سه شنبه, 16 مرداد 1397 ساعت 08:55
کد خبر: 42225

اطلاعات تکميلي

  • پرداخت ارز مسافرتی متوقف شد؛

می‌فروشیم اما هنوز نمی‌دانیم به چه قیمتی

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

عصراقتصاد: شامگاه یکشنبه ۱۴ مرداد ماه، عبدالناصر همتی (رئیس کل بانک مرکزی) گفت: ارز مسافرتی از این به بعد آزاد است و مسافران برای تأمین ارز خود می‌توانند به صرافی‌ها مراجعه کنند. ولی کسانی که حواله دریافت کرده‌اند می‌توانند با نرخ قبلی، ارز خود را دریافت کنند.

همتی افزود: باتوجه به مشکلاتی که در ماه‌های اخیر ایجاد شده؛ زین پس با تصمیم دولت خرید و فروش ارز مجددا توسط صرافی‌ها انجام می‌گیرد و به‌این ترتیب متقاضیان ارز مسافرتی و خدماتی می‌توانند ارز مورد نیاز خود را از طریق صرافی‌ها تأمین کنند.

رئیس کل بانک مرکزی در پاسخ به این سؤال که چه نرخی برای ارز در بازار در نظر گرفته شده، گفت: ما هیچ نرخی در نظر نمی‌گیریم بلکه سعی می‌کنیم بازار را مدیریت کنیم و قیمت توسط بازار تعیین می‌شود.

بنابراین در سیاست جدید ارزی دیگر خبری از پرداخت ارز مسافرتی با نرخ رسمی نیست و معامله آن در صرافی‌ها انجام خواهد شد؛ با این حال فعلا ثبت نام دریافت ارز مسافرتی به روال قبل همچنان در بانک‌ها ادامه دارد تا اینکه بخشنامه جدید به آنها ابلاغ شود. به‌ این ترتیب پس از مدتها بحث، انتقادات و پیشنهادات از سوی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری و دفاتر خدمات مسافرتی، ارز مسافرتی حذف شد.

در جریان سیاست ارزی دولت که از ۲۱ فروردین ماه به اجرا درآورده و ارز مسافرتی را با نرخ ۴۲۰۰ تومان و با محدودیت سقف ۱۰۰۰ یورو ارائه کرد، با توجه به اینکه قیمت در بازار غیررسمی به مرور افزایشی شد و یورو تا بیش از ۱۳ هزار تومان پیش رفت این اختلاف قیمت موجب ایجاد رانت در این بخش شد و برخی معتقد بودند که دلیلی وجود ندارد که بانک مرکزی ارز موجود در ذخایر را صرف پرداخت مسافران کند.

اما بعد از مدت‌ها بحث، حاشیه و گمانه‌زنی در مورد تغییر سیاست در تامین ارز مسافرتی در نهایت بسته جدید ارزی بانک مرکزی حاوی خبری مبنی بر حذف ارز رسمی برای این بخش بود. بر این اساس دیگر قرار نیست از زمان اجرایی شدن بسته ارزی بانک‌ها اقدام به ارائه ارز مسافرتی با نرخ رسمی دلار که حدود ۴۴۰۰ تومان و یورو تا ۵۰۰۰ تومان بود، کنند.

بر اساس سیاست جدید و آن طور که همتی-رئیس کل بانک مرکزی- اعلام کرد قرار است با به رسمیت شناختن بازار ارز و فعالیت مجدد صرافی‌ها ارز مسافرتی نیز در بازار آزاد و از کانال صرافی‌های مجاز تامین شود، بنابراین متقاضیان می‌توانند با مراجعه به صرافی‌ها ارز مورد نیاز را تامین کنند. با اینکه فعلا بانک مرکزی هیچ اطلاع‌رسانی در مورد نحوه پرداخت این ارز در صرافی‌ها نداشته ولی مشخصا این طور نخواهد بود که هر مسافر به میزان  دلخواه بتواند ارز را تهیه کند.

روزگذشته ایسنا در گزارشی آورده بود، در مراجعه به شعب ارزی بانک‌های عامل پرداخت کننده ارز مسافرتی، این‌گونه اعلام شد که فعلا تا زمانی که بخشنامه بانک مرکزی برای توقف ثبت نام به آنها ابلاغ نشود، همچنان پرداخت ارز ادامه خواهد داشت ولی از آن به بعد این جریان به کانال صرافی‌ها می‌رود؛ هرچند با اینکه مشخص نیست دقیقا با چه ساز و کاری اجرایی می‌شود، احتمالا همراه با تعیین سقف خواهد بود. به گونه‌ای که عنوان می‌شود بعید نیست همین سقف موجود ۵۰۰ تا برای کشورهای هم‌مرز و مشترک‌المنافع و ۱۰۰۰ یورو برای سایر کشورها همچنان رعایت شود. در رابطه با قیمت‌گذاری آن نیز باید گفت که بر اساس قیمت تعیین شده در صرافی‌ها این ارز پرداخت می‌شود که این قیمت نیز برگرفته از قیمتی است که در بازار ثانویه ارز تعیین می‌شود و می‌تواند تا ۸۰۰۰ تومان باشد. در بازار ثانویه ارز که ارز حاصل از صادرات، عرضه و واردکنندگان آن را دریافت می‌کنند، نرخ به طور توافقی تعیین خواهد شد که رئیس کل بانک مرکزی فعلا در مورد آن صحبتی نکرد و باید منتظر بود تا زمان راه‌اندازی این بازار قیمت تعیین شود. آن گاه صرافی‌ها قرار است با حدود ۵ درصد بالاتر قیمت‌های خود را تعیین و مبادله کنند. بنابراین ارز مسافرتی نیز شامل این قیمت خواهد شد.

در همین خصوص مهر نیز گزارشی منتشر کرد مبنی بر اینکه روزگذشته بانک هایی که حواله ارزی مسافران را دریافت می کردند مملو از مسافرانی بودند که با مدارک خود جهت گرفتن حواله ارزی به بانک ها مراجعه کرده بودند. آنها تا ساعت ده صبح منتظر ماندند تا بانک، نرخ امروز یورو و دلار را به آنها اعلام کند که در نهایت در بانک های ارزی یورو به نرخ ۵ هزار و ۱۵۰ تومان فروخته شد.

در ساعات نزدیک به ۱۲ ظهر که دیگر بانک ها نسبت به ارائه ارز دولتی اقدام نمی‌کردند بر جمعیت مسافران در بانک ها افزوده می شد تا اینکه متصدیان بانک‌ها به مردم اعلام کردند که تنها تا ساعت ۱۳ حواله ارزی داده می شود.

از سوی دیگر و از آنجا که رئیس بانک مرکزی گفته بود از این پس متقاضیان ارز مسافرتی به صرافی‌ها مراجعه کنند، از صبح، مسافران در جلوی درب صرافی‌های میدان فردوسی در رفت و آمد بودند اما همچنان با کاغذهای پشت شیشه که نوشته شده بود: «خرید و فروش ارز تا اطلاع ثانوی انجام نمی شود» مواجه می شدند.

مردم و مسافران در حوالی صرافی ها هنوز هم در رفت و آمد هستند تا ببینند بالاخره چه زمانی این کاغذها از روی شیشه صرافی ها برداشته می شود. صراف ها به مردم و کسانی که می خواهند ارز حتی برای سفر خود خریداری کنند، می گویند« از سه شنبه می فروشیم اما هنوز نمی دانیم به چه نرخی.»

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395