اقتصاد کلان

سه شنبه, 13 خرداد 1399 ساعت 15:26

شرط کاهش رشد نقدینگی در سال‌جاری

رئیس کل بانک مرکزی اعلام کرده که با فروش سهام دولتی و انتشار اوراق بدهی دولتی، رشد نقدینگی در سال جاری نسبت به سال گذشته کمتر می‌شود و یک کارشناس اقتصادی معتقد است که اگر عملیات بازار باز بانکی و انتشار اوراق و عمق بخشیدن به بازار اوراق به درستی…
سه شنبه, 13 خرداد 1399 ساعت 11:10

حبابی در اقتصاد ایران وجود ندارد

یک اقتصاددان اظهار داشت: برای نمونه همین شاخص بورس تا جایی که کاهش ارزش پول ادامه دارد، رشد خواهد داشت. اگر به بورس‌های کشورهایی مثل آرژانتین و ونزوئلا که تورم بالا دارند نگاه کنیم باز همین شرایط است. طبیعی است وقتی که سهام را می‌خرید در واقع پرداختی برای افزایش…
عبدالناصر همتی رئیس کل بانک مرکزی با ارسال نامه‌ای به غلامحسین شافعی، رئیس اتاق بازرگانی ایران اعلام کرد مهلت صادرکنندگان برای ایفای تعهدات ارزی صادراتی سال 1398 را اعلام کرد.
سخنگوی هیأت رئیسه مجلس شورای اسلامی از برگزاری جلسه غیرعلنی با حضور وزرای اقتصادی دولت در روز سه‌شنبه ۱۳ خرداد خبر داد.
دوشنبه, 12 خرداد 1399 ساعت 13:06

درآمد سرانه حقیقی به یک سوم کاهش یافت

محمد قاسمی در جلسه علنی روز یکشنبه (11 خرداد) مجلس شورای اسلامی در توضیح گزارش مرکز پژوهش‌ها درباره‌ی وضعیت اقتصادی کشور، گفت: این گزارش براساس داده‌های رسمی کشور است که توسط دستگاه‌های اجرایی منتشر شده لذا هیچ نکته‌ای در گزارش وجود ندارد که غیرمستند باشد.
رتبه ایران در شاخص تاب‌آوری اقتصادی با افت ۵ رتبه‌ای مواجه شده و مجددا در جایگاه ۱۲۵جهان قرار گرفته است.
تمام دارندگان سهام عدالت که مدیریت مستقیم را انتخاب کرده اند، می توانند با مراجعه به درگاه sahamedalat.ir از وضعیت دارایی خود در ۳۶ شرکت بورسی مطلع شوند.
یکشنبه, 11 خرداد 1399 ساعت 08:33

گرمای تنور تورم تولید فروکش کرد

مرکز آمار ایران:کاهش ۱۰.۸ درصدی تورم تولید در سال ۹۸ براساس اعلام مرکز آمار نرخ تورم سالیانه تولید در سال گذشته ۳۶.۷ درصد بود که نسبت به سال ۱۳۹۷ کاهش ۱۰.۸ درصدی داشته است.
معاون برنامه‌ریزی صندوق نوآوری و شکوفایی از افزایش تقاضای ضمانت‌نامه شرکت‌های دانش بنیان از صندوق نوآوری در سال 98 خبر داد و گفت: صدور این میزان ضمانت نامه منجر به انعقاد بیش از 300 قرارداد برای فروش محصولات دانش بنیان در کشور شده است.
بانک آینده مجموعه ایران‌مال را میدان اجرای طرح ویژه «آینده‌داران» برای خرید اعتباری کرده است.
معاون امور اقتصادی وزیر اقتصاد و دارایی گفت: امیدواریم دولت از وضعیت نگهبان فعلی به دولت باغبان تغییر یابد و به محیطی برای رشد و شکوفایی تبدیل شود.
وزیر اقتصاد اظهار داشت: با شروع به کار این پنجره واحد، اخذ مجوز از 72.5 روز به 3 روز کاهش پیدا می‌کند. اخذ مجوز در مدت‌زمان میانگین 72.5 روز برای تجار بسیار زیاد است و مانع از سرمایه‌گذاری می‌شود.
چرا نئوکلاسی‌کهای وطنی درباره واقعیت‌های اجرای سیاست‌های پولگرایی همه واقعیت‌ها را نمی‌گوینداستاد اقتصاد دانشگاه علامه طباطبایی اظهار داشت: به مسئولان محترم بانک مرکزی نیز باید گوشزد کرد که نباید تحت عنوان هدفگذاری تورمی، نرخی را تعیین کرد که در درجه اول با استمرار سیاست‌های نادرست کنونی امکان پذیر نیست و…
سخنگوی ستاد راهبری آزاد سازی سهام عدالت، مهم ترین مصوبات نشست اخیر شورایعالی بورس و اوراق بهادار را تشریح کرد.
چهارشنبه, 07 خرداد 1399 ساعت 08:37

هدف‌گذاری تورم ۲۲ درصدی برای سال ۹۹

 بانک مرکزی طی بیانیه‌ای هدف نرخ تورم خود را برای بازه زمانی یک‌ساله، ۲۲ درصد با دامنه مثبت و منفی ۲ واحد درصد تعیین کرد همانطور که روز دوشنبه همتی وعده داده بود که بانک مرکزی چارچوب هدف‎گذاری نرخ تورم را بزودی منتشر خواهد کرد روزسه شنبه بانک مرکزی طی…
اعضای شورای اقتصاد عضو هیأت وزیران در جلسه وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در خصوص استفاده ایران از وام بانک جهانی برای تأمین تجهیزات بهداشتی و درمانی مبارزه با ویروس کرونا به استناد ماده ۲۰ قانون برنامه پنچ ساله ششم توسعه جمهوری اسلامی ایران و تبصره ۳ قانون بودجه…
سه شنبه, 06 خرداد 1399 ساعت 11:02

راهکار تامین کسری بودجه ۹۹ مشخص شد

انتشار اوراق بدهی گزینه ای است که دولت در کنار عرضه سهام شرکت‌ها و فروش اموال خود برای تامین کسری بودجه امسال معرفی کرده است.
پیش‌بینی صندوق بین‌المللی پول از اقتصاد ایران نشان می‌دهد که رشد نقدینگی از ۳۵.۸ درصد در سال ۹۸، به ۱۹.۵ درصد در سال جاری خواهد رسید که ۱۶.۳ درصد کاهش را نشان می‌دهد.
سه شنبه, 06 خرداد 1399 ساعت 10:31

فروش سهام عدالت آغاز شد

معاونت نظارت بر نهادهای مالی بورس و اوراق بهادر گفت: از امروز امکان فروش برای دارندگان و مشمولین سهام عدالت وجود دارد و در این مرحله دارندگان مجاز به فروش 30 درصد از سهام خود هستند.
سه شنبه, 06 خرداد 1399 ساعت 08:47

تداوم روند کاهشی تورم در اردیبهشت ماه

تورم اردیبهشت به ۲۹.۸ درصد رسید نرخ تورم سالانه اردیبهشت ماه ١٣٩٩ برای خانوارهای کشور به ۲۹.۸ درصد رسیده که این عدد نسبت به ماه قبل، ٢.٤ واحد درصد کاهش را نشان می‌دهد.
پنج شنبه, 01 خرداد 1399 ساعت 17:18

تورم اردیبهشت‌ماه به زیر ۳۰ درصد رسید

نرخ تورم سالانه اردیبهشت ماه ١٣٩٩ برای خانوارهای کشور به ۲۹.۸ درصد رسیده که این عدد نسبت به ماه قبل، ٢.٤ واحد درصد کاهش را نشان می‌دهد.
استاد اقتصاد دانشگاه تهران گفت: باید توجه کرد که اوراق بدهی در چه مقیاسی اگر منتشر شود، در آینده بحرانی از جنس یک گلوله برفی بزرگ شده بعنوان بدهی دولت بجا نمی‌گذارد.
استاد اقتصاد دانشگاه علامه تاکید کرد باید هرچه سریع‌تر، این بلوغ فکری به دست آید که راه نجات کشور از مسیر خلاقیت و تولید فناورانه می‌گذرد نه از طریق دامن‌زدن به سوداگری و مفت‌خوارگی و تلاش برای تبدیل آن به فرهنگ مسلط.
چهارشنبه, 31 ارديبهشت 1399 ساعت 09:36

سومین اقتصاد بزرگ جهان هم وارد رکود شد

آمارهای جدید نشان می‌دهد که در سه ماهه اول امسال، رشد اقتصادی ژاپن بیش از منفی سه درصد بوده است. پیش از این، آمریکا و چین نیز وارد رکود شده بودند.
سه شنبه, 30 ارديبهشت 1399 ساعت 11:51

تورم تولیدکننده به ۳۶.۷ درصد رسید

تغییرات میانگین شاخص کل قیمت تولیدکننده در چهار فصل منتهی به فصل زمستان ٩٨ نسبت به دوره مشابه در سال قبل با ١٣.٣ درصد کاهش به ٣٦.٧ درصد رسید.
استاد اقتصاد دانشگاه علامه طباطبایی اظهار داشت: ما باید هرچه سریع‌تر، این بلوغ فکری را حاصل کنیم که راه نجات کشور از مسیر خلاقیت و تولید فناورانه می‌گذرد نه از طریق دامن زدن به سوداگری و مفت خوارگی و تلاش برای تبدیل آن به فرهنگ مسلط.
دوشنبه, 29 ارديبهشت 1399 ساعت 09:31

مقایسه شاخص های توسعه ای در کشورهای مختلف

متوسط درآمد کشورهای جهان تا ۱۷۲ برابر با یکدیگر متفاوت است!
اقتصاددانان معتقدند که عرضه سهام اموال دولتی فواید اقتصادی همچون سودآوری شرکت‌های دولتی، تامین کسری بودجه، تشویق مردم به سرمایه‌گذاری در بورس، عمق‌بخشی به بازار سرمایه و مانع ایجاد حباب در آن و... در پی دارد که تحقق این فواید نیازمند اقداماتی است.
عرضه ارز توسط بانک مرکزی و صادرکنندگان غیرنفتی در سامانه نیما نسبت به هفته گذشته افزایش ۴۸ درصدی داشته است.
سه شنبه, 23 ارديبهشت 1399 ساعت 14:08

تاثیر حذف صفرها از پول ملی بر تورم چیست؟

یکی از کارشناسان اقتصادی می‌گوید اجرای طرح تغییر واحد پول ملی می‌تواند به گرد شدن ارقام خرد به بالا منجر شود که اگر راهکار مناسب برای آن اندیشیده نشود می‌تواند به افزایش فشار به دهک‌های پایینی جامعه منجر شود.
صفحه 1 از 154

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1399