یکشنبه, 20 مرداد 1398 ساعت 08:28
کد خبر: 60030

اطلاعات تکميلي

  • پیروزبخت اعلام کرد

برگزاری دوره های آموزشی استاندارد کالاهای وارداتی برای فعلان اقتصادی

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

 

 

عصراقتصاد: رئیس سازمان ملی استاندارد ایران با تاکید بر اطلاع رسانی و آگاهی بخشی به فعالان اقتصادی در خصوص استاندارد محصولات وارداتی و صادراتی اظهار کرد: بسیاری از فعالان اقتصادی از قوانین استاندارد واردات اطلاع کافی ندارند و از سازمان استاندارد استان ها درخواست کرده ایم که برای آن ها دوره های آموزشی برگزار شود.

نیره پیروز بخت طی سفری با حضور معصومه آقاپور نماینده مردم تبریز در مجلس و جمعی از خبرنگاران از چند واحد تولیدی این شهر بازدید کرد.
 

رویکرد سازمان استاندارد نظارت فرایندی است

رئیس سازمان ملی استاندارد ایران در نشست خبری تاکید کرد که رویکرد سازمان استاتدارد نظارت بر کل فرایند تولید یک کالا یعنی از مرحله واردات مواد اولیه، ساخت و تولید، توزیع و رسیدن به دست مصرف کننده نهایی است.
پیروز بخت خاطر نشان کرد: در سال  حمایت از کالای ایرانی سیاست های خاصی را در سازمان رقم زدیم تا تولید ایرانی تسهیل و تقویت شود و در همین راستا قانون تقویت نظام استاندارد در مجلس تصویب و پایان سال ۹۶ ابلاغ شد.
وی افزود: سازمان استاندارد به دنبال این است که نگرش های نوین و جدید را در استانداردسازی پیاده سازد، تا امکان رقابت پدیری محصولات ایرانی در دنیا را تقویت کند.
پیروزیخت تحریم های ظالمانه علیه ایران را بهانه ای برای کمک مضاعف سازمان استاندارد به واحدهای تولیدی دانست و تغییر برخی آیین نامه ها و هنچنین تفاهم سازمان با وزارت بهداشت به منظور  کنترل تجهیزات پزشکی را از جمله این همکاری ها دانست.
وی به سه بسته حمایتی مصوب شورای عالی استاندارد که شامل حمایت از صادرات، حمایت از واردت و حمایت از کالاهای تولیدی داخلی می شود، اشاره کرد و گفت: انطباق محصولات صادراتی با استاندارد ایران، استاندارد کشور مقصد و مسایل فنی از جمله موارد این بسته های حمایتی است. همچنین حمایت از تولیدات واحدهای تولیدی داخلی شامل تسهیلات ویژه می شود.
پیروزبخت ادامه داد:سازمان استاندارد نگاه مشاوره ای را جایگزین نگاه پلیسی به واحدهای تولیدی کرده است تا فعالان تولیدی بتوانند محصولات با کیفیت و قابل رقابت را با سرعت و شرایط بهتری عرضه کنند.
رئیس سازمان استاندارد بیان کرد: توسعه پوشش استاندارد برای همه محصولات داخلی از جمله کالا و خدمات از تاکیدات مقام معظم رهبری بود که به منظور تحقق آن، ۸۰هزار کالا را برای تدوین استاندارد شناسایی کردیم. با توجه به زمان بر بودن این روند، برای استاندارد آن ها از منابع موجود بین المللی استفاده می کنیم.
 استاندارد

ارتقا ۴۵رتبه ای ایران در شاخص تجارت فرامرزی

پیروزبخت اظهار کرد: رتبه ایران در شاخص تجارت فرامرزی از ۱۶۱ به ۱۱۶ رسیده  که یعنی طی دو سال وضعیت ایران و تسهیل واردات و صادرات ۴۵رتبه ارتقا پیدا کرده است.
رییس سازمان ملی استاندارد همچنین پیش تر در نشست شورای استاندارد آذربایجان شرقی، پس از شنیدن خواسته تولید کنندگان و صاحبان صنابع آذربایجان شرقی تاکید کرد: واحدهای تولیدی معتبر، بنام، صاحب برند، دارای پروانه کار و علامت استاندارد در واردات برخی از مواد اولیه و قطعات از این پس دیگر به دنبال تعهد محضری نخواهند بود و سازمان استاندارد با تعهد خود واحد تولیدی، کالا را ترخیص و در اسرع وقت آزمایشات لازم را انجام می دهد.
پیروزبخت افزود: قدم های مثبتی در مسیر حل مشکلات صاحبان صنایع در کشور برداشته شده و در راستای تقویت و توسعه نظام استاندارد، نیازمند همکاری دستگاه های دولتی و خصوصی با این سازمان هستیم.
وی با بیان اینکه با همه دستگاه های حوزه تجارت، جلسه هماهنگی تشکیل داده ایم تا در حداقل زمان رسیدگی به فعالیت های مرتبط با واحدهای تولیدی در جهت صادرات و واردات انجام گیرد، اضافه کرد: در این راستا با وزارت خانه های مربوطه هماهنگ شده ایم تا فرآیند یکسان نمونه برداری و آزمایشات اجرایی شود و خروجی یکسانی داشته باشیم تا قانون بهتر اجرا شود.
پیروزبخت گفت: رییس جمهوری نیز در این ارتباط در جلسه هیات دولت بر ضرورتمتصل شدن سامانه دستگاه ها به هم تاکید کردند تا مشکلات صنعتگران و تجار در این زمینه حل شود و بر این اساس تا پایان سال اتفاق خوشایندی در کشور در این زمینه رخ می دهد.
وی همچنن با اشاره به اینکه 30 محصول دانش بنیان در کشور گواهینامه استاندارد دریافت کرده اند، گفت: به دنبال این هستیم تا شرکت های دانش بنیان بتوانند برای محصولات خود گواهی انطباق دریافت کنند تا از این ظرفیت در جهت سیاست های اقتصاد مقاومتی بیشتر استفاده و اثبات کنیم که دارای اقتصاد درون زایی هستیم که منجر به تولید محصولات دانش بنیان شده و استاندارد نیز این محصولات را برای تولید داخل و صادرات تایید می کند.
 

استقبال فعالان صنعت آذربایجان شرقی از استاندارد

استاندار آذربایجان شرقی نیز گفت: آذربایجان شرقی از جمله استان های مهم کشور در حوزه اقتصادی است و در تولید برخی محصولات مانند شیرینی و شکلات و قطعات خودرو جزو قطب های صنعتی کشور به شمار می رود.
محمدرضا پورمحمدی با بیان اینکه تبریز و آذربایجان مهد مکتب های فرهنگی، اقتصادی و تجاری هستند، افزود: این پیشتازی در عرصه صنعت و صادرات، نیازمند حمایت و توجه بیشتر است که سازمان استاندارد یکی از مهم ترین مراجع موثر در این زمینه است.
وی، نظارت و اعمال استاندارد را یک بحث حاکمیتی دانست و ادامه داد: با توجه به این موضوع، برون سپاری کامل نظارت بر استانداردسازی به بخش خصوصی مقدور نیست و بر این باور هستیم که همکاری بخش خصوصی و بخش دولتی در این مسیر راهگشا خواهد بود.
پورمحمدی با تاکید بر ارزیابی و اعمال استاندارد در استان، ابراز کرد: احداث چند آزمایشگاه مرجع در مراکز علمی و پارک علم و فناوری استان، ضروری است و باید توان و امکانات و استانداردها به روزرسانی شود.
وی با اشاره به اینکه صنایع ما ابایی از استاندارد ندارند و از آن استقبال می کنند، ادامه داد: ضمن اینکه وضعیت استاندارد در استان مطلوب است، ولی باید مجموعه هایی که تولیداتشان کم کیفیت هستند، مواخذه شوند.
وی خاطرنشان کرد: دانشگاه های استان در عرصه هایی که نیاز به تدوین استاندارد و یا نیاز به به روزرسانی و بومی سازی استانداردها دارند، آماده همکاری هستند و باید از ظرفیت آنها استفاده شود.

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1399