یکشنبه, 05 خرداد 1398 ساعت 08:57
کد خبر: 56863

افزایش ۶۰ میلیون نفری جمعیت ایران در ۶۰ سال

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

عصراقتصاد: مرکز آمار ایران اعلام کرد: از سال ١٣٣٥ تا ١٣٩٥ بیش از ٦٠ میلیون به جمعیت کشور اضافه شده، اندازه خانوارها کوچک‎تر شده و به میانگین سن زنان و مردان نیز حدود هشت سال اضافه شده است.

گزارش روز شنبه مرکز آمار ایران نشان می‌دهد تعداد استان های کشور از ٢٤ استان در سال ١٣٦٥ به ٣١ استان در سال ١٣٩٥ و تعداد شهرها از ٤٩٦ به ١٢٤٢ رسیده است.
اما تعداد آبادی های دارای سکنه از ۶۵ هز ار و ۳۴۹ به ۶۲ هزار و ۲۸۴  آبادی کاهش داشته است. طی این سال ها همواره شهرهای بالای ۲۵۰ هزار نفر، بیش از ٥٢ درصد جمعیت را در خود جای داده اند.
همچنین جمعیت کشور از ۱۸ میلیون و ۹۵۴ هزار و ۷۰۴ نفر در سال ۱۳۳۵ به ۷۹ میلیون و ۹۲۶ هزار و ۲۷۰  نفر در سال ١٣٩٥ افزایش یافته که نشان دهنده رشد ۶۰ میلیون و ۹۷۱ هزار و ۵۶۶ نفری است.
طبق این گزارش، افزایش جمعیت مناطق شهری در این مدت ۵۳ میلیون و ۱۹۳ هزار و ۲۸۴ نفر و مناطق روستایی هفت میلیون و ۷۷۸ هزار و ۵۴۳ نفر بوده است.

 افزایش میانگین سنی جمعیت

بر اساس گزارش مرکر آمار ایران، نسبت جنسی از ١٠٤ در سال ١٣٣٥ به ١٠٣ در سال ١٣٩٥ رسیده و کاهش بعد خانوار از ۴.۷۶ به ۳.۳ گویای کمتر شدن تعداد افراد در خانوارها است.
 همچنین میانگین سن افراد جامعه از ٢١.٨٧ سال برای مردان و ٢١.٦٠ سال برای زنان در سال ١٣٦٥ به ٣٠.٩ سال برای مردان و ٣١.٣ سال برای زنان در سال ١٣٩٥ افزایش یافته است که گویای تغییرات ساختار سنی طی این سال هاست.
بر اساس این گزارش که روند تغییرات برخی شاخص‌های مهم جمعیتی در ٦٠ سال گذشته را نشان می‌دهد در سال ١٣٩٥ حدود ۸.۴۸ درصد از خانوارهای معمولی کشور یک نفره و ١.٥٣ درصد ٧ نفره و بیش تر بوده اند، سهم این خانوارها در سال ١٣٦٥ به ترتیب برابر با ٤.٥٢ و ٢٦.٩٩ درصد بوده است.
 

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1399