناسایی شده‌اند که شدیداً آسیب‌دیده بابت شیوع کرونا هستند که از جمله آنها واحدهای گردشگری است. برای این مشاغل یک ماه تنفس بابت اقساط تسهیلات دریافتی در نظر گرفته شده و اقساط آنها مشمول تاخیر و جریمه نمی‌شود.
مرکز آمار ایران اعلام کرد: نرخ تورم نقطه‌ای در آبان ماه ١٣٩٩ با ۵ درصد افزایش به عدد ۴۶.۴ درصد رسیده است.
نایب رییس کمیسیون اقتصاد کلان اتاق بازرگانی ایران اظهار کرد: اما اینکه درآمد مالیاتی افزایش داشته، می‌تواند به این دلیل باشد که جلوی فرار مالیاتی گرفته شده یا از کمپانی‌های بزرگ که سود زیادی داشتند، مالیات بیشتری گرفتند اما نظر قطعی نمی‌توان داد.
مرکز پژوهش های مجلس اعلام کرد: نرخ بیکاری واقعی بهار امسال تحت تاثیر شیوع کرونا برابر با ۲۴ درصد و ۲.۵ برابر نرخ بیکاری اعلامی مرکز آمار ایران است.
رئیس‌جمهور گفت: امروز مصوب شد برای حدود نزدیک به ۳۰ میلیون نفر، ماهانه برای چهارماه تا پایان امسال در هر ماه، به صورت بلاعوض ۱۰۰ هزار تومان پرداخت شود.
نوبخت با بیان اینکه لایحه بودجه سال۱۴۰۰ قبل از ۱۵ آذر تقدیم مجلس شورای اسلامی می شود، گفت: در این لایحه قیمت دلار بین ۱۱هزار تا ۱۱ هزار و ۵۰۰ تومان محاسبه شده است.
مرکز پژوهش‌های مجلس با تاکید بر اینکه انتشار اوراق پیش‌فروش نفت هیچ مزیتی نسبت به اوراق ریالی فعلی ندارد بلکه آسیب‌های بسیار بیش‌تری هم دارد، درباره تشدید آسیب‌پذیری کشور در مقابل تحریم نفتی با اجرای این پیشنهاد دولت هشدار داد و بر ضرورت جلوگیری از تصویب و اجرای این پیشنهاد…
بیانیه نمایندگان مجلس شورای اسلامی در حمایت از اصناف و مشاغل آزاد آسیب دیده از کرونا صادر و در صحن علنی مجلس قرائت شد.
نایب‌رئیس کمیسیون صنایع می‌گوید پوشاکی که در کشور مبدا فروش نمی‌رود با قیمت نازلی به ایران قاچاق می‌شود
مشاور مالیاتی اتاق اصناف ایران با انتقاد از اصلاحات دیرهنگام و ناکافی در آیین‌نامه اجرایی ماده 95 قانون مالیات‌های مستقیم می‌گوید سازمان امور مالیاتی این آیین‌نامه را بدون مشورت گرفتن از اصناف اصلاح کرده استاکرم رضائی‌نژاد عصر اقتصاد: اصلاحیه آیین‎نامه اجرایی موضوع ماده 95 اصلاحی قانون مالیات‎های مستقیم که تغییراتی…
سخنگوی دولت، کرونا با افزایش ابعاد فاجعه‌آمیزش و تهدید جان انسان ها را از مهم‌ترین مسایل دولت و مردم خواند.
سخنگوی دولت گفت: مردم نباید از مبارزه با کرونا خسته شوند و نسبت به وضعیت موجود عادی نگری کنند بلکه باید رویکردهای جدی‌تر را دنبال کرده و با رعایت پروتکل‌ها ابعاد بهتری در زندگی پیدا کنند.
سه شنبه, 20 آبان 1399 ساعت 13:41

عامل افزایش قیمت ارز، عملکرد دولت است

استاد اقتصاد دانشگاه اصفهان اظهار داشت: باید توجه داشته باشیم که همیشه دولت‌های اول یعنی در دوره نخست خود قیمت دلار را ثابت نگه می‌دارند، به این دلیل که نیاز به رای داشتند. وقتی تاریخ را مروز کنیم می‌بینیم که همیشه جهش نرخ دلار در دوره دوم دولت‌ها رخ داده…
وزارت امور اقتصادی و دارایی (به نیابت از دولت جمهوری اسلامی ایران) قصد دارد بر اساس قوانین و مقررات مربوط نسبت به انتشار و عرضه اوراق مالی اسلامی با نرخ سود اسمی سالانه ۱۸ درصد و با تاریخ سررسید آبان ماه ۱۳۰۴ و حداکثر تا نیمه اول آذرماه امسال در…
سه شنبه, 20 آبان 1399 ساعت 08:36

۶ ایراد بخش خصوصی به طرح فولادی مجلس

رئیس انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران در نامه‌ای به کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی، ایرادهای شش‌گانه‌ای بر طرح «توسعه و تولید پایدار زنجیره فولاد» کمیسیون یادشده وارد کرد.
رئیس‌جمهور با اشاره بر موظف شدن وزارت خارجه و دستگاه‌های مرتبط برای تسریع و تسهیل تبادلات تجاری با کشورهای علاقمند، بر برنامه‌ریزی و اقدامات سریع در این زمینه تاکید کرد.
در جلسه عصر یکشنبه هیات دولت به ریاست حجت الاسلام حسن روحانی، تحولات سیاسی خارجی مورد بحث و بررسی قرار گرفت و متناسب با تحولات جدید، سیاست های جدید اقتصادی و بین المللی بررسی و تصویب شد.
فرشاد مومنی، استاد اقتصاد دانشگاه علامه طباطبایی هشدار داد که که طی چند هفته اخیر تصمیم‌گیری‌ها در مسیر تورم‌زایی و تسهیل واردات در اقتصاد ایران به طرز غیرمتعارفی افزایش یافته است.
سازمان هدفمندسازی یارانه‌ها با صدور اطلاعیه‌ای زمان واریز یارانه نقدی آبان ماه را اعلام کرد.
رئیس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی تاکید کرد که باید تهران و کلانشهرها حداقل به مدت دو هفته تعطیل شود و برای بعد از آن هم برنامه‌ریزی اساسی صورت گیرد در غیر این صورت ما هفته آینده طرح دو فوریتی را برای الزام دولت به این کار ارائه…
رئیس مجلس شورای اسلامی از نامه به رئیس جمهور درباره تخصیص کامل یک میلیارد دلار صندوق توسعه ملی خبر داد.
معاون اول رئیس‌جمهور گفت: امیدوارم شاهد تغییر سیاست‌های مخرب آمریکا و بازگشت به قانون و تعهدات بین‌المللی و احترام به ملت‌ها باشیم.
استاد اقتصاد دانشگاه علامه طباطبایی تصریح کرد: محاسبه‌های صندوق بین المللی پول می‌گوید اگر شکنندگی مالی دولت در سطحی بالاتر و سپس خانوارها و تولیدکنندگان فشار بیاورد، و منافع رانت خوارها و رباخواران در اولویت باشد و اگر هدف این باشد که در سال ۲۰۲۰ دولت ایران با کسری بودجه…
معاون فنی و حقوقی سازمان امور مالیاتی گفت:‌ تورم زدایی از مالیات عایدی سرمایه‌، این نوع مالیات را ناکارآمد می‌کند.
صفحه 1 از 358

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1399