چاپ کردن این صفحه
شنبه, 11 خرداد 1398 ساعت 00:00
کد خبر: 57043

اطلاعات تکميلي

  • روحانی در راهپیمایی روز جهانی قدس:

معامله قرن به ورشکستگی قرن تبدیل خواهد شد

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

 عصراقتصاد:به رسم هر سال، مردم ایران و جهان روز گذشته، آخرین جمعه ماه رمضان و روز جهانی قدس را با حضور در راهپیمایی گرامی داشتند و حمایت خود را از مردم مظلوم فلسطین این بار با شعار «نه به معامله قرن» اعلام کردند.

امام خمینی(ره)، ۱۳ رمضان ۱۳۹۹ق (۱۶ مرداد ۱۳۵۸ش) در پیامی خطاب به مسلمین ایران و جهان، آخرین جمعه ماه رمضان را روز قدس نامید و از مسلمانان جهان و دولت‌های اسلامی خواست برای کوتاه کردن دست دولت اسرائیل و پشتیبانان آن به هم بپیوندند. پیام مذکور در واکنش به حمله نیروهای اسرائیلی به مسجدالاقصی و همچنین بمباران جنوب لبنان صادر شد.
معامله قرن طرح پیشنهادی رئیس جمهوری آمریکا برای صلح میان فلسطین و اسرائیل است و نمایندگان فلسطین با آن مخالفت کرده اند.
آن ها دلیل مخالفت خود با این طرح را نقض قوانین بین الملل در خصوص حق تعیین سرنوشت ملت فلسطین اعلام کرده و از تشکیلات خودگردان فلسطین خواستند اقدام به اجرای توافقنامه‌های آشتی ملی کند و مجازات‌های اعمال شده بر غزه را بردارد. محمود عباس، رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین نیز از معامله قرن به عنوان معامله شرم یاد کرده است.
«معامله قرن» به نوعی قرار است در مرحله اول کشورهای عربی را به سرمایه‌گذاری بیشتر در کرانه باختری و نوار غزه تشویق کند که برخی کارشناسان هدف اصلی را نفوذ آمریکا در کشورهای ثروتمند حوزه خلیج فارس بیان کرده اند. جرد کوشنر داماد دونالد ترامپ از معماران اصلی این طرح است. همچنین قرار است کنفرانس اقتصادی بحرین در همین راستا در تاریخ 25 و 26ژوئن برگزار شود. تا کنون عربستانی‌ها، اماراتی‌ها، قطری‌ها همراه با کشور میزبان یعنی کشور بحرین دعوت به شرکت در این کنفرانس را پذیرفته‌اند اما نمایندگان فلسطینی خواستار برگزاری نشستی ملی در نوار غزه به موازات برگزاری کنفرانس اقتصادی بحرین با حضور تمامی گروه‌ها و انجمن‌ها و نهادهای فلسطینی شدند.
جزئیاتی از این طرح که تا حدی به نفع فلسطینی‌هاست عبارتند از اینکه:
- فلسطین متشکل از کل منطقه "الف" و منطقه "ب" در کرانه باختری و بخش‌هایی از منطقه "ج" است که در مجموع ۹۰ درصد کرانه باختری را شامل می‌شود. همچنین پایتخت آن در داخل یا نزدیکی مرزهای شهرداری اشغالگران در قدس یا در نزدیکی آن و احتمالا شامل منطقه‌ای از شعفاط تا العیسویه، ابودیس و جبل المکبر باشد.
- یک سازمان بین‌المللی بر یک اداره مشترک اسرائیل - تشکیلات خودگردان فلسطین برای مدیریت مناطق پیرامون شهر قدیمی قدس نظارت می‌کند.
- یک نهاد مشترک اردن-تشکیلات خودگردان فلسطین مکان‌های اسلامی شهر قدس را کنترل می‌کند.
- مصر، اردن و لبنان حقوق بیشتر در اختیار ساکنان فلسطینی خود قرار می‌دهند.
- ساکنان یهودی در شهرهای کوچکتر کرانه باختری جا به جا می‌شوند.
- یک گذرگاه زمینی کرانه باختری و غزه را به هم متصل می‌کند.
- غزه هنگامی که تشکیلات خودگردان فلسطین کنترل آن را دوباره به دست می‌آورد به فلسطین ملحق می‌شود.
- واشنگتن یک بسته کمک اقتصادی هنگفت (شاید به میزان ۴۰ میلیارد دلار و یا به نوعی ۲۵ هزار دلار به ازای هر فلسطینی ساکن کرانه باختری) برای تشکیلات خودگردان فلسطین در نظر می‌گیرد.
- فلسطین دسترسی موقت به بنادر و فرودگاه‌های گزینش شده در اسرائیل تا زمانی که یک سری تأسیسات انحصاری با استفاده از اعتبارات خارجی برای تشیکلات خودگردان فلسطین ساخته شود، پیدا می‌کند.
در ازای آن نیز فلسطینی‌ها باید یک سری محدودیت‌ها را بپذیرند از جمله:
- تداوم کنترل ارتش اسرائیل بر مرزهای فلسطین دسترسی‌های هوای و دریای آن و دره اردن.
- به رسمیت شناختن قانونی شهرک‌های یهودی بزرگتر به میزان ۱۰ درصد از خاک کرانه باختری و شاید الحاق این شهرک‌ها به اسرائیل از سوی دولت آمریکا.
- صرف نظر کردن از حق بازگشت فلسطینی‌ها ساکن خارج از سرزمین‌های اشغالی در ازای دریافت غرامت.
مردم ایران نیز روز گذشته در راهپیمایی روز قدس مخالفت خود را با معامله قرن اعلام کردند. مسئولان نیز در این مراسم در کنار مردم حاضر شدند.
رئیس جمهوری در راهپیمایی پرشور مردم تهران در روز جهانی قدس با تاکید بر اینکه توطئه های استکبار و متجاوزین علیه قدس شریف و فلسطین به نتیجه نخواهد رسید ، اظهارداشت: تردید نداریم که پیروزی نهایی از آن حق و فلسطین خواهد بود و سرزمین فلسطین مامنی برای مسلمانان ، مسیحیان و یهودیان خواهد گردید.
حسن روحانی با  بیان اینکه دشمنان اسلام در دو سال گذشته توطئه های جدیدی علیه قدس طراحی کرده اند که البته به نتیجه نرسیده است ، خاطرنشان کرد: دشمنان قدس را  پایتخت رژیم صهیونیستی اعلام کردند که جز یکی دو کشور کوچک هیچ کشوری در جهان از آن حمایت نکرد. آنان همچنین جولان را از آن رژیم صهیونیستی  معرفی کردند که هیچ کشور و نهاد بین المللی  از آن حمایت نکرد.
وی تاکید کرد: بی تردید موضوع معامله قرن نیز به ورشکستگی قرن تبدیل خواهد شد و قطعا به نتیجه نخواهد رسید.
پیام روحانی به سران کشورهای اسلامی در اجلاس مکه
همچنین روحانی روز گذشته به سران کشورهای اسلامی در اجلاس مکه پیام داد و از آن ها خواست که اختلافات درون خانواده جهان اسلام را کنار بگذارند.
اسحاق جهانگیری معاون اول رییس جمهور نیز در حاشیه راهپیمایی روز قدس در گفتگو با خبرنگاران اظهار کرد: این برهه تاریخی فعلی مقطعی است که رییس جمهور آمریکا برخلاف همه قراردادها و توافقات بین المللی موضوع معامله قرن را با این انگیزه مطرح کرده که تمام حقوق فلسطینیان نادیده گرفته شود و ما به ازای آن برخی برنامه های اقتصادی اجرا شود. اما هیچ فلسطینی در این توافق حضور نداشته و می توان بطور قطع پیش بینی کرد که با حضور مردم این معامله به شکست کشیده خواهد شد و برای سران عرب که با آمریکا همراهی می کنند روسیاهی خواهد بود.
فرهاد دژپسند، وزیر امور اقتصادی و دارایی در حاشیه راهپیمایی روز جهانی قدس، در گفت و گو با ایرنا بر اهمیت مشارکت اقتصادی مردم در زمان تحریم، برای مبارزه با کسری‌ها و کمبودها تاکید کرد.
وی با اشاره به تحریم‌های ظالمانه آمریکا علیه ایران افزود: مردم می توانند بزرگترین سرمایه در حل مشکلات اقتصادی کشور باشند و باید با همت همین مردم به مبارزه با تحریم‌های ظالمانه آمریکا برخواست.
شایان ذکر است بر اساس گزارش پایگاه خبری العهد در حالی که ۸۴ شهر در ۳۰ کشور جهان تدارکات لازم را برای برگزاری رسمی مراسم روز جهانی قدس در آخرین جمعه ماه مبارک رمضان آماده کرده‌اند، منابع خبری پیش بینی کرده بودند که امسال ۱۲۰ کشور روز جهانی قدس را گرامی بدارند.
۱۲ ایالت آمریکا، ۸ کشور اروپایی، ۱۱ کشور آفریقایی، سیدنی و ملبورن در استرالیا، بحرین، سوریه تانزانیا و جمهوری آذربایجان از جمله کشورهایی بودند که مراسم راهپیمایی روز قدس را برگزار کردند.