یکشنبه, 05 اسفند 1397 ساعت 00:00
کد خبر: 53706

اطلاعات تکميلي

  • براساس اظهارات دبیرکل کانون صرافان مطرح شد

وقت کشی برای FATF بهترین هدیه به سوداگران ارزی

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

 سمیه بابایی

عصراقتصاد: روز جمعه گروه ویژه اقدام مالی با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد که برای چهار ماه دیگر قرار گرفتن نام ایران در لیست سیاه گروه ویژه اقدام مالی را تعلیق کرد.

گروه ویژه اقدام مالی در جلسه اخیر خود مدعی شده است که ایران هنوز همه درخواست‌ها برای رعایت استانداردهای مورد قبول این سازمان را کامل نکرده است.
گروه ویژه اقدام مالی با انتشار بیانیه‌ای، مدعی شده است: اگر ایران تا ژوئن سال ۲۰۱۹ قوانین مورد نظر در راستای استانداردهای «اف ای تی اف» را اجرایی نکند، این سازمان بر افزایش بررسی‌ها و نظارت بر نهادهای مالی مستقر در ایران تاکید دوچندان و بیشتری خواهد کرد.
این درحالی است که طی هفته گذشته قیمت ارز با نوساناتی همراه بود، رئیس کل بانک مرکزی با تشریح عوامل تاثیرگذار در نرخ ارز، عامل مهم روانی اجلاس FATF  را مزید برعلت دانست تا قیمت ها در بازار ارز دچار تغییر شوند .
در این راستا، روز جمعه همزمان با خبر تمدید تعلیق ایران در لیست سیاه گروه ویژه اقدام مالی، بانک مرکزی به این موضوع واکنش نشان داد. روابط عمومی بانک مرکزی ضمن تقدیر از نهادهای تصمیم گیر کشورمان که با تصویب دو لایحه اصلاح قوانین مربوط به مبارزه با پولشوئی و مبارزه با تأمین مالی تروریسم، زمینه تمدید مجدد تعلیق اقدام تقابلی علیه ایران را موجب شدند، از تصمیم گروه ویژه اقدام مالی (FATF ) استقبال کرد. روابط عمومی بانک مرکزی ابراز امیدواری کرد دو لایحه باقی مانده نیز هرچه زودتر تعیین تکلیف شود.
روابط عمومی بانک مرکزی همچنین اعلام کرد با اینکه ابزار اعلام شده از طرف سه کشور اروپایی برای تجارت و کانال مالی با ایران بسیار کمتر از تعهد اروپایی ها برای جلوگیری از شکست برجام می باشد، لیکن برای نشان دادن تعامل، بزودی شرکت متناظر با آن را که در جریان تأسیس می باشد، جهت شروع همکاری با اروپا معرفی می کند.
درخصوص تاثیر تصویب لوایح FATF بر بازار ارز و نقل و انتقالات مالی با رضا ترکاشوند، دبیرکل کانون صرافان به گفت وگو نشستیم .ترکاشوند معتقد است عوامل روانی و شایعات و صحبت ها در خصوصFATF   در نوسانات روزهای گذشته بازار ارز موثر بوده است.
رضا ترکاشوند، دبیرکل کانون صرافان درخصوص تاثیر تصویب لوایح FATF  بر بازار ارز ایران گفت: بخش عمده نوسانات بازار ارز درکشور ما به دلیل عوامل روانی و اقتصادی است؛ درخصوصFATF  نیز باید تاثیرات آن در دو جنبه روانی و بخش واقعی اقتصاد بررسی شود .
وی افزود:FATF  در بعد روانی جامعه بسیار مهم است و هرگونه شوکی در این بخش می تواند وضعیت ارزی ما را توسط افراد اثرگذار در این حوزه، ملتهب یا آرام کند .

سهولت در نقل و انتقالات مالی با تصویب FATF

دبیرکل کانون صرافان در پاسخ به اینکه تصویب نشدن FATF   درحوزه واقعی اقتصاد چه میزان تاثیرگذار است، اظهارکرد: تصویب لوایح FATF  می تواند در نقل و انتقالات ارزی به کشور کمک کند؛ بنابراین حتی در صورت تحریم بودن بانک های داخلی می توان با کشورهایی که در تحریم نیستند، مبادلات مالی داشته و به رعایت شفافیت های لازم متهد شویم .
ترکاشوند با بیان اینکه تصویب لوایحFATF  به سهولت در نقل و انتقالات مالی با سایر بانک های دنیا کمک می کند، بیان کرد: بیشترین تاثیر این لوایح در اقتصاد ایران بر شفافیت در حوزه های پولی و به ویژه سیستم بانکی است. اگر سیستم بانکی در بخش معاملات، ترازنامه ها و حسابرسی انجام شده دقت های لازم صورت گیرد و با رعایت استانداردهایFATF  و شیوه های استاندارهای حسابرسی، به شفافیت و واقعی شدن معاملات منجر می شود.
 وی در ادامه تاکید کرد: افراد در هنگام سرمایه گذاری باید درخصوص بانک مد نظر اطلاعات کامل داشته باشند، همچنین اینکه آیا گزارش های مالی آن واقعی و قابل اعتناست یا خیر. در این شرایط می توان با خیال راحت در پروژه های مربوط به شرکت های سرمایه گذاری وابسته به بانک یا خود بانک سرمایه گذاری کرد .
دبیرکل کانون صرافان در ادامه مجددا تاکید کرد : تصویب لوایحFATF   در سه بخش روانی ، بخش واقعی اقتصاد و سرمایه گذاری و شفافیت مالی موثر است ؛ اما نکته مهم این است که با تصویب این لوایح ، انتظار برای بازار ، مردم و فعالان اقتصادی ایجاد نشود که بلافاصله همه درهای دنیا روی ما گشوده شده و همه چیز تغییر می کند.

پذیرش FATF به معنای شفافیت در مبادلات است

به گفته ترکاشوند، با تصویبFATF  به دنیا نشان می دهیم که در مبادلات خود شفاف بوده و شفافیت را می پذیریم. درصورت پذیرش این لوایح حدود 95 درصد اقتصاد، فعال و شفاف تر شده و فقط 5 درصد آن به دلایلی دچار مشکل می شود که با راهکارهای مناسب می توان آن را برطرف کرد .
وی در خصوص تاثیر تصویبFATF  بر فعالیت صرافی های کشور، تصریح کرد: در این شرایط در جابه جایی های بین المللی و تبادلات مالی به راحتی فعالیت خواهیم کرد؛ بنابراین جابه جایی ها آسان تر و طرف مقابل شرایط ما را راحت تر می پذیرد، درنتیجه هرچه عملکرد ما مبهم تر باشد، ارتباط با سایر کشورها دشوارتر خواهد بود.

کاهش قیمت ارز در صورت تصویبFATF  

ترکاشوند با تاکید براینکه پذیرشFATF   به این معنا نیست که تحریم های بانکی به سرعت برطرف شود، خاطرنشان کرد : قیمت ارز به دلیل عوامل روانی قطعا کاهش می یابد و امنیت بیشتری از طرف بازیگران بازار ارز احساس خواهد شد.
دبیرکل کانون صرافان در پایان درخصوص آینده بازار ارز، بیان کرد : با توجه به مولفه های متعدد در نرخ ارز، نمی توان پیش بینی دقیقی از آینده این بازار داشت. موضوعاتی مانند نقل و انتقالات پولی ، نفت ، عرضه و تقاضا در قیمت ارز موثر است ؛ بنابراین فقط یک فاکتور نبوده که با برطرف شدن آن سایر عوامل نیز حل شود .
 
 

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395