سه شنبه, 15 مرداد 1398 ساعت 10:20
کد خبر: 59826

اطلاعات تکميلي

  • روحانی در وزارت امور خارجه:

وزیر خارجه امروز ما مجتهد سیاسی است

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

رئیس‌جمهور کشورمان گفت: سیاست خارجی نمی‌تواند سیاستی مربوط به یک جناح، حزب و جمع باشد. مربوط به کل ملت ایران است و وزارت خارجه و شخص وزیر خارجه وقتی در جایی حضور پیدا می‌کند نماینده کل ملت ایران است، به همین دلیل دیپلماسی ما و سیاست خارجی ما باید یکپارچه باشد.

حسن روحانی که صبح امروز برای دیدار با وزیر، معاونان و مدیران ارشد وزارت امور خارجه به این وزارت خانه رفته بود در سخنانی گفت: بسیار خوشحالم که امروز فرصت دیدار با وزیر امور خارجه و مقام‌های ارشد وزارت امور خارجه را داشتم. سیاست خارجی ویژگی خاصی دارد و یک روابط تنگاتنگی با ملت دارد، ملت مشخصه‌اش در یک جا محدوده‌ای است که داخل را از خارج جدا می‌کند در واقع مرزهای جغرافیایی و سیاسی داخل و خارج خودی و بیگانه ملیت ما را و همبستگی ما را کامل‌تر می‌کند.

سیاست خارجی نمی‌تواند سیاستی مربوط به یک جناح، حزب و جمع باشد

وی افزود: وقتی می‌گوییم سیاست خارجی یعنی نحوه تعامل یک ملت با دیگران، پس سیاست خارجی نمی‌تواند سیاستی مربوط به یک جناح، حزب و جمع باشد. مربوط به کل ملت ایران است و وزارت خارجه و شخص وزیر خارجه وقتی در جایی حضور پیدا می‌کند نماینده کل ملت ایران است، به همین دلیل دیپلماسی ما و سیاست خارجی ما باید یکپارچه باشد.
رئیس‌جمهور تاکید کرد: اگر ملت یکپارچه را می‌خواهیم ملتی توانمند است که یکپارچه باشد تکه تکه شدن توان ملت را می‌کاهد ملتی توانمند است و مقابل قدرت‌های خارجی می‌ایستد که یکپارچه باشد سیاست خارجی برای ما که دوران بعد از انقلاب و قبل از آن را دیدیم یکی از عوامل یکپارچگی است.
روحانی یادآور شد: یکی از ویژگی‌های اصلی ما استقلال بود که به عنوان شعار مهمی متجلی بود و وابستگی ما به قدرت‌های خارجی قطع شد در انقلاب مردم یکی از تحقیرهای مهمی که قرن‌ها بر ملت ایران تحمیل شده بود و تحقیر برابر قدرت‌های بیگانه بود را برداشتند و ملت ما مستقل شد.
وی ادامه داد: انقلاب در واقع یکی از تحقیرهای بزرگی که شاید قرن‌ها بر مردم ایران تحمیل شده بود و آن تحقیر در برابر قدرت‌های بیگانه و تسلیم شدن و سر فرود آوردن بود را برداشت و ملت ما مستقل شد. امروز در همه مجامع جهانی وقتی حرف می‌زنیم همه می دانند ما به عنوان نماینده کشورمان حرف می زنیم؛ ما نه نماینده قدرت های شرقی و نه نماینده قدرت های غربی هستیم. ما از طرف هیچ کدام صحبت نمی‌کنیم و به عنوان نماینده ملت ایران حرف می‌زنیم. برخی کشورها به نمایندگی از یک کشور بزرگ حرف می‌زنند و یا حرف‌های آنها را به شکل دیگری تکرار می‌کنند.

مدیران و سفرای وزارت امور خارجه کارشناسان امین نظام در سیاست خارجی هستند

وی افزود: این یکی از افتخارات ملی ما است و ممکن است نصیب کشورهای دیگر نشود و بسیاری از کشورها به نوعی وابستگی دارند. آنچه در سیاست خارجی برای ما مهم این است که وزارت خارجه به عنوان نیروهای تخصصی کارشناس در امر سیاست خارجی هستند . یعنی همه شما و سفرای ما به عنوان کارشناسان امین نظام در سیاست خارجی هستید. کارشناس امین آنجایی که باید مشورت دهد باید آنچه که می‌فهمد و تقاضای یک مشاوره امین می‌کند حرف خود را با صراحت بزند حالا ممکن است آن حرف خوشایند رئیس جمهور باشد یا نباشد؛ اگر بنای ما خوش آمد این و آن باشد ما از امانت خارج می‌شویم. در قرآن به پیامبران به عنوان رسول امین یاد شده است. هر پیغمبری را خداوند توصیه به امانت می کند. شخص وزیر در یک جایی باید نظر کارشناسی خود را بدهد؛ مثل آقای ظریف که مجتهد سیاسی است. برخی درس خوانده اند و تجربه هم دارند اما به مقام اجتهاد نرسیده‌اند اما وزیر خارجه امروز ما مجتهد سیاسی است. این جا ما وقتی صحبت امانت می کنیم آنجایی که باید کار کارشناسی کنیم باید با امانت حرف بزنیم آنجا امین مردم هستیم.
وزیر خارجه

تصمیم‌های مهم سیاست خارجی را نظام می‌گیرد

رئیس‌جمهور گفت: البته در تمام کشورهای دنیا تصمیم‌های مهم سیاست خارجی را نظام می‌گیرد و البته سازوکار آن وابسته به سازوکار قانون اساسی آن کشور است. این اشکالی هم ندارد؛ ما نظرمان را به صراحت می گوییم اما تصمیم گیری سازوکاری دارد. ما باید اما رسول امین باشیم و آن را به دنیا منتقل کنیم. من ممکن است به عنوان نماینده مردم ایران در جلسات شورای عالی امنیت ملی شرکت کنم اما وقتی بحث می کنیم اگر اعضا رایی دادند؛ من به عنوان مصوبه شورای عالی امنیت ملی امضا می‌کنم و کسی نمی‌تواند بگوید تو دوگانه عمل کردی. بعضی این مساله را درست لمس نمی کنند که من به عنوان رئیس جمهور نظرم را بیان می‌کنم اما اگر لایحه ای دادم به مجلس و مجلس آن را تغییر داد و قانون شد من آن قانون را امضا و ابلاغ می‌کنم. این دوگانگی نیست.

وزیر امور خارجه در همه جلسات و در هر سطحی نظر خودش را به صراحت بیان می‌کند

وی افزود: همه ما باید نظرمان را بگوییم اما اگر تصمیم‌گیری شد همه ما طبق قانون اساسی موظف به امضا هستیم. من شهادت می دهم وزیر امور خارجه امروز ما در همه جلسات و در هر سطحی نظر خودش را به صراحت بیان کرده و اینجا امانت‌دار بوده است و این امتیاز بزرگی است. حالا ممکن است برخی لمس نکنند این امتیاز چقدر مهم است و چه شهامتی نیاز دارد که وزیر روبروی رئیس جمهور باشد و نظرش را با صراحت بگوید. این ارزشمند است چرا که او مشاور عالی کل نظام در امر سیاست خارجی است. اما اگر در کشور تصمیمی اتخاذ شود؛ در دولت، مجلس یا شورای عالی امنیت ملی همه ما مجری هستیم.

ما در انتخابات سیاست خارجی را به رای مردم گذاشتیم/ تعامل سازنده کار سختی است

وی تاکید کرد: من باز شهادت می‌دهم در این مرحله هم وزیر امور خارجه ما رسول امین است یعنی وقتی نظر جمع را شنیده همان را اجرا کرده است و این مساله بسیار مهمی است برای دولتی که از آغاز تبلیغات با مردم سیاست خارجی را آورده به رای مردم گذاشته است. البته در دولت‌های قبلی هم سیاست‌های خارجی در چهارچوب منافع ملی اتخاذ می شد اما من به عنوان رئیس جمهوری هستم که هم در دور اول و هم در دور دوم نظر خود در سیاست خارجی را به رای مردم گذاشتم و شعار من تعامل سازنده با جهان بود. شاید بسیاری از افرادی که پای صندوق رای آمدند علتش همین است چراکه تعامل سازنده کار سختی است تقابل خیلی ساده است. کسی فحش بدهد این تقابل می شود.

منبع: ایلنا

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395