اقتصاد کلان

مرکز آمار ایران اعلام کرد: نرخ تورم نقطه‌ای در آبان ماه ١٣٩٩ با ۵ درصد افزایش به عدد ۴۶.۴ درصد رسیده است.
معاون اقتصاد رییس جمهور اظهار داشت: 14 دسته از کسب و کارها شناسایی شده‌اند که شدیداً آسیب‌دیده بابت شیوع کرونا هستند که از جمله آنها واحدهای گردشگری است. برای این مشاغل یک ماه تنفس بابت اقساط تسهیلات دریافتی در نظر گرفته شده و اقساط آنها مشمول تاخیر و جریمه نمی‌شود.
مومنی، استاد اقتصاد دانشگاه علامه طباطبایی اظهار کرد که پدیده شگفت‌انگیزی که اخیراً مشاهده می‌شود اینکه یکی از اضلاع کلیدی مشارکت‌کننده در تصمیم‌گیری‌های اساسی کشور ناگهان ژست اپوزیسیون به خود گرفته است. این موضوع حکایت از آن دارد که همه ما به شدت نیازمند گفت‌و‌گوهای بیشتری با یکدیگر هستیم، برداشتم…
سه شنبه, 20 آبان 1399 ساعت 13:41

عامل افزایش قیمت ارز، عملکرد دولت است

استاد اقتصاد دانشگاه اصفهان اظهار داشت: باید توجه داشته باشیم که همیشه دولت‌های اول یعنی در دوره نخست خود قیمت دلار را ثابت نگه می‌دارند، به این دلیل که نیاز به رای داشتند. وقتی تاریخ را مروز کنیم می‌بینیم که همیشه جهش نرخ دلار در دوره دوم دولت‌ها رخ داده…
فرشاد مومنی، استاد اقتصاد دانشگاه علامه طباطبایی هشدار داد که که طی چند هفته اخیر تصمیم‌گیری‌ها در مسیر تورم‌زایی و تسهیل واردات در اقتصاد ایران به طرز غیرمتعارفی افزایش یافته است.
استاد اقتصاد دانشگاه علامه طباطبایی تصریح کرد: محاسبه‌های صندوق بین المللی پول می‌گوید اگر شکنندگی مالی دولت در سطحی بالاتر و سپس خانوارها و تولیدکنندگان فشار بیاورد، و منافع رانت خوارها و رباخواران در اولویت باشد و اگر هدف این باشد که در سال ۲۰۲۰ دولت ایران با کسری بودجه…
براساس اعلام مرکز آمار نرخ تورم تولید در بخش خدمات در تابستان امسال نسبت به بهار هفت واحد درصد رشد داشت.
افراد فعال در بخش اقتصاد غیررسمی نه با انتخاب خود، بلکه مجبور به فعالیت در بخش غیر رسمی شده‌‌اند و دولت‌‌ها در این زمینه نقش بسزایی دارند؛ این یکی از یافته‌های عباس خندان، از اعضای هیأت علمی دانشگاه خوارزمی است که در کتاب «اقتصاد غیر رسمی در ایران، اندازه و…
رییس کل بانک مرکزی اظهار داشت: سه هفته پیش هم گفتم، افرادی که در بازار ارز هستند مسائل ریسک را در نظر بگیرند. تغییرات مهمی در بازار رخ می‌دهد و به تدریج به سمت ثبات پیش خواهد رفت.
با حکمی از سوی وزیر صنعت، معدن و تجارت، عباس قبادی به عنوان دبیر کارگروه تنظیم بازار کشور منصوب شد.
رئیس دیوان محاسبات کل کشور خبر داد که موضوع تخصیص ارز ۴۲۰۰ تومانی یکی از اصلی‌ترین و جدی‌ترین پرونده‌ها در دیوان محاسبات است.
مجلس چهارشنبه گذشته در حالی طرح الزام دولت به پرداخت یارانه کالاهای اساسی را تصویب کرد که نااطمینانی نسبت به منبع تامین مالی آن، نگرانی‌ها درباره تشدید تورم را افزایش داده است.
چهارشنبه, 07 آبان 1399 ساعت 14:11

زمان واریز یارانه ۵۵ تا ۲۰۵ هزار تومانی

کمک های معیشتی بین ۵۵ تا ۲۰۵ هزار تومانی ساعت ۲۴ روز شنبه (دهم آبان) به حساب خانوارهای مشمول واریز می شود.
یک تحلیلگر اقتصادی با بیان اینکه ارزش پولی ملی در حال افول است، گفت: زمانی ریال باثبات می‌شود که اقتصاد کشور به سامان برسد. متاسفانه مجموعه بی‌نظم اقتصاد کشور بر هیچ یک از اصول، قواعد و الزامات علم اقتصاد استوار نیست و غیر واقعی است.
مرکز آمار اعلام کرد: فاصله تورمی دهک‌ها در مهرماه به ٨.١ درصد رسید که نسبت به ماه قبل (٦.٥ درصد) ١.٦ واحد درصد افزایش داشته است.
رئیس کمیسیون اقتصاد سلامت اتاق بازرگانی تهران می‌گوید برخی اقدامات و اظهارنظرهای مقامات بانک مرکزی درباره ارز حاصل از صادرات فرار رو به جلوست و نتیجه ای جز افزایش اضطراب جامعه ندارد.
دوشنبه, 05 آبان 1399 ساعت 11:43

عدم پیوستن به FATF صادرات را محدود کرد

یک استاد اقتصاد دانشگاه اظهار داشت: وقتی مقررات FATF را نمی‌پذیریم، پول باید به صورت چمدانی وارد کشور کنیم و امروز صادرکنندگان دچار مشکلات عدیده‌ای می‌شوند از جمله اینکه بابت هر اقدامی معطلی‌های طولانی دارند.
مرکز آمار ایران اعلام کرد که نرخ تورم نقطه‌ای در مهر ۹۹ به ۴۱.۴ درصد رسید که به این معناست که خانوارها به‌طور میانگین ٤١.٤ درصد بیشتر از مهر سال گذشته برای خرید یک «مجموعه کالاها و خدمات یکسان» هزینه کرده‌اند.
رئیس رئیس موسسه دین و اقتصاد این پرسش را مطرح کرده است که اگر گفته می‌شود منابعی وجود ندارد، محل تامین تعهدات مالی سنگین جدیدی که در چند ماه اخیر با ظاهر مردم‌گرایانه در دستور کار گرفته، کجا است؟
مدیر سایت منطقه ویژه اقتصادی لامرد گفت: عملیاتی شدن طرح های توسعه ای فرودگاه و منطقه ویژه اقتصادی لامرد با مشارکت بخش خصوصی یا دولتی، دارای منافع دو جانبه است.
استاد اقتصاد دانشگاه علامه طباطبایی اظهار داشت: فاجعه‌آمیزترین و البته گویاترین داده مطرح شده در گزارش مجمع جهانی اقتصاد مربوط به رتبه ایران در تنظیم‌گری مالی و کنترل رفتارهای پرفساد و نابرابرساز بانک‌ها و بویژه بانک‌های خصوصی است که رتبه آخر جهان را در میان کل کشورهای مورد بررسی دارد،…
معاون امور صنایع وزارت صمت با تبیین اولویت‌های ۳۵گانه وزارت صنعت، معدن و تجارت که از سوی رییس جمهور ابلاغ شد، حمایت از تولید داخلی و جلوگیری از ورود کالاهای مشابه داخلی مورد تاکید قرار داد و گفت : 86 درصد واردات به مواد اولیه و کالاهای واسطه ای، اجزاء…
وزیر اقتصاد با اعلام اینکه وضعیت بازارسهام تنها با نوسان شاخص سنجیده نمی‌شود و بورس ایران در حال رسیدن به بورس مدرن است، گفت: دولت از طریق ادامه برنامه‌های توسعه، بازارسرمایه را رونق می‌دهد.
جدیدترین آمار منتشر شده از سوی وزارت صنعت، معدن و تجارت نشان می‌دهد که در ۵ ماهه اول امسال حدود ۳۱ درصد از کل ثبت نام کنندگان دریافت تسهیلات رونق تولید دریافت کرده اند.
دبیرکل خانه کارگر می‌گوید: ضروری است که هیات وزیران، مجلس، شورای پول و اعتبار، شورای اقتصاد و بانک مرکزی در گزارش‌هایی، بدون غنا دادن به اعمال برخی بانک‌ها روشن کنند که چگونه آنها در ۱۰ سال گذشته به غیرمولدها پناه داده‌اند؛ غیرمولدهایی که باید به عنوان مجرم محاکمه شوند. بانک‌ها…
استاد دانشگاه علامه اعتقاد دارد که باید از نگاه فقرا به مسائلی نظیر حمل و نقل و مسکن نگریسته شود و هرگز نباید اسیر فریادها و فضاساری جریاناتی شد که می‌خواهند نگاه رانتی و ترحمی به فقر را نهادینه کنند.
وزیر پیشنهادی صنعت، معدن و تجارت گفت: اولویت اول من تامین کالاهای اساسی و سفره مردم است، امروز سفره مردم خالی و خالی‌تر شده است، آن هم مردمی که پای نظام جمهوری اسلامی ایران ایستاده‌اند.
رییس اتاق بازرگانی تهران اظهار داشت: فشار بر طبقه محروم غم انگیز است. ارزش یارانه نقدی دریافتی یک نفر در ماه برابر با قیمت یک شانه تخم‌مرغ شده است.
به گفته رئیس پارلمان بخش خصوصی، اقتصاد کشور نیاز به اقدام اورژانسی داردف ولی مریض بدحال اقتصاد ایران را نمی‌توان مدام در اورژانس نگه داشت وگرنه وضع گذشته ادامه خواهد داشت.
دولت همچنین پیش‌بینی کرده است که در سال آینده حقوق‌ها 25 درصد افزایش یابد رئیس‌ جمهوری بخشنامه بودجه سال ۱۴۰۰ را به تمامی دستگاه‌های اجرایی ابلاغ کرد. سازمان برنامه و بودجه کشور موظف است بر اساس این بخشنامه سند اجرایی سال ۱۴۰۰ را تنظیم کند.
صفحه 1 از 158

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1399